×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
23. augusts, 2013
Drukāt

Sociālo iemaksu samazinājums atspēlēsies vecumdienās

Konference "Ceļā uz  mērķi"

"SAF Tehnika" valdes loceklis Normunds Bergs uzrunā klātesošos uzņēmumu vadītāju konferencē "Ceļā uz mērķi".

21.08.2013 LETA
Foto – LETA

Vakar panāktā valdības un darba devēju vienošanās par sociālo nodokļu samazināšanu nozīmēs arī mazākas pensijas un pabalstus nākotnē, ekspresintervijā biznesa portālam “Nozare.lv” atzina telekomunikāciju iekārtu ražotājas AS “SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs.

“Jebkurš solis nodokļu samazināšanas virzienā vērtējams pozitīvi. Vienlaikus jāatzīst, ka sociālā nodokļa samazināšana mums visiem – gan darba devējiem, gan ņēmējiem – atspēlēsies vecumdienās samazinātu pensiju un pabalstu veidā. Valdībai vajadzētu steigšus domāt par otrā pensiju līmeņa atjaunošanu, kas patlaban nodots privāto fondu rokās,” sacīja Bergs.

Viņš arī atgādināja, ka nodokļu samazināšanu valdība solīja jau pagājušajā gadā, apspriežot budžetu.

“Tas bija politiķu solījums vēlētājiem. Debates nebija vieglas, tomēr lielākie trokšņa cēlāji bija ne jau uzņēmēji, bet gan pašvaldības, kurām iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazinājums jau nākamgad nebija pieņemams. Tas ir saprotams, jo tādējādi krasi samazinātos pašvaldību budžeti. Tāpēc sākās diskusijas par citiem risinājumiem,” atzina uzņēmējs.

Jautāts, ko viņa vadītajam uzņēmumam nozīmēs sociālā nodokļa likmes samazināšana, viņš sacīja, ka par to pagaidām pāragri runāt, tomēr ir skaidrs, ka naudas ziņā sociālo iemaksu samazināšana kombinācijā ar atvieglojumiem par bērniem un neapliekamo minimumu nebūs tiešs ieguvums ierindas uzņēmējiem. “Protams, ja uzņēmuma algu fonds ir miljons latu, tad ietaupījums būs 5000 latu mēnesī, un tas varētu būt jūtami, tomēr lielākajai daļai Latvijas uzņēmumu algu fondi nav tik lieli,” norādīja Bergs.

Savukārt jautāts, kā turpmāk valstiski būtu jārisina nodokļu jautājums, viņš norādīja, ka valdībai būtu kopumā jāveic daudz radikālāki soļi.

“Piemēram, beidzot paaugstinot pievienotās vērtības nodokli, tomēr tas ir sāpīgs jautājums un sabiedrība pagaidām tam nav gatava. Tikmēr svarīgākais, kas valdībai būtu jādara – beidzot darbos pieķerties pie ēnu ekonomikas mazināšanas un aplokšņu algu izskaušanas. Problēma ir tā, ka patlaban nodokļu plānotāja ir Finanšu ministrija, kas ir ļoti konservatīva un pēc būtības ir kā “enkurs” valsts attīstībai un ekonomiskam izrāvienam. Gan Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), gan Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir organizācijas ar lielu svaru un ietekmi, tomēr esam tikai valdības sociālie partneri, kuri tieši nepiedalās budžeta veidošanā. Varam norādīt uz problēmām, bet budžeta sponsoram jābūt valdības iekšienē. Tas ir Ekonomikas ministrijas uzdevums – panākt, lai solījumi nodokļu un citās jomās nav tukši vārdi,” rezumēja “SAF tehnika” vadītājs.

Kā ziņots, valdība vakar, 20.augustā, apstiprināja darbaspēka nodokļu mazināšanas modeli, kas paredz samazināt sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas likmi darba ņēmēju pusē no 11% uz 10,5%, bet darba devēju pusē – no 24,09% uz 23,59%.

IIN likme nākamgad tiks saglabāta 24% apmērā un samazināta līdz 22% 2016.gadā. Papildu tam plānots paaugstināt IIN atvieglojumu par apgādājamajām personām no 80 uz 116 latiem (165 eiro) un paaugstināt neapliekamo minimumu no 45 līdz 53 latiem (75 eiro).

Gan LTRK, gan LDDK nolēma atbalstīt FM piedāvājumu nodokļu samazināšanā, vienlaikus norādot, ka valdībai ir jāmaina sadarbības veids, veidojot ar nodokļu maksātājiem savlaicīgu dialogu, lai neatkārtotos šā gada situācija, kad uzņēmēji bija spiesti darboties ar kategoriskām metodēm, lai piespiestu valdību ieklausīties to viedoklī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+