×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2014
Drukāt

Šodien paziņo visvērtīgākos uzņēmumus

Foto - LETAFoto - LETA

Kārlis Krastiņš: "Ne lielākais, ne mazākais, bet vērtīgākais uzņēmums ir labākais darba devējs."

Šodien no plkst. 10.30 interneta mājaslapā “top101.lv” ikviens var noskaidrot Latvijas vērtīgākos uzņēmumus. Šogad pirmo reizi tiks publiskots arī desmit Baltijas vērtīgāko uzņēmumu saraksts.

AS “Prudentia” valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš pirms topa atvēršanas žurnālistiem uzsvēra, ka “ne lielākais, ne mazākais, bet vērtīgākais uzņēmums ir labākais darba devējs”. Piecu pēdējo gadu rādītāju novietošana datubāzē internetā dos iespēju salīdzināt datus dažādos griezumos – gadu gaitā, nozaru aspektos, pēc atsevišķiem rādītājiem (piemēram, vērtības pieauguma vai pārvaldības koeficienta) un dažādā secībā.

Daiga Auziņa-Meln­alksne, skaidrojot atšķirības no citiem topiem, kuros uzņēmumu vērtē tikai pēc apgrozījuma vai peļņas, norādīja, ka šajā vērtēta arī uzņēmuma pārvaldība: “Labāk pārvaldīts ir vērtīgāks, tāpēc ka šāds uzņēmums spēj veiksmīgāk piesaistīt kapitālu ar labākiem nosacījumiem, tāds var veiksmīgāk konkurēt, tam ir labāka reputācija, un tas var piesaistīt un noturēt labākus darbiniekus.” Pārvaldības ietekme uz uzņēmuma vērtību šajā topā ir līdz 20%, viņa atklāja.

Jaunākajā 101 vērtīgākā uzņēmuma sarakstā iekļauto uzņēmumu kopējā vērtība salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir augusi par 16% un sasniegusi 14,2 miljardus eiro. Tas saistīts arī ar valsts kopējo ekonomisko rādītāju uzlabošanos, iekšzemes kopprodukta pieaugumu, kā arī akciju cenu pieaugumu nozarēs biržās Eiropā, secina topa veidotāji.

Vērtība augusi lielākajai daļai uzņēmumu, bet nozīmīgākais vērtības kāpums ir finanšu un kokrūpniecības nozares uzņēmumiem. Finanšu nozares uzņēmumu vērtības kāpumu Krastiņš skaidro ar banku peļņu un atgūšanos arī Eiropā, lai gan līdz 2008. gada rādītājiem šai nozarei vēl ir tālu. Bet kokrūpniecības uzņēmumu vērtība ir augusi, tāpēc ka kāpis Latvijas uzņēmumu EBIDTA rādītājs (peļņa pirms procentiem, nodokļiem, nolietojuma un amortizācijas) un šīs nozares uzņēmumu akciju cena Eiropas biržās, pamato Krastiņš. “Faktiski visiem kokrūpniecības uzņēmumiem finanšu plūsma ir uzrādījusi ievērojamu pieaugumu, bet vislielāko rāvienu – par 60 un vairāk procentiem – panākusi nozares akciju kotācija Eiropas biržās,” atzīst AS “Prudentia” valdes priekšsēdētājs. Tomēr visnozīmīgākais kāpums ir nevis tiem uzņēmumiem, kuriem “ir tikai labi reizinātāji – akciju cenu pieaugums nozarēs biržās Eiropā, bet arī pašu finanšu rādītāji”, informēja topa sastādītājs – “Prudentia” asociētais direktors Andrejs Golubčikovs.

Kārlis Krastiņš izteica cerību, ka jaunā valdība izšķirsies vismaz par daļas valsts uzņēmuma kotēšanu biržā. Piemēram, daudziem no veiksmīgajiem uzņēmumiem – “Latvenergo”, “Latvijas valsts meži” – vajag modernizēties un attīstīties. “Arī Latvijas iedzīvotājiem, tāpat kā ārvalstu fondiem un mūsu fondiem, būtu iespēja tad piedalīties.”

Piesardzīgs pret šo ideju ir pašreizējais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (“Vienotība”): “Valsts uzņēmumu gadījumā ir jāvērtē katrs gadījums atsevišķi un skaidri jāiezīmē valsts intereses, nepieļaujot, ka mazinās kontrole pār stratēģiskajām kapitālsabiedrībām. Ļoti būtiski ir nezaudēt valsts kontroli stratēģiski svarīgajos uzņēmumos, kā, piemēram, “Latvenergo”. Pastāv viedoklis, ka Rīgas biržas veiksmīgai darbībai trūkst “kritiskās masas” – pārāk maz uzņēmumu kotējas un to skaita pieaugums varētu palīdzēt biržai attīsties.”

Uzziņa

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu tops tiek veidots kopš 2006. gada.

Topa elektronisko versiju izveidojusi kompānija “Prudentia” kopā ar biržu “Nasdaq Riga”.

Analizēti 400 uzņēmumu gada pārskati, no tiem atlasīts 101 vērtīgākais.

“Top 101” veidots no publiski pieejamās informācijas (uzņēmumu gada pārskatiem, informācijas mājaslapās, EBIDTA rādītājiem, situācijas Eiropas biržās u. c., nevērtējot kredītriskus un portfeli).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+