×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. septembris, 2012
Drukāt

Šodien Latvijā ierodas Turkmenistānas prezidents Berdimuhamedovs

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pašreizējo Turkmenistānas prezidentu var raksturot kā valsts reformatoru, kurš atcēlis vairākus sava priekšgājēja Saparmurata Nijazova jeb Turkmenbašī (visu Turkmēņu tēva) īstenotos ačgārnos un savdabīgos ierobežojumus. Tomēr Turkmenbašī personiskā zobārsta reformas ir plakātiskas un tālu no tādām, kas valsti vestu uz demokrātiju.


 

Politiskais 
ilgdzīvotājs

G. Berdimuhamedovs dzimis 1957. gadā, studējis medicīnu un bijis praktizējošs stomatologs, kurš esot ārstējis arī iepriekšējo prezidentu Saparmuratu Nijazovu. Iespējams, pašreizējā prezidenta ietekmē S. Nijazovs savulaik pasludinājis, ka turkmēņiem jābeidz lietot zelta zobus, to vietā izvēloties baltos implantus. Turkmenbašī valdīšanas gados viņš vienlaikus bijis veselības ministrs un valdības vadītāja vietnieks, kurš vēlāk uzņēmies arī kultūras un masu mediju jomas kūrēšanu. Kāds ārzemēs dzīvojošs turkmēnis, kurš ar pašreizējo prezidentu kopā studējis, “Radio Brīvā Eiropa” atzinis, ka G. Berdimuhamedovs bijis lielākoties kluss un paklausīgs, taču arī viltīgs. Iespējams, šīs īpašības palīdzējušas viņam kļūt par politiķi ilgdzīvotāju, kuru nav skārušas S. Nijazova īstenotās amatpersonu pārbīdes. Daži analītiķi pieļauj, ka pašreizējais valsts prezidents, būdams Turkmenbašī pietuvināta persona, pat šīs pārbīdes veicinājis.

 

Kad no sirdslēkmes 2006. gadā nomira Turkmenbašī, pašreizējo prezidentu iecēla par bēru ceremonijas rīkošanas vadītāju. Vēlāk ar vienbalsīgu tautas padomes delegātu atbalstu viņu izvirzīja par prezidenta kandidātu un ar vairāk nekā 89 procentu iedzīvotāju atbalstu 2007. gada 11. februārī ievēlēja augstajā amatā. Šogad viņš tika pārvēlēts uz otro termiņu.

 

Nākot pie varas, viens no viņa pirmajiem lēmumiem bija atjaunot desmit klašu izglītību un atvieglot piekļuvi augstākajai izglītībai. G. Berdimuhamedovs viltīgi veica reformas, kas tiek saistītas ar Turkmenbašī kulta mazināšanu. Turkmenbašī vārdu izņēma no prezidenta zvēresta teksta un himnas, to aizstājot ar vārdu “prezidents”. Tāpat viņš atteicies no masveida savas dzimšanas dienas svinēšanas, kā to darīja Turkmenbašī. Kalendāra mēneši atguva latīņu nosaukumus, iepriekš tie tika nosaukti Turkmenbašī ģimenes locekļu, iemīļotu cilvēku un svētku vārdos. Pēc atsevišķām ziņām, pašreizējais prezidents pat paplašinājis S. Nijazova idejas un tradicionālā musulmaņu sveiciena “Salam Aleikum” vietā nomainījis tos ar S. Nijazova sveicieniem “Ruhnama” un “Šamčirag”. Pašreizējais prezidents atcēla arī S. Nijazova savdabīgos baleta un cirka aizliegumus. Viens no jaunievedumiem bija interneta kafejnīcas, taču tajās liegta piekļuve režīmam nevēlamām mājaslapām.

 

Spēles ar gāzi

Savulaik ANO ģenerālās asamblejas sēdē prezidents paziņoja par ekonomiskajām reformām un valsts demokratizāciju. Pirmajos valdīšanas gados viņa darbībā bija vērojama tuvināšanās Rietumiem un viņa tikšanās 2007. gadā ar toreizējo valsts sekretāri Kondolīzu Raisu tika saistīta ar iespējamu ASV investoru ienākšanu Turkmenistānā. Kaut arī Turkmenistāna sevi pozicionē kā neitrālu valsti, tās ģeopolitiskais svars ir plašajos gāzes resursos. Savulaik prezidents paziņojis par Turkmenistānas gatavību iesaistīties gāzes vada “Nabucco” projektā, kas apietu Krieviju.

 

2009. gada decembrī Turkmenistānā atklāja gāzesvadu uz Ķīnu, kas ekspertu vērtējumā samazināja Vidusāzijas republiku gāzes atkarību no Krievijas. Tomēr nedēļu vēlāk, pēc Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva viesošanās Turkmenistānā, tiek paziņots, ka Krievija no Turkmenistānas gāzi iepirks pēc Eiropas gāzes tirgus nosacījumiem.

 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība uz Turkmenistānu arī pašreizējā prezidenta vadībā lūkojas kā uz valsti, kur tiek būtiski pārkāptas cilvēktiesības, un starptautisko šās jomas organizāciju vērtējumā tā atrodas pēdējās vietās.

 

Grāmatu autors

Kopš 2010. gada G. Berdimuhamedovs savā valstī tiek godāts par “Arkadagu”, kas nozīmē “aizbildni”, bet tas nekļuva par viņa oficiālo titulu kā S. Nijazovam Turkmenbašī. Rakstniecības izpausmēs G. Berdimuhamedovs neatpaliek no sava priekšgājēja un pat pārspēj viņu. Prezidents uzrakstījis grāmatu “Pedagogs, karotājs, pilsonis. Berdimuhameda Anajeva dzīve – varoņdarbs”, kas stāsta par prezidenta vectēvu. Starp viņa literārajiem veikumiem ir arī grāmatas par Turkme­nistānas iedzīvotāju veselību, par Ahaltekes zirgiem, tradicionālajiem turkmēņu paklājiem, kā arī grāmata trijos sējumos par Turkmenistānas ārstnieciskajiem augiem 
u. c. G. Berdimuhamedovam Starptautiskā karatē federācija piešķīrusi sestā dana melno jostu par izcilu ieguldījumu nacionālā sporta veida attīstībā.

 

Uzziņa

Turkmenistānas prezidenta vizīte Latvijā

* Šodien plkst. 11 notiks Turkmenistānas prezidenta sagaidīšanas ceremonija, vēlāk notiks Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa un G. Berdimuhamedova delegāciju tikšanās, kopīgā paziņojuma un līgumu parakstīšana. Šodien būs arī ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa.

* Rītdien, 12. septembrī, Turkmenistānas prezidents apmeklēs Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtu, Rīgas Brīvostas pārvaldi, apskatīs brīvostu. Vizīti viņš noslēgs ar Jūrmalas apmeklējumu.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+