×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
5. decembris, 2016
Drukāt

Socnodokļa samaksā nosaka izņēmumus (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija pirmdien konceptuāli atbalstīja papildus izņēmumu iekļaušanu likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kad norma par minimālo sociālo iemaksu līmeni netiek piemērota.

Lai nodrošinātu vismaz minimālas sociālās garantijas cilvēkiem, kuru atalgojums ir mazāks par minimālo mēneša darba algu, no 2017.gada 1.janvāra noteiks minimālo sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu līmeni.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde šodien, diskutējot par grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, vienojās, ka no minimālās obligātās sociālās iemaksas tiks atbrīvoti ne tikai personas ar pirmās un otrās grupas invaliditāti, bet arī personas ar trešās grupas invaliditāti, aģentūru LETA informēja ZZS preses sekretāre Dace Kārkliņa.

Jau iepriekš likumā tika paredzēti izņēmumi, piemēram, par notiesāto, kas tiek nodarbināts brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā vai arī par personu, kas ir sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju. Tāpat izņēmums tika paredzēts par personu, kurai līdz pensijas vecuma sasniegšanai ir palikuši pieci gadi vai par personu ar otrās vai pirmās grupas invaliditāti, kā arī pirmos trīs mēnešus par personu, kas pirmreizēji kļūst par darba ņēmēju. Bez jau minētā izņēmums attiektos par personām līdz 24 gadu vecumam, kuras mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādēs.

Šobrīd sagatavotais grozījumu projekts paredz, ka izņēmums attieksies arī uz vienu no vecākiem, kuri ģimenē audzina bērnu līdz trīs gadu vecumam, vai uz vienu no vecākiem, kuri ģimenē audzina trīs vai vairāk bērnus līdz 18 gadu vecumam.

Tāpat izņēmums paredzēts par personām, kuras saņem atlīdzību par audžuģimenes pienākumu pildīšanu vai atlīdzību par aizbildņu pienākumu pildīšanu. Izņēmums varētu atteikties arī uz personām, kuras audzina bērnu invalīdu.

Bez jau minētā izņēmums varētu attiekties uz personām, kuras augstāko izglītību iegūst pilna laika studijās līdz 26 gadu vecumam, izņemot laiku, kad persona studijas ir pārtraukusi. Kā norādīja komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS), tas nepieciešams, jo mediķu pamatstudijās mācās sešus gadus. Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) eksperts Pēteris Leiškalns gan sacīja, ka šai normai nevajadzētu konkrētu vecuma ierobežojumu, jo dzīvē gadās situācijas, kad nākas studēt vēlreiz, tāpēc izņēmumam būtu jāattiecas vienkārši uz tiem, kuri studē pilna laika studijās.

Tāpat izņēmumu paredzēts attiecināt uz personām, kurām noteikts Černobiļas AES avārijas seku likvidētāja statuss un personām, kuras saņem darbspēju zaudējuma atlīdzību. Partijas “Saskaņa” deputāts Andrejs Klementjevs gan norādīja, ka pie izņēmumiem vajadzētu iekļaut arī trešās grupas invalīdus.

Bez jau minētā izņēmumu paredzēts attiecināt uz personām, kuras nodarbinātas sabiedriskā labuma organizācijās.

Savukārt Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāvis norādīja, ka pie izņēmumiem vajadzētu iekļaut arī komisijā nodarbinātos, kuri strādā attiecīgi pašvaldību vai Saeimas vēlēšanu laikā, jo viņu darbs nav pilna laika un prasa dažas stundas salīdzinoši īsā laikā. Pret to iebilda Saeimas deputāts Imants Parādnieks (NA), norādot, ka nav korekti no privātajiem uzņēmumiem pieprasīt maksāt iemaksas pilnā apjomā, ja valsts vai pašvaldības to nav gatavas darīt.

Iesaistītās ministrijas vēl strādās pie grozījumu redakcijas un pēc tam grozījumi tiks skatīti Saeimā.

Kā ziņots, lai nodrošinātu vismaz minimālas sociālās garantijas cilvēkiem, kuru atalgojums ir mazāks par minimālo mēneša darba algu, no 2017.gada 1.janvāra noteiks minimālo sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu līmeni. Grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” paredz darba devējam segt starpību līdz noteiktajam obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu objektam pat tad, ja darbinieks nestrādā atbilstošu slodzi.

No 2017.gada 1.janvāra līdz 31.decembrim paredzēts pārejas periods, kad valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs 75% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas. Savukārt no 2018. gada 1.janvāra par katru darba ņēmēju, kuram atlīdzība ir noteikta mazāka par minimālo algu, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic no valstī noteiktās minimālās algas.

Par plānotajām izmaiņām satraukumu jau paudušas nevalstiskās organizācijas un uzņēmēji.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. ;)))

  Ir sacīts: “Ar špicku …(“dējamspraugu”) neaizbāzīsi.” 😉

  Un, arī: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

 2. Pat nevar atrast vārdus,kā nodēvēt mūsu 100 gudrās galvas! Pēkšņi dažās dienās viņiem nāk apskaidrība,ka likums par min.soc.iemaksām,MUN ir absurds un nu paziņo izmaiņas.Tas liecina,ka iesēdējušies savās vietās un kas notiek patiesībā,viņi nezina.Likumu izmaiņas,neskaitāmie min.kabineta noteikumi neatvieglo dzīvi uzņēmējiem,to grāmatvežiem.Likumos jābrien kā pa džungļiem.Pēc maniem ieskatiem likumus nevar grozīt katru gadu.Tie jāizstrādā un tiem jādarbojas 5 gadus.Lai tad deputāti veido budŽetu,likumiem atbilstoši.Daudzi,kuri vēlas veidot savu biznesu,baidās to darīt,jo nevar zināt,ko jaunu atkal cels priekšā saeima.

 3. Jau uzrakstīju VID iesniegumu,ka atsakos no MUN un pāreju uz pašnodarbināto ar 23% nodokli.Man ir 3.grupa un tagad izrādās būs atvieglojums!Sviests!

 4. Doma, ka nevar maksāt no ienākumiem, kuru nav, vispār netiek apskatīta?

 5. Kropļi! Samaksāšu soc.nodokli, nodrošināšu(iespējams) sev sociālās garantijas, bet iztikai pēc pārējām izmaksām man paliks 119 eur. ak, jā, kas jau es par uzņēmēju………….

 6. Paliek vēl jautājums, kas notiek ja es strādāju (un tas ir reāli!) teiksim četŗās vietās ar 1/4 slodzi?

 7. kā saprast,izņēmums arī personas,kuriem līdz pensijai 5 gadi?

 8. Vai tiešām nevar pavisam vienkārši- ir taču % no darba samaksas, kas kā nodoklis jāmaksā. Ja tie ir tie 36% socnodoklī maksājamie procenti, nu, tad to arī no summas, kas nopelnīta virs neapliekamā minimuma, ņemiet, nevis pieprasiet sazin ko ar sazin cik izņēmumiem! Idioti!

 9. Vai kāds no lēmējvaras domā, ko Jūs darat. Jūs radat likumus, kuriem ir simtu viens izņēmums, kuriem ir 101 papildinājums. Tas ir tas, kam normālam cilvēkam nav laika sekot līdzi. Drīz jau vēl nedzimušam bērnam būs jāalgo grāmatvedis, kurš visu zinās. Jūs rada sistēmu , kura ir sarežģīta. Bet runājiet, ka vajag birokrātiju atmest.

 10. Laukos un mazpilsētās būs pavisam traki! Tur vienkārši NAV pilnas slodzes darba!!! Vai tas valdību vispār interesē?

Draugiem Facebook Twitter Google+