Pasaulē

Šodien Donalds Tramps stājas ASV prezidenta amatā 16

Foto – EPA/LETA

Šodien Vašingtonā (12.00 pēc vietējā laika) svinīgā ceremonijā pie Kapitolija ēkas zvērestu dos Donalds Tramps, oficiāli kļūstot par ASV 45. prezidentu. Trampa amata zvērestu pieņems ASV Augstākās tiesas priekšsēdētājs Džons Robertss.

Pirms zvēresta ceremonijas paredzēts dievkalpojums Vašingtonas Svētā Jāņa baznīcā. Valsts himnu ceremonijā dziedās televīzijas konkursa “America’s Got Talent” laureāte 16 gadus vecā Džekija Ivanko, dziedās koris “Mormon Tabernacle Choir”, uzrunas teiks reliģiskie līderi. Svinīgās ceremonijas nobeigumā ar pirmo prezidenta vēstījumu uzstāsies Donalds Tramps.

 

Pussimts kongresmeņu boikotē ceremoniju

Inaugurācijas ceremonijā būs klāt Kongresa deputāti, ārzemju diplomāti un sabiedrības pārstāvji, bijušie prezidenti Džimmijs Kārters, Džordžs Bušs jaunākais un Bils Klintons, kā arī Trampa sāncense vēlēšanās Hilarija Klintone. Eksprezidents Džordžs Bušs vecākais nepiedalīsies slimības dēļ. Vairāk nekā 50 Demokrātu partijas kongresmeņu paziņojuši, ka inaugurāciju boikotēs. Daudzi no viņiem savu lēmumu skaidro ar Trampa strīdu ar kongresmeni Džonu Lūisu, kurš ir pazīstams kā drosmīgs cīnītājs par cilvēktiesībām. Lūiss sacījis, ka, ņemot vērā Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps ir “neleģitīms prezidents”. Šis nav pirmais gadījums, kad likumdevēji masveidā boikotē prezidenta inaugurāciju. 1973. gadā aptuveni 80 kongresmeņi boikotēja Ričarda Niksona inaugurāciju. Pēc pusdienām Kapitolija ēkā Pensilvānijas avēnijā, kas ved uz Balto namu, sāksies inaugurācijas parāde ar aptuveni 8000 dalībnieku. Parādē maršēs ASV bruņoto spēku vienības, skolu orķestri un deju grupas.

 

Springstīns pret Trampu

Pēc oficiālajiem pasākumiem vakarā Vašingtonā daudzviet notiks inaugurācijas balles, no kurām Tramps ar pirmo lēdiju Melāniju paredzējis apmeklēt trīs saietus. Donalds Tramps par dziesmu pirmajai dejai ar sievu Melāniju ballē pēc stāšanās ASV prezidenta amatā ir izvēlējies Frenka Sinatras “My Way” (“Mans ceļš”), bet leģendārā dziedātāja meita Nensija atgādinājusi, ka dziesmas teksta pirmā rindiņa ir “Un tagad beigas ir tuvu”. Inaugurācijas pasākumu virkni vainagos koncerts “Make America Great!” (“Darīsim Ameriku dižu!”) laukumā pie Linkolna memoriāla, kur koncerti sākās jau vakar, bet virkne pazīstamu dziedātāju un mūziķu ir atteikušies piedalīties Trampa sveikšanā. Iepriekš bija izskanējis, ka inaugurācijā uzstāsies grupa “The B-Street Band”, kas izpilda Brūsa Springstīna dziesmu kaverversijas, tomēr kopš 1980. gada populārās grupas pārstāvis paziņojis, ka grupa nolēmusi atteikties no dalības Trampa inaugurācijas ballē. Grupa lēmumu pamatoja ar cieņu pret savas mūzikas iedvesmotāju Springstīnu, kurš paudis saniknojumu un riebumu pret nākamo prezidentu. “Republika ir garīgi atpalikuša cilvēka gūstā,” par Trampa ievēlēšanu izteicies Springstīns, paziņojot, ka “tā ir traģēdija mūsu demokrātijai”. Inaugurācijas ceremonijas vienīgās zvaigznes būs dziedātāja pusaudze Džekija Ivanko, Mormoņu tabernākula koris, kā arī Ņujorkas deju grupa “The Rockettes”. Vairāki kora dziedātāji un deju grupas dalībnieki atteikušies uzstāties Trampa godināšanas pasākumā.

 

Sievietes maršēs rīt

Trampa inaugurācijas komiteja no privātiem ziedotājiem saņēmusi vairāk nekā 90 miljonus dolāru, pagaidām atsakās atklāt, kā tā paredz tērēt savākto naudu. Inaugurācijas komitejas pārstāvis apgalvojis, ka visa nauda, kas netiks iztērēta ceremonijai, tikšot ziedota labdarībai. Trampa inaugurācijas galvenais plānotājs paziņojis, ka grib izvairīties no “cirkam līdzīgas gaisotnes” un uzsvērt tēmu “atpakaļ pie darba”. Tramps pats solījis “ļoti, ļoti elegantu dienu” ar “milzu pūļiem”. Sagaida, ka Vašingtonā uz inaugurācijas ceremoniju varētu ierasties aptuveni viens miljons cilvēku, no kuriem daļa ir jaunā prezidenta atbalstītāji, bet daļa izteikusi vēlmi piedalīties protesta demonstrācijās, kuru dalībnieki draudējuši “paralizēt” galvaspilsētu. Plašākā protesta demonstrācija – “Sieviešu gājiens uz Vašingtonu” paredzēts rīt. Vairāki ASV likumdevēji paziņojuši, ka nepiedalīsies oficiālajā inaugurācijas ceremonijā, bet protesta saietā sestdien, vēršoties pret Trampa naidīgajiem un pazemojošajiem izteikumiem par sievietēm un musulmaņiem, ASV karavīriem un drošībniekiem. Par drošību inaugurācijas ceremonijā gādās aptuveni 10 500 drošībnieku un Nacionālās gvardes karavīru, bet kopumā Vašingtonā un tās apkaimē izvietoti aptuveni 28 000 militārpersonu.

 

Galerijas nosaukums

 

Tā runāja Tramps

• “Es uzcelšu lielu, lielu mūri uz mūsu dienvidu robežas, un es likšu Meksikai samaksāt par šo mūri.”

• “Breksits būs “liela lieta”, un arī citi varētu atstāt ES.”

• “Katastrofāla kļūda” (par Vācijas kancleres Angelas Merkeles migrācijas politiku).

• “Vai mēs dzīvojam nacistu Vācijā?” (vaino izlūkdienestu kopienu par graujošo, bet ar pierādījumiem neapstiprināto ziņojumu par viņa sakariem ar Maskavu).

• ES ir “instruments Vācijai”.

• NATO ir “novecojis”.

• “Padarīsim Ameriku atkal diženu!”

LA.lv