×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
21. marts, 2012
Drukāt

Sola provocēt ar Staļina bildi

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Aktīvisti no Krievijas 9. maijā iecerējuši uz autobusiem Rīgā un Tallinā izvietot padomju diktatora Josifa Staļina portretus, rīkojot skandalozu akciju “Uzvaras autobuss”. Drošības policija sola izvērtēt iespējamo akciju un lemt par tālāko rīcību. Tikmēr Ārlietu ministrijas pārstāvji norāda, ka Latvijā nav pieņemama nekādu totalitāro ideoloģiju slavināšana.

 

Interneta blogotājs no Krievijas Viktors Loginovs apgalvojis, ka esot panākta vienošanās ar kādu firmu, kas reklāmu izvietojot uz autobusiem Tallinā un Rīgā, ziņo BNS, atsaucoties uz Krievijas aģentūru “Interfax”. Lielākais uzņēmums, kas Rīgā nodarbojas ar reklāmu izvietošanu sabiedriskajā transportā, “Pilsētas līnijas” noliedz šādu iespēju un uzsver, ka sarunas par šādu reklāmu izvietošanu ar Krievijas aktīvistiem nav bijušas. Likumā par piketiem, sapulcēm un gājieniem ir noteikts, ka tajos nedrīkst izmantot bijušās PSRS, LPSR un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus, himnas un simboliku, tostarp stilizētā veidā. Taču V. Loginovs norādījis, ka uz autobusiem nebūšot attēlota padomju simbolika, kas Baltijas valstīs ir aizliegta. Apspriešanai iesniegtajos maketos attēlots Staļina portrets un fonā – Tallinas “Bronzas kareivja” piemineklis un 1945. gada Uzvaras dienas parādes Maskavā attēls.

Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Sīlis man sacīja, ka Rīgas ielās publiski demonstrēti diktatora Staļina portreti Latvijas pilsoņiem atsauktu atmiņā tos laikus, kad tika vardarbīgi likvidēta Latvijas valsts, nogalināti, nomocīti un uz Sibīriju izsūtīti daudzi desmiti tūkstoši Latvijas pilsoņu, kuru vidū bija veci cilvēki un mazi bērni.

 

“Atsauktu atmiņā noziedzīgo Molotova–Ribentropa paktu, tam sekojošo Latvijas okupāciju un, protams, arī Otro pasaules karu, kurā Latvija zaudēja trešo daļu savu iedzīvotāju. Līdzīgas atmiņas Latvijas iedzīvotājiem būtu, ja šīs “akcijas” organizētāji iedomātos autobusiem piekabināt, piemēram, diktatora Hitlera portretu,” piebilda J. Sīlis.

 

Viņš norādīja, ka Latvijai nav pieņemama nekādu totalitāro ideoloģiju slavināšana un Latvijā gan padomju, gan nacistiskās simbolikas publiska demonstrēšana ir aizliegta. “Tas “akcijas” organizētājiem būtu jāatceras, pirms viņi plāno šķērsot Latvijas robežu. Esam pārliecināti, ka Latvijas tiesībsargājošās iestādes izvērtēs, cik šāda “akcija” ir atbilstoša Latvijas likumdošanai un ir saskaņā ar mūsu pilsoņu interesēm,” rezumēja J. Sīlis.

Drošības policijas preses sekretāre Kristīne Apse-Krūmiņa uzsvēra, ka DP izvērtēs situāciju un rīkosies atbilstoši savai kompetencei, taču pagaidām informācija par akciju esot skopa. Rīgas mērs Nils Ušakovs uzsvēris – pašvaldība nepieļaus, ka pilsētā parādās autobusi ar Staļina attēliem vai cita tamlīdzīga reklāma pieturvietās vai kāpņutelpās. “Cik tālu tas būs pašvaldības kompetencē, tas netiks saskaņots,” sacīja Rīgas mērs.

Līdzīgas “akcijas” provokatori jau ir rīkojuši Krievijā. Pašlaik aktīvisti vācot līdzekļus, lai šādi autobusi 9. maijā kursētu arī Krievijas un Ukrainas pilsētās.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+