Laukos
Dārzeņi un augļi

Šogad rudens avenes un āboli ir krietni padārgi0


Avenes Rīgas Centrāltirgū.
Avenes Rīgas Centrāltirgū.
Foto – LETA

Sliktākas ražas dēļ šogad krietni palielinājušās ābolu un aveņu cenas salīdzinājumā ar pagājušo gadu, atzina Latvijas Augļkopju asociācijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Zilvers.

Rudens avenēm, kas aug atklātā laukā, šogad ir ļoti vāja raža. Ja citus gadus ap šo laiku vairums rudens aveņu jau bija novāktas, šogad šogad to ražas novākšana vēl tikai sākas. “Rudens avenes nepaspēja ienākties. Tikai tiem, kam avenes ir zem seguma, tās attīstījušās normāli, bet tādu nav daudz. Tiem, kas avenes audzē uz lauka, ar ražas ienākšanos ir diezgan bēdīgi un lietus dēļ ogas nav īpaši baudāmas. Aveņu cena arī šogad ir nedaudz augstāka nekā citus gadus,” sacīja Zilvers.

Pēc viņa teiktā, arī ābolu raža šogad visā Eiropā, tostarp Latvijā, ir mazāka nekā pirms gada, līdz ar to ābolu cenas ir augstākas nekā pagājušajā gadā. “Latvijā raža ir salīdzinoši maza, āboli ir nekvalitatīvi, tomēr cenas ir augstākas. Mazāk kvalitatīvus ābolus, kas der tikai sulai, poļi patlaban Latvijā iepērk par 19 centiem kilogramā. Turpretī normāla, galda ābola vairumtirdzniecības cena šogad ir 50 centi kilogramā, kas ir vairāk nekā pagājušajā gadā, kad to vairumtirdzniecības cena bija apmēram 35 centi kilogramā,” sacīja Zilvers.

Patlaban vietējo ābolu cena tirdzniecībā svārstās no 1, 50 eiro līdz diviem eiro par vienu kilogramu, savukārt rudens avenes maksā no sešiem līdz pat 10 eiro par vienu kilgoramu.

Zilvers arī atzina, ka laikapstākļu dēļ šogad Latvijā ir novēlojusies ziemas šķirnes ābolu novākšana. “Daudzi audzētāji tos pašlaik vēl cītīgi vāc. Citus gadus tas jau bija izdarīts ap šo lauku, bet šogad ražas novākšana kavējas apmēram trīs nedēļas,” sacīja Zilvers. Viņš prognozēja, ka ziemas šķirņu ābolu ražas novākšana turpināsies vēl vismaz divas nedēļas – līdz pirmajam salam.

Tāpat Zilvers teica, ka šobrīd tiek vākti arī bumbieri un smiltsērkšķi. Smiltsērkšķu raža padevusies normāla. Turpinās arī vēlo melleņu šķirņu ražas novākšana, kurām šogad raža ir mazāka nekā pērn un lietavu dēļ tās ir sliktākas kvalitātes, tāpēc vairāk izmanto pārstrādei. Arī dzērveņu ražas novākšana ir aizkavējusies, lai gan raža šogad padevusies laba.

Latvijas Augļkopju asociācija apvieno aptuveni 400 lielāko Latvijas augļkopju. Organizācijas mērķis ir palīdzēt augļkopjiem aktīvi piedalīties viņiem labvēlīgas lauksaimniecības politikas veidošanā, kā arī meklēt iespējas, kur pārdot Latvijā saražotos augļus.

LA.lv