Sods par palīdzēšanu 0

Nupat televīzijā redzēju sižetu, kur viens kaimiņš palīdzēja otram remontēt dzīvokli. Tā kā viņi nebija noslēguši darba līgumu, Valsts darba inspekcija uzlika 500 latu naudas sodu. VDI komentārs bija šāds: ja nezini likumus, pats esi vainīgs!

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Ja es aiz laba prāta, bez samaksas, piemēram, palīdzu kaimiņam nokrāsot sienu vai uzlikt uz jumta šīferi, vai arī mani var sodīt? Tad jau iznāk, ka pat kartupeļu talkās mēs nedrīkstam nevienu aicināt palīgā novākt ražu – uzreiz jāslēdz darba līgums! 
Jānis Bērziņš Jēkabpilī

 

 

“Būvniecības likums” nosaka: būvdarbu izpildei (pēc “Vispārīgajiem būvnoteikumiem” un citiem normatīvajiem aktiem) ir nepieciešams akceptēts būvprojekts un būvatļauja. Ar būvniecības dalībniekiem, izņemot ģimenes locekļus un radiniekus pirmajā un otrajā radniecības pakāpē, par darba izpildi vai pakalpojumu sniegšanu ir jāslēdz rakstveida darba vai uzņēmuma līgumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts darba inspekcijas eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs skaidro: ja ir nepieciešams rakstveida līgums, bet būvniecības dalībnieki – privātpersonas – to nav noslēguši, lemjot par privātpersonas saukšanu pie likumā noteiktās atbildības vai pieņemot citu tai nelabvēlīgu lēmumu (papildus citos normatīvajos aktos noteiktajiem apstākļiem, ja attiecīgā persona to norādījusi un pamatojusi), vērtē arī apstākli, vai darbs ir izpildīts un pakalpojums sniegts bez atlīdzības personisko attiecību ietvaros.

Ja ir aizdomas par iespējamo nereģistrēto nodarbinātību, inspekcija rūpīgi izvērtē visus apstākļus, ko savāc izmeklēšanas gaitā.

Arī tad, ja kaimiņi piedalās kartupeļu talkās, VDI var pārbaudīt un noskaidrot, vai šajos gadījumos tomēr nav darba tiesiskās attiecības. Turklāt ir jāatšķir divas būtiskas lietas – vai kartupeļu talka notiek privātpersonai vai zemnieku saimniecībai piederošā īpašumā. Pēdējā gadījumā obligāti vajadzīgs rakstveida darba līgums.

Dažādas nelaimes diemžēl mēdz mūs piemeklēt arī tad, kad vienkārši tāpat palīdzam draugiem un paziņām remontdarbos vai ražas novākšanā. Jāatceras, ka, veicot šādus bezatlīdzības darbus, strādājošiem nav valsts nodrošinātās sociālās garantijas.