×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
21. jūlijs, 2013
Drukāt

Šogad atklāts vairāk viltotu eiro banknošu

Foto-LETAFoto-LETA

Šā gada pirmajā pusē no apgrozības izņemti 317 000 viltotu eiro banknošu, liecina Eiropas Centrālās bankas (ECB) apkopotā informācija.

Šogad no janvāra līdz jūnijam no apgrozības izņemto viltojumu skaits bija par 26,3% lielāks nekā 2012.gada atbilstošajā periodā un par 13,2% lielāks nekā pērn otrajā pusgadā.

Joprojām visbiežāk tika viltotas 20 un 50 eiro banknotes. Šogad pirmajā pusgadā šo divu nominālvērtību banknotes kopā veidoja 82,1% no kopējā viltojumu skaita, trešajā vietā ir 100 eiro banknote – 12,4% no kopējā viltojumu skaita. Pārējo nominālvērtību viltojumu īpatsvars joprojām bija ļoti neliels.

Vairākums jeb 98,5% viltojumu gada pirmajā pusē tika atklāts eirozonas valstīs, aptuveni 1,2% atklāti ārpus eirozonas esošajās Eiropas Savienības dalībvalstīs un 0,3% – citos pasaules reģionos.

ECB skaidro, ka šogad atklāto viltoto banknošu skaits gan ir audzis, taču 2012.gadā viltojumu skaits bija īpaši mazs un jaunākie dati atbilst iepriekšējo gadu līmenim. Salīdzinājumā ar apgrozībā esošo īsto eiro banknošu skaitu – šā gada pirmajā pusgadā vidēji 15,1 miljards – viltojumu īpatsvars vēl arvien ir ļoti zems.

Risks, ka iedzīvotāju rokās varētu nonākt viltota banknote, ir ļoti mazs, tomēr sabiedrībai vienmēr jārēķinās ar viltojumu iespēju, īpaši attiecībā uz triju visvairāk viltoto nominālvērtību banknotēm, norāda ECB. Eirosistēma, tas ir, ECB, un 17 eirozonas valstu nacionālās centrālās bankas, joprojām iesaka iedzīvotājiem saglabāt modrību, saņemot banknotes skaidrās naudas darījumos.

ECB norāda, ka īstas banknotes ir viegli atpazīstamas, izmantojot ECB tīmekļa vietnes sadaļā par eiro un eirosistēmas nacionālo centrālo banku vietnēs aprakstīto vienkāršo pārbaudi, banknotes aptaustot, apskatot un pagrozot. Taču, ja rodas šaubas, aizdomīgā banknote jāsalīdzina ar tādu, par kuru zināms, ka tā ir īsta. Ikvienam, kam radušās aizdomas, ka viņa rīcībā nonācis viltojums, jāinformē vai nu policija vai – ja to pieļauj valsts prakse – attiecīgā nacionālā centrālā banka. ECB un nacionālo centrālo banku vietnēs atrodama informācija par banknošu pretviltošanas elementiem un to autentiskuma pārbaudi.

Kā ziņots, Latvija nākamgad kļūs par 18.eirozonas dalībvalsti. Latvijā tiks lietotas tādas pat eiro banknotes kā pārējā eirozonā. Eiro banknotes mūsu valsts nākamgad aizņemsies no Eirosistēmas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+