×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
6. jūnijs, 2012
Drukāt

Šogad pieaudzis ēnstrādnieku skaits

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts darba inspekcija (VDI) šī gada pirmajos 5 mēnešos salīdzinājumā ar šādu laika posmu 2011.gadā atklājusi par 10% vairāk ēnstrādnieku, aģentūru LETA informēja VDI eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs.

VID operatīvie dati liecina, ka šogad atklāti 1127 nodarbinātie bez rakstveida darba līguma, savukārt pērn šajā pašā laika periodā to bijis 1011.

Palielinoties ēnstrādnieku skaitam un atkārtotas nereģistrētās nodarbinātības gadījumiem, par 74% pieaudzis arī piemēroto administratīvo sodu apjoms. 2012.gada pirmajos 5 mēnešos piemēroti administratīvie sodi par kopējo summu vairāk nekā 430 000 latu apmērā. Vienlaikus pieaudzis arī no darbiniekiem saņemto iesniegumu skaits par pārkāpumiem darba līgumu noslēgšanā vai par tā nenoslēgšanu.

“Joprojām uzņēmumi vēlas ietaupīt, neslēdzot darba līgumus vai tos nelikumīgi aizstājot ar cita veida līgumiem, kur darbinieks zaudē virkni sociālo garantiju, bet valsts – nodokļus. Pieaugošais ziņojumu skaits no sabiedrības ir labs signāls, ka tai nav vienaldzīga valsts ekonomika un ar to saistītā sabiedrības labklājība. Gribētos arī no uzņēmēju puses, kas atrodas pelēkajā sektorā, sagaidīt ilgtermiņa domāšanu, kas vērsta uz pievilcīgāku darba apstākļu radīšanu darbiniekiem. Ne bez viņu līdzdalības ir notikusi arī darbaspēka aizplūšana no Latvijas, jo ne tikai ilgstošie bezdarbnieki, bet arī darbinieki, kas saskārušies ar Latvijas uzņēmumu nelikumībām, izvēlas meklēt darba iespējas ārpus valsts,” norāda VDI direktors Renārs Lūsis.

VDI atgādina, ka, neslēdzot rakstveida darba līgumu, darbinieks zaudē sociālās garantijas, piemēram, tiesības uz apmaksāto atvaļinājumu, bezdarbnieka pabalstu, apmaksātu darba nespējas lapu, kā arī riskē nesaņemt darba algu. Turklāt pirmajā reizē par nodarbināšanu bez rakstveida darba līguma tiek piemērots sods no 750 līdz 5000 latu apmērā. Savukārt, konstatējot, ka uzņēmumā bez rakstveida darba līguma gada laikā atkārtoti ir nodarbināti cilvēki, VDI var piemērot administratīvo sodu no 5000 līdz 10 000 latu.

Lai nodrošinātu iespēju operatīvi un ērti paziņot VDI par nereģistrētās nodarbinātības gadījumiem, izveidota e-pasta adrese “nelegals@vdi.gov.lv”, kā arī iespēja ziņot tiešsaistē Darba inspekcijas interneta mājaslapā “www.vdi.gov.lv”. Par nereģistrētās nodarbinātības faktu iespējams ziņot arī uz anonīmo uzticības tālruni 67312176.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+