Foto – Timurs Subhankulovs

Šodien saņem diplomu, rīt sāk strādāt 0

No šī mācību gada vairākās profesionālās izglītības iestādēs Latvijā sākta speciālistu sagatavošana pēc jauna profesionālās izglītības modeļa – uz darba praksi balstītās mācībās. Jaunieši, kuri piedalīsies pilotprojektos, mācoties kādā no profesionālajām izglītības iestādēm, varēs paralēli apgūt izvēlēto profesiju praksē konkrētā uzņēmumā.

Reklāma
Reklāma

 

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Tikmēr uzņēmums, iesaistoties šāda mācību modeļa īstenošanā, varēs sagatavot darbiniekus atbilstoši savām vajadzībām, samazinās risku pieņemt darbā nepiemērotu darbinieku, jo praktikanta zināšanas un prasmes būs jau pārbaudītas un jaunais darbinieks kolektīvā iejuties, zinās tā vērtības, tradīcijas un kultūru.

12. septembrī Jelgavā notika svinīga pirmā trīspusēja līguma parakstīšana starp autobusu ražošanas uzņēmumu “Amo Plant”, Jelgavas Tehnikumu (JT) un 15 jauniešiem, vecumā no 17 – 25 gadiem, kuriem pilotprojekta ietvaros būs iespēja viena mācību gada laikā iegūt profesionālo autoatslēdznieka kvalifikāciju, paralēli studijām praktizējoties “Amo Plant” autobusu ražotnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajā semestrī puiši apgūs autobūves teoriju Jelgavas Tehnikumā, bet otrajā darbosies “Amo Plant” rūpnīcā. Gan teorijas apguves, gan prakses laikā nākamie speciālisti strādās ciešā saskarē ar rūpnīcas speciālistiem, un visticamāk jau prakses noslēdzošajā daļā jaunieši būs sagatavoti darbam konkrētos montāžas posteņos.

Sekmīgākie audzēkņi saņems Eiropas Sociālā fonda stipendiju līdz 80 latiem mēnesī, bet uzņēmums apņēmies centīgākajiem par kvalitatīvi izpildītu darbu maksāt arī algu.

“Izjūtam vajadzību pēc jauniem speciālistiem un šī sadarbība ir laba iespēja nevis vienkārši mācīt autoatslēdzniekus, bet jau sagatavot viņus darbam konkrētā rūpnīcā. Mūsu autobuss pēc uzbūves ir ļoti sarežģīts, tāpēc nepieciešamas specifiskas zināšanas. Šī nu ir iespēja mums nodrošināties ar darbiniekiem, savukārt students tiek pie savas pirmās darba vietas,” atzīst “Amo Plant” Komunikācijas direktors Igors Graurs.

JT direktore Janīna Rudzīte pauž, ka galvenais mērķis ir sagatavot jaunos speciālistus darba tirgum tā, lai viņi tūlīt pēc mācībām varētu pilnvērtīgi sākt darba gaitas. “Lai šodien saņem diplomu un jau rīt ir pilnvērtīgs strādnieks,” saka J.Rudzīte. Pērn interese apgūt autoatslēdznieka profesiju bijusi visai niecīga, taču šogad, kad radīta iespēja praktizēties konkrētā uzņēmumā – tā bijusi ļoti liela.

“Kā ražojošam uzņēmumam mums ir jābūt konkurētspējīgam un tas lielā mērā balstās uz kvalificētu personālu. Centīsimies jauniešus ievirzīt autobusu tēmā un veidosim par speciālistiem, kas papildinās mūsu kolektīvu uz konveijera, bet spējīgākos virzīsim arī tālākizglītībai,” stāsta “Amo Plant” mācību un sertifikācijas centra vadītājs 
Pēteris Rajeckis.

Reklāma
Reklāma

Toms Balodis ir viens no jauniešiem, kam būs iespēja mācīties darot. “Forša iespēja bez maksas gada laikā gūt tik tiešām profesionālu izglītību prestižā un attīstītā uzņēmumā. Domāju, ir daudz vērtīgāk iemācīties kaut ko praktisku nekā pliku akadēmisku izglītību,” viņš saka. Toms labprāt pēc mācību noslēguma uzņēmumā strādātu, jo viņam patīk ražotnes sakārtotā vide un atmosfēra.

Vēl praksē balstītu mācību ieviešanas pilotprojektus šajā mācību gadā uzsāka īstenot PIKC “Rīgas Valsts tehnikums”, Ventspils tehnikums, Ogres tehnikums un Valmieras Profesionālā vidusskola.

Ja būs audzēkņu interese, pilotprojektu izglītības programmā “Koksnes materiāli un tehnoloģijas”, kvalifikācijā – kokapstrādes iekārtu operators, no šā gada 1. oktobra plāno uzsākt Smiltenes tehnikums sadarbībā ar pieciem kokapstrādes uzņēmumiem.

Kā stāsta Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības departamenta direktora vietniece pedagogu un pieaugušo izglītības jomā Baiba Bašķere, potenciālie skolu sadarbības partneri ir poligrāfijas, transporta, metālapstrādes, kokapstrādes, elektrosakaru, konditorejas uzņēmumi, arī zemnieku saimniecības u.c. “Jaunā pieeja stiprinās profesionālo izglītību un veicinās tās pievilcību un prestižu, kā arī radīs daudz saprotamāku un tveramāku situāciju Latvijas ekonomikā un darba tirgū,” pauž B.Bašķere. IZM aicina uzņēmumus būt aktīviem un sadarboties ar izglītības iestādēm un sagatavot savām vajadzībām pielāgotus speciālistus.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.