×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
14. janvāris, 2015
Drukāt

Šogad priekšlaicīgā pensijā tie, kam 60,5 gadi (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Atbild Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska.

Esmu dzimusi 1955. gada martā. Radio izskanēja ziņa, ka šogad priekšlaicīgā pensijā dodas cilvēki, kas sasniedz 60,5 gadu vecumu. Es šo vecumu sasniegšu š. g. septembrī. Mani interesē, kurā gadā sasniegšu pilnas pensijas vecumu. Aija Krūmiņa Jūrmalā

No 2014. gada pensionēšanās vecums pakāpeniski tiek palielināts par trim mēnešiem ik gadu, līdz 2025. gada 1. janvārī tas būs 65 gadi. Vienlaikus ar vispārējā pensionēšanās vecuma paaugstināšanu tiek celts arī pensionēšanās vecums priekšlaicīgo pensiju saņēmējiem.

2015. gadā priekšlaicīgi vecuma pensiju var pieprasīt personas, kuras sasniegušas 60 gadu un 6 mēnešu vecumu, ja viņu apdrošināšanas stāžs ir vismaz 30 gadu. Līdz vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanai priekšlaicīgi piešķirtā vecuma pensija tiek izmaksāta 50% apmērā. Sasniedzot vispārējo pensionēšanās vecumu, pensiju sāks izmaksāt 100% apmērā. Ja esat dzimusi 1955. gada martā, jūsu vispārējais pensionēšanās vecums ir 63 gadi un trīs mēneši.

Man ir 5 bērni un 20 gadu darba stāžs, esmu dzimusi 1957. gada 30. augustā. Vai man ir tiesības aiziet pensijā agrāk? Anna Līvānu novadā

Vecākiem vai aizbildnim, kurš aprūpējis piecus vai vairāk bērnus vai bērnu ar invaliditāti, ir tiesības pieprasīt vecuma pensiju 5 gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem (2015. gadā šo iespēju var izmantot tie, kam vecums 57 gadi un 6 mēneši). Attiecībā uz daudzbērnu vai bērna ar invaliditāti mātēm šobrīd spēkā ir pārejas perioda norma, pēc kuras nepieciešamais apdrošināšanas stāžs ir 20 gadi, taču nepieciešamais pensionēšanās vecums ir augstāks – līdz š. g. 30. jūnijam tas ir 60 gadi. Šis vecums ar katru gadu pakāpeniski palielinās par 6 mēnešiem, līdz tiek sasniegts vispārējais pensionēšanās vecums.

Kādi bērna kopšanas periodi tiek ieskaitīti pensijas piešķiršanai nepieciešamajā darba stāžā? Ināra Bērziņa Tukuma novadā

Valsts pensijas piešķiršanai nepieciešamajā apdrošināšanas stāžā tiek ieskaitīts ne tikai darbs, bet arī bērna audzināšanas laiks. Līdz 1990. gada 31. decembrim apdrošināšanas stāžam pielīdzina laiku, kad māte nav strādājusi algotu darbu, bet audzinājusi bērnu līdz 8 gadu vecumam vai kopusi bērnu invalīdu līdz 16 gadu vecumam. Bet no 1991. gada 1. janvāra (t. i., no dienas, kad stājās spēkā likums “Par sociālo nodokli”) iepriekš minēto periodu ieskaita apdrošināšanas stāžā tikai tajā gadījumā, ja maksāts sociālais nodoklis. Proti, šajā periodā māte varēja brīvprātīgi veikt sociālā nodokļa maksājumus 1% apmērā no iztikas minimuma. Tad minētais periods tiek ieskaitīts apdrošināšanas stāžā.

No 1996. gada 1. janvāra apdrošināšanas stāžu veido bērna kopšanas laiks, kurā sociālās apdrošināšanas iemaksas veic no valsts pamatbudžeta: no 1996. gada 1. janvāra līdz 1996. gada 31. decembrim laiks bērna kopšanai, līdz bērns sasniedzis triju gadu vecumu; sākot ar 1997. gada 1. janvāra – laiks bērna kopšanai, līdz bērns sasniedzis pusotra gada vecumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. man maijaa paliks 61 gads,vai vareessu doties priesslaiciigaa pensijaa?

 2. Esmu 5 dèlu màte, dzimusi 1961.g.kad man ir iespèjama priekßlaicìga pensionèßanàs.Dèlu dzim.g.1982.g (dvìñi),1988.g.,1993.g.,1997.g.

 3. Man lūdzu ir jautājums- kādu darbu es varu darit savos 54 gados ja pat domāšana ir palēlinata. Cienījamie darba devēji lūdzu atsaucieties kurš grib man piedāvat darbu.Ja nav tad gudrie lūdzu pastastiet kā man nodzīvot līdz pensijas vecuma sasniegšanai. Mana mammīte pensijā paspēja nodzīvot tikai divus gadus -kur tad paliek tā nauda kas viņai pienācās bet ta arī nesaņēma?

 4. Tiešām ĻOTI cilvēcīgi…cilvēks var aiziet priekšlaicīgā pensijā no 60,5-viņš saņem 50% no pilnās pensijas.Skaidrs,ka no tādas naudas mēnesi neiztikt,bet taupos savu veselību,vienkārši nav citas izejas.Pie tam,NEDRĪKST nekur strādāt.Bet,vai lielie priekšnieki ir padomājuši,ka 60.gadīgais tāpat nekur vairs neiekārtosies darbā,kāds no viņa strādnieks…vai tiešām nevarētu VISMAZ 75% izmaksāt.Lielie ,Gudrie vīri un sievas-domājiet taču arī par vienkāršo tautu,kam nav 1000šos jāsaņem ne algas,ne pensijas,bet dzīvo Latvijā un maksā jums nodokļus visus savus darba gadus,GODĪGI nostrādātos!Atmodieties taču vienreiz!

 5. Esmu dzimusi 1955. gada 5. decembrī, esmu dzīvību devusi 5 bērniem, bet viens mazulītis nodzīvoja tikai 3 nedēļas, vai es varu priekšlaicīgi pensionēties, kad man pienāks īstais pensionēšanās vecums?

 6. Pensijas un citi labumi ir domāti Kurzemes un vidzemes latviešiem. Latgalieši ar saviem 5 bērniem un citām ērmībām iztiks tāpat – budžetā visiem naudas nepietiks. Nav ko sēdēd bez darba, strādājiet vienreiz.

  • Kur strādāt, iedod darbu, gudrinieks tāds, visu valdība iznīcināja, puse cilvēki izbraukuši, bet tie 100 “gudrie” kā sēž tā sēž, tā var sēdēt līdz 90 gadiem un saņemt tūkstošus, jau 10 gadi, kā nav atvērta Latgalē neviena darba vieta, nostrādāts vairāk kā 30g., nodokļi maksāti un vēl nevar iet pensijā no 55gadiem, kaut ko salīdzina ar citām valstīm, citās valstīs, ja nav darba, tad uzreiz saņem pabalstus 500-1000 euro, neatstās savus cilvēkus bez iztikas līdzekļiem, mūsu valdība neliekas par tautu saprast, tad lai uzņem un izmitina savos apartamentos bēgļus

 7. Stulbie valsts likumi! Atbildēt

  Ja es kā nabadze savā laikā1991 g.-līdz laikam kad mājās viena un pamesta bez uzturlīdzekļiem atstāta,audzināju savu bērnu ,un nespēju iemaksāt sociālo nodokli,tad es zaudēju stāžu????? KĀDA NEKAUNĪBA!!!! Kas manu bērnu audzināja,kad valsts nespēja piedzīt uzturlīdzekļus,kad vēl nedarbojās Uzturlīdzekļu GF? Pati audzināju,badojos,naudas nebija,palīdzības nekādas un tagad man grib vel stāžu atņemt.Deputāti tā strādāja,tādus izdomāja likumus. Un cik LV tādu kā es nav!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+