Mobilā versija
+5.5°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 25. aprīlis, 2017
19. maijs, 2016
Drukāt

Šokējoši: Veterinārārsta pieredze liecina, ka veikalos nonāk slimu lopu gaļa (16)

Foto: LETAFoto: LETA

Ilustratīvs foto

Portālā arsts.lv praktizējošs veterinārārsts, Latvijas Veterinārārstu biedrības Lauksaimniecības ārstu sekcijas vadītājs Āris Žentiņš ievietojis šokējošu rakstu par savu pieredzi ar to, kādos apstākļos nereti tiek nokauti lopi saimniecībā un kāda gaļa nonāk veikalos.

Veterinārārsts salīdzina savu pieredzi pirms 27 gadiem, kad vēl studiju laikā noklausījies divu pieredzējušu kolēģu sarunu par to, kā par kautķermeni uzdota dabiskā nāvē mirusi govs.

Diemžēl, kā liecina Žentiņa pieredze, līzīga prakse novērojama arī mūsdienās, un viņš min vairākus piemērus par gadījumiem, kad fermeri lūguši nokaut slimus lopiņus, kuri saņēmuši antibiotiku terapiju, nesagaidot zāļu izdalīšanās beigas.

Tāpat viņš arī atteicies apkalpot kādu fermu ar 40 govīm, kurā īpašniece pieprasījusi izrakstīt ārstēšanai nepiemērotas zāles, savukārt kādā citā fermā plaukti bijuši pilni ar dažnedažādām zālēm, kuras tiekot lietotas pēc telefoniskas konsultācijas ar veterinārārstu, kas vizītēs nebrauc.

“Nedomāju, ka šādas situācijas ir retums un sliktākais ir tas, ka praktizējošie veterinārārsti gan tieši, gan netieši tiek ietekmēti no neapzinīgo dzīvnieku īpašnieku puses. Kurš gan grib pazaudēt klientu, jo izrādās, mēs paši, daļa veterinārārstu, domājam līdzīgi kā dzīvnieku īpašnieku neapzinīgākā daļa.,” prāto veterinārārsts.

Ko šāda prakse nozīmē mums, gaļas patērētājiem? Lūk, izraksts no kādas apdrošināšanas sabiedrības protokola: “… dodu rīkojumu Jānim Jāņa dēlam par viņam piederoša liellopa Nr. LV 0000000123 nokaušanu mājas apstākļos, jo dzīvniekam ir smakšanas pazīmes (guļ uz zemes pilnīgā nespēkā, smagi elpo, pa muti izdalās putains šķidrums), kā rezultātā dzīvnieku nav iespējams ātri aizvest uz kautuvi. Dzīvnieks nokauts saimniecībā uz vietas.”

Žentiņš precizē, ka nokautā dzīvnieka liemenis tika aizvests uz kautuvi, ievietots aukstumkamerā un pēc dienas vai divām nogādāts gaļas pārstrādes uzņēmumā. “Pēc tam tas ieguva gaumīgu iepakojumu, kas vēstī par šī produkta izcilo kvalitāti, un nonāca veikala vitrīnā. Paliek tikai jautājums, kas tai govij kaitēja? Pasterelozes izraisīta sepse? Trakumsērga? Sibīrijas mēris?” – jautā veterinārārsts.

Kā no šādām situācijām izvairīties un pasargāt patērētājus? “Nedomāju, ka no šā mēs tuvākajā laikā varēsim izvairīties kā citādi, kā tikai radot sistēmu, kur apkalpojošais veterinārārsts kļūst daudz neatkarīgāks no produktīvo dzīvnieku īpašnieku interesēm. Viens no risinājumiem varētu būt apkalpojošo veterinārārstu un fermu savstarpējais sadarbības līgums, kura darbību daļēji kontrolē Pārtikas un veterinārais dienests, bet tas jau ir cits stāsts,” savu rakstu portālā noslēdz speciālists.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Rīgas centrāltirgū kopš Nils likvidēja veterināro uzraudzību ne viens vien sprāklis ir ticis gardu muti notiesāts.

 2. Nevajag visus vetārstus mērīt ar vienu auklu!!! Es zinu savus kolēģus, ar augstu apziņas sajūtu, nezinu kuros novados tādi dakteri strādā bet Dienvidzemgales pārvaldē tādu praktizējošo dakteru nav!!! Ja pats dzīvnieka īpašnieks nesaprot elementāras lietas, arī viņš pats var iegādāties pārtikas produktus( gaļa, piens, olas, zivis, dārzeņi un tt) no tik pat apzinīgiem saimniekiem!

 3. Tā jau nu gluži nav, nosprāgušu govi jau sen neviens neved uz kautuvi, bet atdod Renetei, cilvēks ar savu rakstu grib iemantot popularitāti un ja vēl kaut kur kandidē, tad tas ir pilnīgi saprotams.Kopumā, idiotisks raksts, ko sarakstījis cilvēks, kas pa kaktiem saklausījies visādus nostāstus no sen seniem laikiem.

 4. Tomēr gribu cerēt, ka ir vēl arī godprātīgi saimnieki. Mēs no savas bioloģiskās saimniecības nekad neesam atdevuši kautuvei saārstētu lopu, kamēr nav pagājis noteiktais laiks. Bet par uzpircējiem gan der padomāt ( arī jācer, ka visi nav tādi) . Nesen mūsu mājās sakarā ar neveiksmīgu atnešanos saslima govs, bija redzams, ka nekas vairs nebūs līdzams, tāpēc sazvanīju vienu Latvijā labi zināmu firmu, kuri solījās gulošo lopiņu paņemt uz kautuvi. Zāles netika lietotas nekāds.Tomēr gotiņa ņemējus nesagaidīja un nobeidzās.Jau piezvanīju utilizācijas firmai un arī kautuvei, lai informētu, ka viņiem nav vairāk jābrauc pie mums. Nepagāja pusstunda, kad no kautuves firmas zvanīja furgona šoferis un piedāvāja savākt beigto lopu, tikai lai vetārsts iedodot izziņu, ka nav nekas špricēts. Lūk, jautājums – kas ar to govi notiktu tālāk? Mēs, protams, atdevām utilizācijai.

 5. Kurzemē “Par prezidentālu republiku” sarakstā kā pirmie kandidē ķirurgs Egīls Purmalis, Latvijas Universitātes lektors Māris Sprinģis un veterinārārsts Āris Žentiņš.

 6. Visa sabiedrība jau sen slima

 7. dabiskā nāvē mirusi govs Atbildēt

  Nekas nav mainījies no bārdainā Marksa laikiem. Ak jā – tehnoloģijas …

 8. Nekas jau nemainìsies😬katram sava śtelle.

 9. Tik vienkārši jau nav, jo pašu gaļu vēl pārbauda – ņem analīzi.

 10. fermas strādniece Atbildēt

  Tas nav nekas jauns. To mēs laukos te redzam un zinām, kā tas notiek lielfermās, īpaši jaunajās. Kā pa konveijeru, viss notiek. Veterinārārsts taču neies darbu un algu pazaudēt. Tāda tā gaļa ir, sazāļota un no slimām govīm. Vai tad kāds ies nodot uz kautuvi veselu govi ?

 11. Pats personigi zinu tadu dakteri.pazvana saimnieks.man govs nospraga var ko izdomat itka nokauta un gala normala,ja nau problemu.rit atvedisu dokumentus vis bus kartiba

 12. Jau sen veikalos gaļa ir nesimpātiska.Negaršīgas gan vistas gan citas gaļas.

 13. Ārprāts ,kas notiek Latvijā,un tad brīnās ,ka cilvēki slimo ar dažādām slimībām!

 14. tikmēr kamēr zāļu lieltirgotāji pārdos recepšu medikamentus saimniekiem apejot vetārstus nekas nemainīsies jo par visu atbild saimnieks un potē uz nebēdu

  • Pilnībā piekrītu! Lieltirgotavas tagad pašas brauc pie zemniekiem un tirgo visu, ko iespējams notirgot. Veterinārārsts par to, ka zemnieks sašpricējis Dies vien zina ko, bieži vien uzzina pats pēdējais… Gaļas pārbaudes – kautuvēs vajadzētu ieviest visiem kautajiem lopiem, nezinu, kāpēc tas līdz šim nav izdarīts. Bet pirmkārt būtu jāpārtrauc lieltirgotavu patvaļa!

 15. Bezcerīgi !
  Sirdsapziņu ar karoti neieliesi !
  Ne saimniekam, ne ārstam !

Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+