×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
30. novembris, 2014
Drukāt

Šogad asinsdonoru aktivitāte bijusi mazāka nekā pērn

Foto-LETAFoto-LETA

Šā gada pirmajos desmit mēnešos asins ziedošanas gadījumu skaits Latvijā ir bijis mazāks nekā analoģiskā laika periodā pērn, aģentūrai LETA pastāstīja Valsts asinsdonoru centra (VAC) direktore Iveta Ozoliņa.

Šogad līdz oktobrim ieskaitot asins donoru skaits sasniedza 28 818, bet donāciju skaits bija 43 282. Savukārt pērn šajā laika periodā asinis nodeva 29 561 donors, bet donāciju skaits bija 43 990.

Kā pastāstīja Ozoliņa, pašlaik pieprasījums pēc eritrocītu masas tiek nodrošināts 90-95% apjomā. Grūtības ar nodrošinājumu bijušas vasarā, kad VAC vidēji spēja nodrošināt 75-80% no pieprasījuma, atsevišķās dienās retu grupu asinīm, piemēram, 0 negatīvs vai A negatīvs, nodrošinājums bija tikai 50% no nepieciešamā daudzuma.

Šobrīd VAC strādā pie sabiedrības informēšanas kampaņas “Tu vari uzdāvināt dzīvību”, lai svētkos nodrošinātu visas ārstniecības iestāžu vajadzības pēc asins komponentiem. Lai sagatavotu asinis laika periodam no 24.decembra līdz 9.janvārim, VAC nepieciešami 1500 donori, norādīja Ozoliņa.

Viņa piebilda, ka pērn divās dienās, kad notika Zolitūdes traģēdija, proti, 21.novembrī un 22.novembrī, asinis ziedoja 978 donori, bet šogad šajos pašos datumos – 257.

Atbildot uz jautājumu par “bezatlīdzības” donoru kustību, Ozoliņa norādīja, ka Latvijā visi donori saņem kompensāciju par donāciju. Kompensācijas šobrīd ir atšķirīgas – eritrocītu donoriem tās ir mazākas, trombocītu donoriem – vislielākās. Tomēr VAC visus donorus uzskata par bezatlīdzības donoriem un vienlīdz nozīmīgiem, uzsvēra Ozoliņa.

Viņa norādīja, ka izmaiņas donoru kompensāciju sistēmā Latvijā ir nepieciešamas un tās noteikti tiks veiktas, bet par nākotnē piemērojamo kompensāciju apmēriem patlaban skaidrības vēl nav.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+