Ekonomika
Īpašums

Soda zemes nomas piedzinēju 16

Foto – LETA

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) uzlicis sodu 50 000 eiro apmērā uzņēmumam “Pilsētas zemes dienests”, aicinot nekavējoties pārtraukt negodīgu uzņēmējdarbību.

Kā jau esmu rakstījis LA, šis “Pilsētas zemes dienests” pieprasa daudzstāvu namu iedzīvotājiem samaksāt zemes nomas parādus, kas it kā viņiem radušies no 2008. līdz 2010.gadam, turklāt dažu nedēļu laikā. Par zemes nomu aprēķinātās summas nepamatoti apliktas ar 21% pievienotās vērtības nodokli, kaut arī par šo laikposmu iedzīvotājiem likumā nebija noteikts pienākums papildus maksāt šo nodokli. Arī nodokļa likme šajā laikposmā bija pavisam cita – 18%. Iedzīvotāju pastkastītēs iemestos zemes nomas rēķinus “Pilsētas zemes dienests” piedevām papildinājis ar draudiem iekļaut nemaksātājus parādvēstures datubāzē.

Kā atzīst PTAC, “Pilsētas zemes dienests” mēģina piedzīt zemes nomas maksu izmantojot parāda piedziņas uzņēmumu – SIA “Vienotais norēķinu centrs”, kaut arī parāda piedziņu var vērst tikai tad, ja par to lēmusi tiesa. Bet parāda piedzinēju tas nav kavējis zemes nomas maksas rēķiniem cita starpā pieskaitīt vēl 7 eiro par parāda piedziņas izdevumiem.

Izmantojot iedzīvotāju apmulsumu un nezināšanu, kāda daļa iedzīvotāju šos viņu pastkastītes iemestos rēķinus vairāku simtu eiro apmērā arī samaksājuši. Manis aptaujātie Rīgas daudzstāvu namu iedzīvotāji atzīst, ka viņus apmulsinājis nosaukums “Pilsētas zemes dienests”. Licies, ka maksāt liek kāda pašvaldības vai valsts iestāde. Viņi pieļauj, ka šāds nosaukums izvēlēts apzināti, tāpat prasība samaksāt it kā radušos parādu triju nedēļu laikā. Bet citi, kuriem šāda parāda rašanās radījusi aizdomas, to nav darījuši, tā vietā uzrakstījuši sūdzības PTAC. No 2017.gada 1.janvāra līdz 31.jūlijam PTAC saņēmis 44 iedzīvotāju iesniegumus par mēģinājumu nelikumīgi izspiest no viņiem naudu. “Pilsētas zemes dienests”, kura vārdā uzdarbojas rīdziniekiem labi pazīstamais zvērināts advokāts Normunds Šlitke, nemulsina Komerclikumā noteiktais saistību noilguma termiņš – 3 gadi, skaitot no parāda izveidošanās dienas.

Pēc pašvaldības uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” datiem, “Pilsētas zemes dienesta” īstenotā komercdarbība Rīgā skārusi aptuveni 47 daudzstāvu dzīvojamo namu 3000 iedzīvotājus. Savukārt pēc PTAC ziņotā, “Pilsētas zemes dienests” līdzīgi uzdarbojies arī Liepājā, Ventspilī un citās Latvijas pilsētās, kurās tam pieder zeme zem daudzstāvu namiem.

LA.lv