×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
2. marts, 2012
Drukāt

Šogad zirgu īpašniekiem obligāti jāveic dzīvnieku pārbaude

zirgs_leta

Šogad visi zirgu dzimtas dzīvnieki – zirgi, poniji, ēzeļi, zebras, mūļi, kuri sasnieguši viena gada vecumu, – obligāti jāizmeklē uz ļoti bīstamu slimību – zirgu infekciozo anēmiju, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvji.

Izmeklējumi jāveic neatkarīgi no tā, vai dzīvnieki tika izmeklēti iepriekšējos gados.

Gadījumos, ja laboratoriskajos izmeklējumos konstatē zirgu infekciozo anēmiju, slimais dzīvnieks īpašniekam vai turētājam divu nedēļu laikā jāeitanizē vai jānosūta nokaušanai. Līdz slimā dzīvnieka likvidēšanai slimības skartās novietnes dzīvniekiem tiek noteikts pārvietošanas aizliegums.

Slimības ārstēšana ir aizliegta.

Visas izmaksas zirgu infekciozās anēmijas noteikšanai sedz dzīvnieku īpašnieks vai turētājs atbilstoši pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta “BIOR” noteiktajam cenrādim.

Zirgu infekciozā anēmija ir zirgu dzimtas dzīvnieku infekcijas slimība, kam raksturīgs mainīgs drudzis, anēmija, tūskas un asins izlijumi ādā un gļotādās, dzīvnieka progresējoša novājēšana. Slimības pazīmes var būt ļoti vāji izteiktas, un tikai laboratoriska izmeklēšana var noteikt dzīvnieka saslimšanu.

 

Uzņēmīgi ir tikai viennadži – zirgu dzimtas dzīvnieki. Infekcijas pārnešana notiek ar asinīm, ko galvenokārt mehāniski veic asinssūcēji kukaiņi, un aprīkojumu, kas kontaminēts ar asinīm, izdalījumiem no dzīvnieka. Kumeļi var inficēties no slimas ķēves dzemdību laikā.

Līdz 2012.gada 31.decembrim zirgu īpašniekiem tiem dzīvniekiem, kas ir vecāki par 12 mēnešiem, būs jānodrošina laboratoriska izmeklēšana zirgu infekciozās anēmijas noteikšanai, paredz valdības pieņemtie noteikumi.

Līdz šīm zirgu īpašniekiem nebija obligāti jāievēro prasība par dzīvnieku pārbaudi uz šo slimību, savukārt jauno kārtību nosaka noteikumi “Zirgu infekciozās anēmijas uzraudzības, kontroles un apkarošanas kārtība”, kas stājās spējā ar šī gada 10.janvāri.

Pēc “Lauksaimniecības datu centra” datiem, Latvijā reģistrēti 6429 zirgu īpašnieki.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+