×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
9. maijs, 2016
Drukāt

Negodīga darba samaksu un kukuļošana. Kādos gadījumos paredzēts sods?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

7. aprīlī stājās spēkā vairāki grozījumi Krimināllikumā, kas paredz sodus negodprātīgiem darba devējiem, kuri maksā algu bez nodokļu ieturēšanas vai bez darba līguma, kā arī kukuļa devējiem, pieprasītājiem un saņēmējiem.

Likums papildināts ar jaunu 217.1 pantu “Darba samaksas noteikumu pārkāpšana”. Tajā teikts, ka par grāmatvedības uzskaitē neuzrādītas darba samaksas izmaksāšanu, ja tas izdarīts ievērojamā apmērā, soda ar brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Šādos gadījumos turklāt atņem tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu līdz trim gadiem.

! Ja ir pierādīts, ka darba devējs izmaksājis darbiniekam algu, kas nav norādīta darba algas sarakstā, kurā darbinieks parakstās, un alga nav atrodama grāmatvedības uzskaites kontos, piemērojams sods.

Attiecībā uz kukuļošanu kriminālatbildību piemēros gadījumos, kad ne vien konstatēts kukuļdošanas gadījums, bet arī kukuļa apsolījums. 322. panta pirmā daļa nosaka: par darbībām, kas izpaužas kā kukuļa vai tā apsolījuma vai piedāvājuma nodošana kukuļņēmējam, soda ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

323. panta pirmā daļa paredz, ka par kukuļa, t.i., materiālu vērtību, mantiska vai citāda labuma, došanu vai piedāvāšanu, vai apsolīšanu pēc tā pieprasīšanas personiski vai ar starpnieku valsts amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību kukuļa devēja, piedāvātāja vai apsolītāja vai citas personas interesēs (neatkarīgi no tā, vai nodotais, piedāvātais vai apsolītais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai), soda ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Atbilstīgi 324. panta pirmajai daļai personu, kura devusi kukuli, var atbrīvot no kriminālatbildības, ja kukulis šai personai izspiests vai ja tā labprātīgi paziņo par notikušo un aktīvi veicina noziedzīgā nodarījuma atklāšanu un izmeklēšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+