Uncategorized

Šogad izaugsme sagaidāma visās tautsaimniecības pamatnozarēs 0

Foto-LETA

2013.gadā visās tautsaimniecības pamatnozarēs sagaidāma izaugsme, tomēr pieauguma tempi būs nedaudz lēnāki kā 2012.gadā, teikts Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par makroekonomisko situāciju valstī, kas pieejams valdības dokumentu vietnē “eportfelis”.

EM norāda, ka arī 2013.gadā joprojām vērā ņemams ieguldījums izaugsmē būs uz eksportu vērstām nozarēm – it īpaši apstrādes rūpniecībai, kurā pieauguma tempi sagaidāmi augstāki nekā vidēji tautsaimniecībā. Augot privātajam patēriņam, palielināsies tirdzniecības nozares un komercpakalpojumu apjomi. Lēnāka izaugsme 2013.gadā varētu būt būvniecības, kā arī sabiedrisko pakalpojumu nozarēs.

Tā kā turpmākā Latvijas tautsaimniecības izaugsme joprojām būs cieši atkarīga no eksporta iespējām, lielākais Latvijas izaugsmes risks saistīts ar globālās ekonomikas attīstību. Starptautiskais valūtas fonds prognozē, ka 2013.gadā globālās ekonomikas izaugsme varētu būt straujāka nekā 2012.gadā, vienlaikus Eiropā tuvākajā nākotnē izaugsme būs vāja un atveseļošanās – pakāpeniska.

Saglabājoties vājam pieprasījumam ārējos tirgos, sagaidāms, ka Latvijas preču un pakalpojumu eksporta apjomu pieaugums 2013.gadā būs mērenāks nekā iepriekšējos gados. Turklāt liela nozīme eksporta apjomu pieaugumā būs spējai palielināt konkurētspēju un atrast jaunas tirgus nišas.2013.gadā turpinās palielināties iekšzemes pieprasījums. Tomēr strauju privātā patēriņa kāpumu joprojām ierobežos relatīvi augstais bezdarbs un mājsaimniecību parādsaistības. Kopējo investīciju dinamiku ietekmēs komercbanku piesardzīgā kreditēšanas politika, bet privātā sektora investīcijas noteiks uzņēmēju nogaidošais noskaņojums attiecībā uz nākotnes perspektīvām.

Tāpat sagaidāms, ka situācija darba tirgū turpinās uzlaboties. Vienlaikus, līdz ar ekonomikas izaugsmes tempu pakāpenisku palēnināšanos, arī darba tirgus atlabšana turpmāk varētu kļūt mērenāka. Saskaņā ar EM novērtējumu 2012.gadā nodarbināto skaits palielinājās par 2,7%, salīdzinot ar 2011.gadu. Turpretim 2013.gadā nodarbinātības pieaugums varētu būt nedaudz lēnāks – aptuveni 2,4%, salīdzinot ar 2012.gadu.

2013.gadā būtiskākais darbaspēka pieprasījuma pieaugums sagaidāms apstrādes rūpniecībā un komercpakalpojumu sektorā. Minētās nozares nodrošinās vairāk nekā trīs ceturtdaļas no jauno darbavietu pieauguma.

Turpinās samazināties arī bezdarbs. Pēc EM aplēsēm 2012.gadā bezdarba līmenis varētu veidot 14,8%, kas ir par 1,4 procentpunktiem mazāk nekā 2011.gadā (16,8%). Savukārt līdz 2013.gada beigām vidējais bezdarba līmenis varētu samazināties līdz aptuveni 11%, bet gada vidējais rādītājs varētu būt 12-13% robežās.

EM prognozē, ka kopumā 2013.gadā sagaidāma mērena cenu dinamika 1,5% robežās un cenu izmaiņas būs tuvas sezonālo svārstību līmenim. Saistībā ar administratīvi regulējamām cenām 2013.gada pirmajā pusē nozīmīgas pārmaiņas nav sagaidāmas. Neliela ietekme varētu būt iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšanai, kas veicinās privāto patēriņu. Tiesa, saglabāsies liela nenoteiktība saistībā ar pārtikas un degvielas cenām pasaulē.

Ministrija prognozē, ka Latvijas ekonomikas izaugsme 2013.gadā būs nedaudz mērenāka nekā 2012.gadā un iekšzemes kopprodukta pieaugums varētu būt 4% robežās.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Uncategorized
Maizes un konditorejas ražotājs “Canelle Bakery” modernizēsies par 420 000 eiro
25. oktobris, 2018
LE
LETA
Uncategorized
Konkursā skolēniem “Šodien laukos” klašu grupā uzvarējusi Priekuļu vidusskola
24. oktobris, 2018
LE
LETA
Uncategorized
Atcelta karantīna ap cūku mēra skartajām saimniecībām Saldus pagastā
24. oktobris, 2018

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Baidās no ažiotāžas: neizpauž čekas aģentu kartotēkas publicēšanas datumu decembrī
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
17 tūkstoši zaudējuši cerības atrast darbu Latvijā: jaunākie CSP dati
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Koļegovas brālis skaidro shēmas, kā sadarbojies ar māsu naudas darījumos
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Piektdien saglabāsies apmācies laiks
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Izvirza kanditātus darbam Saeimas komisijās. Kādam amatam virza Kučinski?
3 stundas