×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Šoks Bostonā. Vaininieki joprojām nav zināmi

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pasaulē senākā ikgadējā maratona finiša taisne pirmdienas pēcpusdienā pārvērtās asinspirtī. Joprojām nenoskaidroti uzbrucēji Bostonas maratonā sarīkoja divus sprādzienus, kuros dzīvību zaudēja trīs cilvēki, tostarp astoņus gadus vecs zēns.

 

Ievainoti tika teju 150 cilvēki, no kuriem daudzi atrodas kritiskā stāvoklī, mediķiem pieļaujot iespēju, ka Bostonas maratona laikā notikušo uzbrukumu upuru skaits varētu pieaugt.

 

Kara zona 42. kilometrā

Divi sprādzieni ar 12 sekunžu intervālu un nepilnu simts metru attālumā viens no otra nogranda pie maratona finiša līnijas, kad lielākā daļa no 27 tūkstošiem skrējiena dalībnieku sacīksti jau bija beiguši. Saskaņā ar aculiecinieku stāstīto spridzekļi bija paslēpti atkritumu tvertnēs. Eksplozijās tuvējiem namiem izbira logu stikli, bet virs debesīm pacēlās dūmu mākoņi. Bostonas ārsti sarunās ar vietējiem medijiem atklājuši, ka daudzi ievainojumus guvuši no šrapneļiem, kas liek domāt, ka spridzekļi bijuši pildīti ar metāla priekšmetiem, domājams, lodītēm un gultņiem, lai cietušo skaits būtu pēc iespējas lielāks. Tāpat viņi apstiprināja, ka vairākiem cietušajiem nācies amputēt kājas vai rokas. “Šie skrējēji tikko bija finišējuši, un tagad viņiem vairs nav kāju,” laikrakstam “The New York Times” notikuma vietā sacījis ASV karavīrs Rūpens Bastjens. “Tik daudzi cilvēki zaudējuši kājas. Visur ir asinis. Vismaz 25 līdz 30 cilvēki zaudējuši kāju vai potīti, vai abas kājas…” Savukārt Masačūsetsas Galvenās slimnīcas ātrās palīdzības dienesta vadītājs ziņu aģentūrai “AFP” apgalvoja, ka savos 25 darba gados neko tik šaušalīgu nav piedzīvojis. “Šāda mēroga asinspirts civiliedzīvotāju vidū… Kaut kas tāds parasti notiek karā,” piebildis ārsts.

“Valdīja pilnīgs juceklis, haoss. Cilvēki kliedza, centās atrast draugus un radiniekus. Apkārt mētājās dažādu priekšmetu atlūzas, ļaužu pamestās lietas, zeme kā nolieta asinīm. Visbriesmīgāk bija redzēt cietušos un upurus,” ASV laikraksti citē kāda aculiecinieka stāstīto.

Sprādzieni izjauca vienu no prestižākajiem maratoniem, kas ik gadus pavasarī nonāk sporta pasaules uzmanības centrā un kurā piedalās sportisti no daudzām valstīm. “Uzbrukumi uz mūžiem sagandēs dienu, kas Bostonā ir gada pacilājošākā – maratona pirmdiena,” secina laikraksts “Boston Globe”, piebilstot, ka šie bijuši asiņainākie sprādzieni ASV teritorijā kopš 2001. gada 11. septembra, kad valstī tika izvērsti plaši drošības pasākumi. Bostonas maratons ik gadus notiek aprīļa trešajā pirmdienā, kad Masačūsetsas pavalstī tiek atzīmēta Patriotu diena – 1775. gada ASV revolūcijas pirmās kaujas.

Bostonas maratona oficiālā interneta vietne liecina, ka sacīkstē piedalījās arī vismaz viens skrējējs no Latvijas – Andis Vītoliņš. Saskaņā ar vietnē publicētajiem datiem 43 gadus vecais Vītoliņš distanci beidza divās stundās 43 minūtēs un 48 sekundēs, kopvērtējumā ieņemot 424. vietu. Tas ir aptuveni divarpus stundas, pirms netālu no finiša līnijas nogranda asiņainie sprādzieni.

 

Vaininieki “izjutīs taisnīguma spēku”

Vakar Bostonā tika izvērsti ārkārtīgi stingri drošības pasākumi, Savienoto Valstu Federālajam izmeklēšanas birojam (FIB) meklējot vaininiekus un pastāvot bažām par jauniem uzbrukumiem. Pastiprināti drošības pasākumi noteikti arī Vašingtonā un Ņujorkā. Vakar daudzviet valstī karogi plīvoja pusmastā, amerikāņiem sērojot kopā ar upuru ģimenēm. “Mēs noskaidrosim, kurš to pastrādāja. Mēs noskaidrosim, kāpēc viņi to izdarīja,” uzrunā valstij paziņoja ASV prezidents Baraks Obama, solot, ka vaininieki “izjutīs taisnīguma spēku”. Izmeklētāji sprādzienus uzskata par terora aktu, taču pagaidām nav skaidrs, vai to pastrādājuši iekšzemes teroristi vai arī tas bijis teroristiskās organizācijas “Al Qaeda” roku darbs, ziņo laikraksts “Boston Globe”. “Šis bija ļoti jaudīgs sprādziens. Pagaidām neviens aizdomās turamais nav aizturēts. Mēs nopratinām vairākus cilvēkus.

Apgriezīsim ik akmeni, lai atrastu cilvēku, kurš ir atbildīgs par šo gļēvulīgo uzbrukumu,” paziņoja Bostonas policijas priekšnieks Eds Deiviss, piebilstot, ka tiesībsargājošo iestāžu rīcībā nebija “informācijas, ka kaut kas tāds notiks”. Televīzijas kanāls “NBC” informējis, ka Bostonas ielās uzieti vēl vismaz divi spridzekļi, kurus policijai izdevies neitralizēt.

Pēc traģiskajiem notikumiem Bostonā Britānijas policija solījusi padarīt stingrākus drošības pasākumus svētdien gaidāmā Londonas maratona laikā. “Londonai ir milzīga pieredze plašu pasākumu organizēšanā, un Apvienotajai Karalistei ir vieni no pasaules labākajiem drošības jomas profesionāļiem,” sarunā ar raidsabiedrību “BBC” uzsvēra britu sporta ministrs Hjū Robertsons.

 

Fakti

Bostonas maratons

Pasaules senākais ikgadējais maratons – šogad notika 117. reizi.

Šogad piedalījās aptuveni 27 tūkstoši skrējēju no ASV un 96 citām valstīm.

Maratonu vēroja aptuveni 500 tūkstoši cilvēku.

Naudas balvas apmērs – 806 tūkstoši dolāru.

1975. gadā Bostonas maratons kļuva par pirmo maratonu, kurā piedalās cilvēki ratiņkrēslos.

Pēdējos 25 gados šajā maratonā 23 reizes uzvarējuši Kenijas vai Etiopijas sportisti.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+