Latvijā
Sabiedrība

Šodien velobraucēju “Kritiskā masa”, policija brīdina par drošības riskiem1


“Kritiskā masa” 2017.gadā
“Kritiskā masa” 2017.gadā
Foto – LETA

1.maijs – diena, kad noteikta velobraucēju daļa kā jau ikkatru gadu plāno doties masveida braukšanā caur Rīgas ielām, tādējādi cenšoties aktualizēt un vērst uzmanību velo infrastruktūras problēmām pilsētā. Tomēr pieredze liecina – šāda haotiska un spontāna masveida braukšana ar neprognozējamu velokustības braucēju maršrutu, bieži vien klaji pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus, rada būtiskus drošības riskus gan pašiem brauciena dalībniekiem, gan citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Valsts policija aicina ikvienu – īpaši vecākus ar maziem bērniem rūpīgi pārdomāt, vai dalība šajā braukšanā tik tiešām veicina mērķa sasniegšanu – drošu pilsētvidi velosipēdistiem.

Valsts policija atzīst, ka neatbilstoša infrastruktūra ir būtiska satiksmes drošības jomas problēma. Tomēr ir jāsaprot, ka klaja ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšana nav risinājums šai problēmai – šāda masveida haotiska braukšana var radīt būtiskus drošības riskus pašiem dalībniekiem un citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Braukšana “Kritiskajā masā” ir haotiska, spontāna un velobraucēju kustības maršruts nav prognozējams, tādēļ ir jāsaprot, ka policija nevar pilnvērtīgi rūpēties par satiksmes dalībnieku – pašu velobraucēju, gājēju un citu transportlīdzekļu vadītāju – drošību pilsētā šādas braukšanas laikā.

Ik gadu pieredze liecina, ka “Kritiskās masas” brauciena maršrutā nereti mēdz veidoties dažādas konfliktsituācijas starp dažādiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Diemžēl konfliktsituācijas veidojas arī tādēļ, ka daļa velosipēdistu mēdz klaji neievērot ceļu satiksmes noteikumus, piemēram, neievērojot luksoforu signālus, kā arī braucot pa brauktuvi vietās, kur paralēli tai ir izbūvēts velosipēdu ceļš. Ir novērots, ka šajā masveida braukšanā katru gadu piedalās arī vecāki ar maziem bērniem – paši mazākie satiksmes dalībnieki sēž velosēdeklīšos vai arī brauc ar saviem velosipēdiem. Bet vai braukšana haotiskajā masā, tādējādi pakļaujot viņus riskam un rādot piemēru, ka braukt pa ielas vidu un šķērsot krustojumus pie sarkanās luksofora gaismas ir veids, kā jaunajai paaudzei radīt izpratni par ceļu satiksmi un tās drošību?

Valsts policija aicina tos velosipēdistus, kuri tomēr plāno piedalīties “Kritiskajā masā”, ievērot visas ceļu satiksmes noteikumu prasības un nepakļaut riskam sevi un citus ceļu satiksmes dalībniekus. Tāpat likumsargi aicina apsvērt pastāvošos ceļu satiksmes drošības riskus un rūpīgi izvērtēt, vai dalība šajā pasākumā veicinās mērķa – drošas pilsētvides velosipēdistiem – sasniegšanu.

LA.lv