Latvijā
Politika

Solvita Āboltiņa pošas uz Romu26

Foto -LETA

Bijusī “Vienotības” politiķe Solvita Āboltiņa, kura kopš februāra strādā par Ārlietu ministrijas Eiropas departamenta direktori, pavisam drīz varētu kļūt par vēstnieci Itālijā, liecina “LA” rīcībā esošā informācija.

“LA” avoti politiķu un ārlietu dienestu aprindās apstiprināja, ka S. Āboltiņas kandidatūra tiks piedāvāta Latvijas vēstnieces Itālijā amatam, taču oficiāli to neapstiprina. “Nevaru komentēt vēstnieku kandidātus, tos neatklājam, jo valstīm jāvienojas par viņiem, un to darīšu tikai tad, kad viņus paziņos prezidents,” uzsver Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks Kalniņš. “Nevaru nedz apstiprināt, nedz noliegt,” jautāts, vai S. Āboltiņas kandidatūra jau izskatīta Saeimas Ārlietu komisijā, atbild Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Rihards Kols (NA). Runājot par bijušo politiķu darbošanos diplomātijas jomā, viņš pauž uzskatu, ka Latvijas ārlietu dienestā jānotiek paaudžu maiņai. “Ārlietu dienestā ir daudzi cilvēki, kas nesavtīgi un sūri strādā, lai veidotu karjeru. Un, ja šajā kontekstā parādās kāds kādreizējais politiķis, tad tas pret jaunajiem karjeras diplomātiem nav taisnīgi. Politika un diplomātija tomēr ir atšķirīgas lietas, jo politiķi var uzvesties brīvāk, bet diplomātam jādomā, kā labāk reprezentēt valsti un lietot diplomātisko etiķeti,” spriež R. Kols, tomēr nojaušams, ka par to viņš vairāk runā nākotnes formā.

Ārlietu komisijas deputāts Jānis Dombrava arī nekomentē iespējamo vēstnieces nozīmēšanas procesu. Viņš gan uzskata, ka S. Āboltiņai esot laba iepriekšējā pieredze, lai ieņemtu diplomātes amatu, tomēr, viņaprāt, bijušo politiķu apstiprināšana vēstnieka amatā būtu pieļaujama, ja pēc politiskās karjeras beigām būtu pagājis vismaz gads.
Tikmēr S. Āboltiņas bijusī kolēģe “Vienotības” frakcijā, pašreizējā Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere uzsver, ka S. Āboltiņu vērtē kā pieredzējuši diplomāti. “Vēstnieces darbs prasa atbildību un izturību. Es lepojos ar visiem Latvijas vēstniekiem, kas pilda šo darbu,” piebilst I. Lībiņa-Egnere.
Pašlaik Latvijas vēstnieks Itālijā jau piecus gadus (kopš 2013. gada 19. septembra) ir karjeras diplomāts Artis Bērtulis.

Vēstnieku nozīmēšanas kārtība ir šāda – vispirms kanidiatūras apspriež ārlietu ministrs ar atestācijas komsiju, tālāk ārlietu ministrs kandidatūru piedāvā Valsts prezidentam, kad panākta vienošanās ar prezidentu, notiek kandidatūras apspriešana Saeimas Ārlietu komisijā, kura uzklausa kandidātus. Ja Ārlietu komisija piekrīt vēstnieka kandidatūrai, tad uzņemošajai valstij tiek lūgta piekrišana. Ja no uzņemošās valsts saņemta piekrišana, prezidents akreditē vēstnieku, un viņš saņem akreditācijas vēstuli.

LA.lv