×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. februāris, 2015
Drukāt

Šolks: Pārstrādātāji godprātīgi maksā zemniekiem par pienu (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Piensaimnieku Centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.

Piena ražošana ir tāds pats bizness, kā jebkura uzņēmējdarbība, kur riski un tirgus mainība ir normāla parādība, atzina Latvijas piensaimnieku centrālās savienības vadītājs Jānis Šolks, komentējot zemnieku prognozes par gaidāmajiem bankrotiem zemo piena iepirkuma cenu dēļ.

Kā ziņots, saistībā ar zemajām piena iepirkuma cenām vairākas Vidzemes un Latgales piensaimniecības sāk gatavoties bankrotiem, tikmēr biedrība “Lauksaimnieku apvienība” vērsīsies Konkurences padomē ar prasību izvērtēt aizliegtas vienošanās iespējamību starp pārstrādātājiem un mazumtirgotājiem piena produktu cenas veidošanā.

“Ieņēmumi samazinājušies ne tikai saimniecībām, bet arī pārstrādātājiem jāmeklē jauni tirgi, jādomā par produkcijas realizāciju, līgumattiecību izpildi. Iepriekšējie “treknie gadi” daudziem bija atgriezušies ar augstām piena iepirkuma cenām, un jau toreiz zemnieki tika brīdināti, ka tas neturpināsies mūžīgi, jo gan Eiropā, gan pasaulē sāka veidoties būtiska piena produktu, sevišķi industriālo, pārprodukcija,” sacīja Šolks.

Viņš arī norādīja, ka, neraugoties uz neapskaužamo situāciju Krievijas embargo un produktu zemo cenu dēļ pasaules un Eiropas tirgos, pārstrādātāji godprātīgi maksā zemniekiem par pienu saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem.

“Daudzi Latvijas piena ražotāji noslēguši līgumus ar Lietuvas piena pārstrādātājiem, jo iepirkuma cena bija nedaudz augstāka. Šobrīd tā mēdz būt gan zemāka, gan praktiski vienāda ar Latvijas piena pārstrādātāju piedāvāto, lai gan Krievijas embargo dēļ tiem pirmajiem radās problēmas,” sacīja Šolks.

LPCS apvieno 13 piensaimniecības un pārstrādātājus, gada laikā iepērkot un pārstrādājot vairāk nekā 80% Latvijā iegūtā piena. Savienības biedru vidū ir AS “Rīgas piena kombināts”, AS “Valmieras piens”, AS “Tukuma piens”, AS “Rīgas piensaimnieks”, AS “Limbažu piens”, AS “Smiltenes piens”, AS “Cesvaines piens”, AS “Talsu piensaimnieks” un citi.

Kā ziņots, Zemkopības ministrijā lēš, ka piena iepirkuma cenas kritums maksimumu varētu sasniegt martā, taču pēc tam prognozējams cenas kāpums.

Piensaimniecības sarežģītajā situācijā šogad var rēķināties ar vairāk nekā 43 miljonu eiro valsts atbalstu, no 23,36 miljoni būs ciltsdarbam, 12,38 miljoni būs atbalsts par slaucamām govīm, bet 7,7 miljoni – Eiropas Savienības atbalsts.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Zemnieku piena rūpnīcai Jelgavā bija daudz pretinieku, visus Rīgas piena pārstrādātājus ieskaitot. Tāpēc viņi orientējās uz eksportu un strādā, jo vietējo nišu aizņēmuši Šolka pārstrādātāji un citus iekšā nelaiž. Tā ka maksā vien ragā par piena litru 80 centus un te nečīksti! Bet ja gribi lētākus piena produktus, tad brauc uz Straupes kooperatīvu, tur arī ražo un tirgo paši zemnieki, nevis pilsētas starpnieki.

  2. Bet kā lai izskaidro to, ka no zemnieka piena litru iepērk par 20 centiem, bet veikalā pārdod par 80 centiem? Un tauku procents veikalā nopērkamajam pienam jau sarucis uz pusi, tātad vēl no šī litra iegūst krējumu, sviestu… Smagākais darbs sanāk zemniekam, bet peļņa – vismazākā. Kaut kas jāmaina šajā politikā, citādi viss aiziet ačgārni.

    • Pirms pāris gadiem ar lielu pompu piena ražotāji uzbūvēja savu rūpnīcu Jelgavā – Latvijas Piens. Es kaut kā no veikalu plauktiem nemanu, ka šī rūpnīca rādītu labo piemēru citiem, t.s. “sliktajiem” pārstrādātājiem. Ir par ko padomāt.

Draugiem Facebook Twitter Google+