Kultūra
Literatūra

Šokējošs un smieklīgs stāsts: Bukera prēmija pirmoreiz piešķirta ASV rakstniekam 16


Balva pasniegta ASV rakstniekam Polam Bītijam, kurš kļuva par pirmo šīs prēmijas saņēmēju no ASV.
Balva pasniegta ASV rakstniekam Polam Bītijam, kurš kļuva par pirmo šīs prēmijas saņēmēju no ASV.
EPA

Bukera prēmija daiļliteratūrā (Man Booker Prize for Fiction) otrdien tika pasniegta ASV rakstniekam Polam Bītijam, kurš kļuva par pirmo šīs prēmijas saņēmēju no ASV. Prēmija afroamerikānim Bītijam tika piešķirta par viņa ceturto romānu “The Sellout”, kurš veltīts rasu nevienlīdzības problēmai. Romāns veidots kā fiktīvas Losandželosas piepilsētas Dikensas afroamerikāņu iedzīvotāja Bonbona stāstījums.

Bonbons bērnībā ticis pakļauts sava tēva rasistiskiem psiholoģiskiem eksperimentiem. Kad viņa tēvu nošauj policija, Bonbons mēģina īstenot pats savu sociālo eksperimentu, atjaunojot rasu segregāciju vietējā vidusskolā kā kārtības ieviešanas līdzekli, un par to tiek tiesāts Augstākajā tiesā.

Prēmijas žūrija konstatēja, ka šis romāns ir “šokējošs un negaidīti smieklīgs” Bītija dzimtās pilsētas Losandželosas attēlojums, kurā, izmantojot satīru, ir parādīta rasu nevienlīdzība.
54 gadus vecais rakstnieks gan sacīja, ka lasītājiem vajadzētu uztver šo romānu kā daiļliteratūras darbu, nevis “vienvirziena” vēstījumu par rasismu.

Prēmiju Bītijam pasniedza Kornvolas hercogiene Kamilla Pārkere-Boulza.

Bukera prēmija tiek piešķirta kopš 1969.gada par gada labāko romānu, kas sarakstīts angļu valodā. Starp tās laureātiem ir tādi rakstnieki kā Īens Makjuens, Airisa Mērdoka un Salmans Rušdi. Tikai kopš 2013.gada to piešķir arī rakstniekiem, kas nepārstāv britu nāciju Sadraudzības valstis. Prēmijas ieguvējs saņem naudas balvu 52 500 britu mārciņu (59 000 eiro) apmērā, tomēr par galveno ieguvumu tiek uzskatīts autora grāmatu popularitātes un to noieta pieaugums.

Balvas saņēmējromāns ir autora Pola Bītija ceturtā grāmata, kuras prezentācijā autors stāstīja par tās tapšanu, atbildēja uz jautājumiem un nolasīja fragmentu:

Tā ir izdota arī audiogrāmatas formātā (angļu valodā):

LA.lv