×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. decembris, 2015
Drukāt

Šokējošs psiholoģes eksperiments: kas notika ar pusaudžiem, kuriem 8 stundas bija jāpavada vienatnē (5)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock
Ko pusaudži darīja eksperimenta laikā:

* gatavoja ēdienu, ēda

* lasīja vai centās lasīt

* pildīja kādus mājasdarbus (eksperiments noritēja skolas brīvlaikā, taču daži izmisumā ķērās pie mācībām)

* skatījās pa logu vai vazājās pa dzīvokli

* izgāja uz ielas un devās uz veikalu vai kafejnīcu (eksperimenta laikā bija liegts komunicēt, bet viņi nosprieda, ka uz pārdevējiem un kasieriem tas neattiecas)

* pildīja kādu prāta spēli vai Lego

* zīmēja vai centās zīmēt

* mazgājās

* tīrīja istabu vai dzīvokli

* spēlējās ar suni vai kaķi

* pildīja vingrinājumus uz trenažiera vai vienkārši vingroja

 * pierakstīja savas sajūtas un domas, rakstīja vēstuli uz papīra

* spēlēja ģitāru, klavieres (viens - flautu)

* trīs sacerēja dzejoļus vai prozu

* viens puisēns gandrīz piecas stundas braukāja pa pilsētu ar autobusiem un trolejbusiem

* viena meitene izšuva pēc kanvas 

* viens puika devās uz atrakciju parku un trīs stundas izklaidējās līdz tam, ka sāka vemt

* viens jaunietis izstaigāja aptuveni 26 km

* viena meitene devās uz muzeju par politisko vēsturi un viens puika - uz zooloģisko parku

* viena meitene lūdzās. 

Bērniem no 12 līdz 18 gadu vecumam piedāvāja brīvprātīgi pavadīt astoņas stundas vienatnē bez komunikāciju līdzekļiem (mobilā telefona, interneta).

Turklāt viņi nedrīkstēja ieslēgt datoru, jebkādu “viedierīci”, radio vai televizoru. Toties bija atļauts vesels lērums klasisku nodarbju, ko var darīt vienatnē: rakstīt, lasīt, spēlēt mūzikas instumentus, zīmēt, darīt kādus rokdarbus, dziedāt, pastaigāties u.t.t.

Eksperimenta autore vēlējās pierādīt savu darba hipotēzi, ka mūsdienu bērni pārlieku izklaidējas un nav spējīgi paši sevi nodarbināt, un galīgi nav iepazinuši savu iekšējo pasauli. Pēc eksperimenta noteikumiem, bērniem bija noteikti nākamajā dienā jāatnāk un jāizstāsta, kā pagājis pārbaudījums – būt vienatnē. Viņiem bija ļauts aprakstīt savu stāvokli eksperimenta laikā, pierakstīt darbības un domas. Gadījumā, ja viss radītu pārlieku trauksmi, diskomfortu vai spriedzi, psihologs rekomendēja pārtraukt eksperimentu, pierakstīt laiku un iemeslu, kādēļ tas tiek izbeigts.

Pirmajā acu uzmetienā eksperimenta ideja izskatās diezgan nevainīga. Arī psiholoģe kļūdaini sprieda, ka tas būs pilnīgi droši. Tik šokējošu eksperimenta iznākumu negaidīja neviens. No 68 dalībniekiem līdz galam eksperimentu izgāja vien TRĪS – viena meitene un divi zēni. Trim iesaistītajiem radās pašnāvnieciskas domas. Pieci izjuta izteiktas panikas lēkmes. 27 tika novēroti veģetatīvi simptomi – slikta dūša, svīšana, galvas griešanās, karstuma viļņi, vēdersāpes, sajūta, it kā mati kustētos šausmās u.tml. Gandrīz katram radās baiļu un nemiera sajūta.

Jaunā situācija, interese un prieks no tikšanās ar sevi pazuda praktiski visiem jau otrās trešās stundas sākumā. Tikai desmit no bērniem, kas pārtrauca eksperimentu, sajuta nemieru pēc trim (un vairāk) stundām vienatnē.

“Varonīgā” meitene, kura izturēja eksperimentu līdz beigām, atnesa dienasgrāmatu, kur viņa visas astoņas stundas rūpīgi bija pierakstījusi savu stāvokli. Te “mati uz galvas sāka kustēties” psiholoģei. Ētisku apsvērumu dēļ viņa rakstīto nepubliskoja.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. sadi eksperimenti notiek bet ne uz 8 stundam bet gan uz nedelu, un tikai pieaugusajiem. te pat latvija… sis ir blefs!!!

 2. Tas nevarētu bū fake. bērni kuriem ir liidz 18 gadiem tiem būs grūti 8 stundas sevi nodarbināt. Protams tie kuri ir vecāki vini to izdariis viegli. jādomā un jāskatās no tā skatu punkta kādi viņiem apkārtne un no kādas ģimenes.

 3. Man liekas,ka šis ir fake. Jebkurš normāls cilvēks var izturēt bez telefoniem un datoriem astoņas stundas 😀
  8 stundas nav nekas, saprastu gadu.

 4. Man ir 16, visa mana dzīve atrodas manā telefonā vai datorā, taču mana mamma pret to nav vienaldzīga. Jājūt ir tās robežas cik daudz laika Tu pavadi internetā vai spēlējot videospēles. Nu nevar būt tā, ka nevar izturēt astoņas stundas bez komunikācijas. Tas nav normāli. Es jūtos vīlies, ka man apkārt ir jaunieši, kuriem nav dzīve ārpus ierīcēm.

 5. Atceros reiz britu pētnieki dabūja ig nobel balvu par pētīju, ar kādu spiedienu nāk pingvīnam kaka. Reāls eksperiments, jēga nekāda.
  Šeit sadomāts eksperiments, “psihologs” nobijās un nepublicēja rezultātus, bla, bla, bla. Kur tad uzradās pēkšņi žurnālistiem rezultāti un eksperiments.
  Meli viscaur!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+