×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
10. augusts, 2018
Drukāt

Guntis Libeks: Sods par darbu mazā skolā (20)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

GUNTIS LIBEKS, Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs

Autors: GUNTIS LIBEKS, Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs

 

Skolotāju darba apmaksā jau daudzus gadus tiek lietots princips “nauda seko skolēnam”, tas nozīmē, ka visa valsts budžeta nauda pedagogu darba samaksai tiek izdalīta ar skolēnu skaitu valstī un tālāk sadalīta pašvaldībām, ņemot vērā, cik tajās ir skolēnu. Metode rada situāciju, ka mazajās skolās pedagogi saņem par 20 – 40% mazāku atalgojumu par to pašu darbu, ko veic skolotāji lielajās mācību iestādēs. Pamatots ir arguments, ka lielākā klasē skolotājam ir lielāka garīgā slodze, nepieciešams vairāk darba klases un mājas darbiem, žurnālu un dokumentācijas izpildīšanai. Savukārt mazās skolas skolotājs, strādājot tās pašas darba stundas, veicot tos pašus pienākumus, saņem ievērojami mazāku atalgojumu. Pilnīgi taisnīga, iespējams, nav neviena metode, tomēr, jāteic, ka atalgojuma atšķirības kļūst nepieņemamas. Lielākajā daļā Eiropas valstu skolotājiem par darbu lauku un mazapdzīvotos apvidos maksā īpašas dotācijas, lai saglabātu mazās lauku skolas un nodrošinātu izglītību attālos valsts reģionos. Mūsu valdība īsteno īpašu dotāciju politiku ārstiem par pārcelšanos ārpus Rīgas. Atbalsts lauku pedagogiem Latvijā ir pieredzēts arī dažādos senākos laikos. Bet izglītības ministrs Kārlis Šadurskis un valdības vadītājs Māris Kučinskis uzskata, ka skolotāji jāizdzen no lauku skolām un tās ir jāslēdz. Latvijā no kartes ir svītroti simtiem ciemu, kuros vairs nav iedzīvotāju. Ciema skolas slēgšana ir sākums ciema izmiršanai. Var jau apgalvot, ka tie ir laikmetīgi globāli un neapturami procesi, bet kādēļ tie ir jāveicina?

Ministru kabinets 7. augustā pieņēma rīkojumu “Par finansējuma sadalījumu pašvaldībām piemaksu, prēmiju un naudas balvu izmaksai pašvaldību vispārējās izglītības iestāžu pedagogiem”, ar kuru no “līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem” piešķīra 1,445 miljonus eiro 88 pašvaldībām, kuras veikušas “ar skolu tīklu sakārtošanu saistītus pasākumus” (lasi – slēgušas skolas). Valdības rīkojuma anotācijā minēts, ka skolu tīkla kārtošanas pasākumos ir panākts reāls mērķdotācijas ietaupījums, tikai tas nav devis nepieciešamo finanšu ietekmi. Interesanti, kā ir radies ietaupījums, ja, slēdzot skolu, skolēnu skaits pašvaldībā nesamazinās, un, sekojot metodei “nauda seko skolēnam”, tai pašai naudai ir jānonāk tajā pašā pašvaldībā. Lieta ir neskaidra: vai nu izglītības ministrs, kurš ne pirmo reizi ir amatā, vēl arvien neorientējas pedagogu algu mērķdotācijas sadalē un izlietošanā, vai arī apzināti maldina sabiedrību. Šadurska meli ir pārdrukāti Ministru kabineta dokumentā – anotācijā rīkojumam. Aizdomas par maldināšanu rada arī prēmijām noteiktais naudas avots: “līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Grūti saprast, kāds nopelns skolu slēgšanā vai “optimizācijā” ir skolotājiem, kuri saņems prēmijas, un par ko tiek sodīti skolotāji 31 novadā, kur saglabātas mazās skolas. Tas ļoti izskatās pēc nevienlīdzīgas attieksmes un diskriminācijas, ko aizliedz mūsu valsts pamatlikums – Satversme. Varbūt tas ir aizejošo Šadurska un Kučinska nepieklājīgs žests 31 novada pašvaldībai? Nav saprotama tā nozīme, jo rudenī vēlēs Saeimu, ne pašvaldības.

Valdība 7. augustā ir apstiprinājusi arī protokollēmumu, kurā paredzēta nauda prēmijām pedagogiem turpmāko gadu budžetos tajās pašvaldībās, kurās “skolu tīkla sakārtošanas pasākumi devuši reālu mērķdotācijas ietaupījumu”. Tas kā ceļa maize nākamajai valdībai “slikto novadu” pārmācīšanai.

Kā mūs māca vēsture, valdība, kas šķiro savus pavalstniekus pareizajos un nepareizajos, dala tos labajos un sliktajos, tautai ir ļoti bīstama.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Trukst vãrdu…

 2. Ta nav ne viss politiķu bet tirgotāju domašana

 3. Nerentablas skolas, diemžēl, ir jāslēdz! Mēs neesam tik bagāti!

 4. Ietaupīt vajag,lai var simtgadi nosvinēt!

 5. šī valdība -iznīcinātāji,laupītāji,vergturi.Skolas slēdz,nodokļus uzliek neaptveramos apmēros,lemj likumus -ko drīkst ,kur drīkst …Vai tā nav vardarbība pret tautu?
  Daži cilvēki drīkst izlemt mūsu likteni?

 6. Man ir jautājums: ” Kur paliek slēgto skolu inventārs, dažādi uzskates līdzekļi, materiāli, iekārtas, dažāda tehnika u.c.” Tik neizdevīgu, nesaimniecisku, negodīgu reformu vajag prast realizēt. ” Kāpēc IM ierēdņi ar Šadurski priekšgalā un daļa deputātu tik ļoti neieredz latviešu tautu? Braukājot ar reisa autobusiem pa Latviju, kuros brauc arī bērni, redzu šo, īpaši mazo bērnu grūto ikdienu: agros rītus, garo dienu un vēlos vakarus, vēl ceļu līdz mājām. Priecājos, ka mani bērni ir pieauguši, bet mazbērni….?

 7. Skolotāja no mazpilsētas Atbildēt

  skolotāja esmu…neizglābs lauku ciemus ar 30 vai mazāk skolēnu skolu…lūk tas gan ir mīts,nevis sociālais projekts,bet muļķīgas runas…esmu strādājusi ciema mazā skolā ar apvienotām klasēm…nekad nevienam bērnam nevēlu tādā skolā mācīties…tās ir jālikvidē…un mīts arī tas,ka Eiropā ir mazas lauku skolas…patiesībā tur skolēnus autobuss ved 50 un varbūt vairāk km uz kārtīgu skolu…kvalitāte ir svarīga

  • ,,Skolotājai” no mazpilsētas.
   Lasot Jūsu komentāru, tiešām lauku skolas jālikvidē. Esat bijusi Eiropas skolās, bet dzimtajā valodā rakstīt neprotat. Ko šāda ,,skolotāja” var iemācīt bērniem? Es arī esmu par mazo skolu saglabāšanu, protams, saprāta robežās.

 8. skolotāja esmu…neizglābs lauku ciemus ar 30 vai mazāk skolēnu skolu…lūk tas gan ir mīts,nevis sociālais projekts,bet muļķīgas runas…esmu strādājusi ciema mazā skolā ar apvienotām klasēm…nekad nevienam bērnam nevēlu tādā skolā mācīties…tās ir jālikvidē…un mīts arī tas,ka Eiropā ir mazas lauku skolas…patiesībā tur skolēnus autobuss ved 50 un varbūt vairāk km uz kārtīgu skolu…kvalitāte ir svarīga

 9. Viss jau atkarīgs no pašvaldības. Rugāju novada skolotājiem ik pa laikam maksā prēmijas – cik tas likumīgi, tas cits jautājums, jo vienreiz, šķiet, 1.septembra svētkos domes priekšsēdētājas vietnieks izsniedza skolotājiem aploksnītes, sakot, lai neaizbrauc prom uz ārzemēm. Izlaidumā skolotāja teica, ka dome maksā un maksā prēmijas… Tā ka, ja maz naudas, prasiet pašvaldībai. ja nemaksā, dodieties uz to pašvaldību, kur maksā.

  • Rugāju novada skolotāja Atbildēt

   Nez, kam šādi sapņi rādās, bet ar īstenību tam nav ne mazākā sakara.Skolēni par sasniegumiem šo to saņem, bet ne skolotājs.Nevajag maldināt sabiedrību, ja nezina vai nesadzird pareizi.

 10. Latvija nav tik bagāta valsts, lai uzturētu skolas, kur skolotāju vairāk nekā skolēnu.
  šādā veidā arī bērni tiek diskriminēti, jo mazajās skolās sekmes ir sliktākas.

  • Patiesībā tas ir mīts. Jo lielās skolas var veidot un veido atlasi. Jebkurā gadījumā skolēnu kontingents pilsētu skolās ir pavisam citāds kā laukos.Un, vai patiešām mērķis pēc iespējas ātrāk iztukšot laukus būtu tas pamatotākais? Jo tie cilvēki, ģimenes ar bērniem, kuras būs spiestas pamest savu dzimto vietu, nedosies uz pilsētām, bet visticamāk, pametīs valsti. Kā saka, ja jau jāpamet mājas, tad ne jau uz pilsētu, kur viņus tāpat nekas spožs negaida!

   • Arī tas ir mīts, ka no laukiem dodas tikai uz ārzemēm, pati aizbraucu uz pilsētu, jā, pametu mājas, dzimto pusi, jo šeit nav darba. Ko man dod tā skola, ja nav darba, kur maizi nopelnīt? Arī bērnu aizvedu uz citu skolu, nav ko uzturēt mazo skolu pedagogus. viņi jau domā tikai par sevi, nevis bērniem un viņu ģimenēm, redz, lai vecāki sēz bez darba, ka tikai viņiem alga. ja jau pedagogiem pietrūka spēka, zināšanu un spēju uzrunāt valdību, lai padomā ne tikai par viņiem, bet visiem lauku cilvēkiem, tad lai arī viņi papildina bezdarbnieku rindas, vai arī dodas uz ārzemēm, kā paši saka.

 11. Okupācijas laikā okupanti vairāk rūpējās par okupētajiem

 12. Tā ir mērķtiecīga šarikovdurskiešu vemjotības rungaiņpolitika.

 13. Tā ir mērķtiecīga Šarikovdurska Vemjotības rungaiņpolitika! Pretīgi!

 14. ko tas ministrs vāra : maksās skolotājiem nevis par padarīto darbu, bet PATS PAR SAVĀM NEIZDARĪBĀM. Jo strādāt ar pašvaldību vadītājiem NAV skolotāja darbs – skolotājs strādā AR BĒRNIEM, un visiem ir jāsaņem vienāds atalgojumd – gan lauku, gan pilsētu skolās.

 15. jāiet ielās. vienreiz ir jāiet ielās un jānostājas PRET šo diskrimināciju, kuru piekopj Šadurska komanda pret līdzcilvēkiem. Nākotnē var izrādīties, ka tieši tie, kuri NEPAKĻAUJAS un SAGLABĀ SKOLAS, būs izdarījuši lielāku labumu sabiedrībai nekā tie, kas steigšus klanīdamies tās neadekvātās prasības izpilda. Nekur nav teikts, ka drīz piebāztajās skolās PIETRŪKS VIETU, jo dzimstība uzlabojas. Un, kad pietrūks, TAD KO DARĪS?? ? Būvēs jaunas skolas, kamēr “vecās”jaunās (renovētās un labiekārtotās) iznīcina? Skolotājiem jāstreiko. Valdība neļauj strādāt, bez pārtraukuma skolotājiem sagādā stresu par izdzīvošanu. Skolotājam Šadurska valdība pielēmusi 680 eiro uz papīra (pirms nodokļ nomaksas), ja nemaldos. Ja maldos, tad varbūt ap 700 uz papīra. Esmu par to, lai Šadurskis saņem skolotājam pielemto atalgojumu!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Un tagad mani 100 grēki Latvijai.

Tuvojoties Latvijas Republikas proklamēšanas simtajai gadadienai, arvien vairāk dažādu ļaužu, organizāciju velta kādu savu darbu, pasākumu vai lietu valsts simtgadei. Aglonā notiek Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svinības ar dažādiem pasākumiem, šodien notiek svētku galvenā mise.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+