×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
5. jūnijs, 2013
Drukāt

Šogad indeksēs mazās pensijas – līdz 200 latiem

LETALETA

Panākta vienošanās par pensiju indeksācijas atsākšanu šogad – palielinātas tiks visas pensijas, kas nepārsniedz 200 latu, trešdien pēc Senioru konsultatīvās padomes sēdes paziņoja labklājības ministre Ilze Viņkele (“Vienotība).

Mazajām pensijām tiks piemērots indekss 1,04 par periodu no 2009. līdz 2013.gadam. Tas nozīmē, ka septembrī pensija palielināsies par 4,60 latiem.

“Tā ir kompromisa vienošanās, kas ir arī izpratnes apliecinājums par mazo pensiju indeksācijas shēmu. Proti, indeksācija tiek atsākta šogad septembrī, un indeksētas tiks pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 200 latu ar indeksu 1,04, kas nozīmē patēriņa groza cenu izmaiņas par periodu no 2009. līdz 2013.gadam,” par vienošanos informēja ministre.

Tas ir nosaukts par kompromisu, bet Latvijas Pensionāru federācija (LPF) savu galavārdu vēl nav teikusi. Tā vēl pirmdien sanāks uz ārkārtas valdes sēde.

“Esam jau sākuši informēt par panākto kompromisu savus valdes locekļus. Pirmdien mēs sauksim federācijas ārkārtas valdes sēdi (..), jo uzstādījums, ar kuru mēs nācām uz padomes sēdi, atšķiras no tā, par ko panācām kompromisu. Uzstādījums bija tāds, ka maksimāli jāpanāk pensiju pielikums tieši mazajām pensijām, uzsverot, ka vismazākajām pensijām jābūt procentuāli lielākam,” preses konferencē sacīja federācijas vadītājs Andris Siliņš.

Šāds kompromiss vienlaikus nozīmē, ka indeksācija skars gandrīz visus pensiju saņēmējus – ap 90%, jo Latvijā pensijas ir mazas. LPF līderis Siliņš vērtēja, ka palielinājums par 4,60 latiem ir “ļoti nedaudz, bet tas tomēr ir taustāmi”.

Šis indeksācijas variants šogad prasīs ap 10 miljoniem latu, bet nākamgad 30,5 miljonus latu.

Ministre Viņķele uzskata, ka rasts risinājums, kas gan ļauj atsākt indeksāciju šogad, gan vienlaikus neizsmeļ visu nākamā gada pieejamo budžeta finansējumu, kas būtu atvēlams arī tādām prioritātēm kā neapliekamā minimuma un atvieglojuma par apgādībā esošām personām paaugstināšanai.

Viņķele apliecināja, ka premjers ir paudis atbalstu un izpratni tam, ka mazo pensiju indeksācija ir atsākama šogad, un neesot pamata neuzticēties viņa solījumam. Tagad ministrija gatavos likuma grozījumus, bet galīgais lēmums būs jāpieņem Saeimai, kas var nest arī savas korekcijas, bet ministre cer, ka tas nenotiks.

Pensiju indeksācija tika iesaldēta 2009.gadā ekonomiskās krīzes laikā. Likums paredz, ka 2014.gadā tā tiek atjaunota. Par nākamā gada indeksāciju būšot “atsevišķa saruna” un tā varētu būt niansētāka.

LPF nesen īstenoja parakstu vākšanas akciju, lai indeksācija tiktu atsākta jau šogad, kā arī prasīja to veikt par visu krīzes laiku. Par ātrāku indeksāciju parakstījās 102 tūkstoši iedzīvotāju. Paraksti tika nodoti Saeimai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+