×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
4. maijs, 2016
Drukāt

Šogad sasniegts jauns Latvijas iedzīvotāju “Laimes indeksa” rekords (5)

Cilvēki atpūšas parkā pie Bastejkalna.Cilvēki atpūšas parkā pie Bastejkalna.

Foto - LETA

Par spīti ikdienā bieži piesauktajām problēmām visdažādākajās jomās, šogad Latvijas iedzīvotāju “Laimes indekss” sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni. Par to liecina ikgadējais “LNT Ziņu” un pētījumu kompānijas “SKDS” īpašais valsts svētkiem veltītais pētījums.

Salīdzinot datus kopš 2010.gada, var redzēt, ka tobrīd, ekonomiskās krīzes laikā, indekss bija 15,5 punktu līmenī. Gadu gaitā tas ar atsevišķiem kritieniem pakāpeniski audzis un šogad sasniedzis līdz šim augstāko līmeni – 43,1 punktu.

Šogad aptaujā gandrīz trešdaļa jeb 31% respondentu norādīja, ka Latvijā jūtas laimīgi, bet 46% jūtas drīzāk laimīgi. Nelaimīgi un drīzāk nelaimīgi kopumā jūtas 18% aptaujāto, bet 5% nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Sociologs, “SKDS” direktors Arnis Kaktiņš norāda, ka pastāv sakarība starp ienākumu līmeni un laimes sajūtu, taču tā nav nozīmīga.

“Tajā brīdī, kad cilvēka primārās vajadzības ir apmierinātas, kad viņš ir paēdis, viņš ir siltumā, viņam ir jumts virs galvas, viņam nekas nesāp, tad īstenībā šie materiāli finansiālie apstākļi sāk spēlēt ļoti mazu lomu, lai cilvēks būtu laimīgs. Lielāku lomu sāk spēlēt mūsu savstarpējās attiecības, vai mums izdodas tās jēgpilni veidot. Ļoti svarīgu lomu sāk spēlēt, cik jēgpilnu darbu mēs darām, vai mēs esam apmierināti ar savu vietu dzīvē, ar to, ar ko nodarbojamies,” komentēja Kaktiņš.

Vēsturiski augstākā laimes izjūta vērojama tieši pēdējos trīs gados, un indeksa rādītāji apliecina, ka sabiedrība kopumā ir atkopusies no krīzes sekām. Kaktiņš vērtē, ka ar materiālo labklājību situācija Latvijā patlaban nav nemaz tik slikta, kā dažkārt gribētos domāt vai kā mānāmies paši sev par to, kādā šeit esam trūkumā.

“No otras puses, jādomā, ka varbūt tie lielākie rūgumpodi pēdējo desmit gadu laikā Latviju ir atstājuši un tagad rūgst un pauž savu neapmierinātību, strādājot Īrijā vai Anglijā,” vērtēja Kaktiņš.

Šī gada “Laimes indeksa” aptaujā arī atklājās, ka laimīgākie cilvēki valstī patlaban ir skolēni un studenti – 97% ir norādījuši, ka ir laimīgi vai drīzāk laimīgi. Kopumā laimīgākas ir sievietes, gados jaunāki cilvēki, kā arī nedaudz laimīgāki jūtas tie, kas dzīvo Rīgā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Lielais lēciens Atbildēt

    Akurāt! Pēdējos trīs gados! Veselīgo kopainu vēl tikai nedaudz fušierē deviņus miljonus eirīšu lielais rīdzinieku parāds par siltumu,kuru,cerams.šobrīd būs jau nomaksājuši!

  2. Latvijas ekonomikas,un līdz ar to-straujo labklājības uzlabošanos apsstiprina pat Labklājības ministrijas ikgadējie informatīvie ziņojumi,saskaņā ar kuriem,vē 2013.gadā “Latvijā,salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm,bija otrs augstākais materiālās nenodrošinātības rādītājs,kas norāda uz lielu iedzīvotāju īpatsvaru,kuri nespēj norēķināties par komunālajiem maksājumiem,uzturēt siltu mājokli un ēst pilnvērtīgu pārtiku,nerunājot par iespējām segt neparedzētus izdevumus un reizi gadā vienu nedēļu atpūsties ārpus mājas.”Skat.”Informatīvais ziņojums.Priekšlikumi sociālās drošības sistēmas pilnveidošanai.Labklājības ministrija 2013.

  3. Kā gan cilvēki valstī,ar straujāko ekonomikas izaugsmi Eiropas Savienībā,lai nebūtu laimīgi?

  4. Laikam kāds zog manu laimi. Jo ar katru gadu mans laimes indekss samazinās. Kaut arī jumts virs galvas ir, badā nemirstu, taču valsts un Eiropas politika laupa jebkādu perspektīvu un dzīvesprieku. Mēdz teikt, ka laimīgi ir tikai muļķi. Varbūt vienkārši esmu par gudru šajā muļķu zemē?

  5. Tas izklausaas peec komunistu propogandas par laimiigo tautu,kas neatbilst nekaadai iisteniibai!

Draugiem Facebook Twitter Google+