×
Mobilā versija
+6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
21. jūnijs, 2013
Drukāt

Solvita Āboltiņa svētkiem pošas vidzemnieces tērpā (1)

Foto - Kristiāns BērentsFoto - Kristiāns Bērents

Saeimas priekšsēdētāja SOLVITA ĀBOLTIŅA jau ilgāku laiku prātojusi par tautas tērpa iegādi. Tuvojoties vasaras lielajam notikumam – Dziesmu un deju svētkiem –, viņa sapratusi, ka ir īstais brīdis, lai īstenotu savu vēlmi un svētku dalībniekus sveiktu, ģērbusies tautas tērpā. 


 

Lai iegūtu savā īpašumā šo godu apģērbu, Solvita devās uz “Seno klēti”, un tur, ieklausījusi atsaucīgo darbinieču padomus, izvēlējusies Vidzemes tērpa komplektu.

– Tautas tērps ir praktisks apģērbs, tas nav velkams tikai reizi dzīvē. Šādi var tērpties, piemēram, Jāņos. Stāsta, ka savulaik meitas un sievas garajā lina kreklā, kam ap vidu aplikta josta, Jāņu naktī devušās peldēt, – stāsta Solvita.

Ikdienā viņa iecienījusi lietišķo stilu – svārkus, žaketes, kostīmus. To diktē darba vide un ieņemamais amats. Taču Solvitai patīk arī romantiskais piesitiens – plandošas kleitas un gari, kupli plisēti svārki.

– Pagājušajā gadā biju Pasaules sieviešu parlamenta vadītāju konferencē, kas notika Indijā. Tur mūs visas ietērpa krāšņos sari. Tagad man ir iecere ar šo košo un skaisto audumu doties pie modes mākslinieces Kristīnes Pasternakas un lūgt, lai viņa uzmeistaro tērpu, kurā savienotos austrumu greznība ar rietumu lietišķumu. Kad Latvijā ieradīsies Indijas kolēģe, varēšu viņu sagaidīt šajā tērpā, – teic Solvita.

Lai gan viņas garderobē ir daudz drēbju, tomēr arī Solvitai nav sveša sajūta, kad, stāvot pie skapja, reizēm jānopūšas: šodien nav ko vilkt mugurā.

– Man nepatīk piespiedu kārtā staigāt pa veikaliem, jo ir jāiegādājas kāda noteikta kleita. Taču, ja gadās brīvāks laiks, man patīk lēnā garā iepirkties, jo šī nodarbe atslēdz prātu no darāmā. Īpaši mani vilina apavu veikali. Uzskatu, ka labas kurpes var izglābt ne tik labu apģērbu. Un, ja ir liels apavu klāsts, tie tik ātri nenovalkājas.

Nevairos no augstiem papēžiem, jo tie piešķir nēsātājai stāju un grāciju. No aksesuāriem esmu iecienījusi piespraudes. Reiz draudzene man atveda piespraudi no Amerikas, tai pievienojās nākamās, līdz man radās vesela kolekcija. Bieži vien piespraudes iegādājos ārzemju braucienos. Piemēram, Korejā pēc oficiālās vizītes steidzu iegādāties spīdīgu zilu piespraudi, jo man ir daudz tērpu zilā krāsā. Man vispār patīk aukstas un spilgtas krāsas apģērbs, – stāsta Solvita.

Daba viņu ir apveltījusi ar krāšņu matu rotu. Solvita stāsta, ka no garās, biezās bizes šķīrusies tikai vidusskolas laikā. Pavisam īsi mati viņai nekad nav bijuši. Solvitas dabiskā matu krāsa ir dzeltenbrūna ar rudu piesitienu, bet tagad krāsojot tie ieguvuši piesātinātāku, spilgāku toni. Saeimas priekšsēdētāja ir ļoti apmierināta ar savas frizieres Baibas Gorlovas veikumu.

– No rītiem es stundām ilgi nestāvu pie spoguļa, taču bez kosmētikas uzklāšanas no mājām neizeju. Vissvarīgākais man šķiet izcelt acis un iezīmēt lūpas. Uz sejas klāju vieglu kompakto pūderi, jo pūderkrēms man sausina ādu, –paskaidro Solvita.

 

Mīļas lietas
StilsDet5_Cropped

Piespraudi ar trīs zvaigznītēm iegādājos pirms četriem gadiem Bali, kur atpūtos kopā ar ģimeni. Trīs zvaigznes man saistās ar Brīvības pieminekli, tāpēc tā bija piesprausta pie svētku tērpa, kad 18. novembrī Saeimā teicu svinīgo runu.

Zilo piespraudi iegādājos Korejas lidostā pirms atgriešanās mājās no oficiālas valsts vizītes. Man ir arī līdzīgi auskari. Esmu zilās krāsas piekritēja gan apģērbā, gan aksesuāros.

Sudraba piespraudi ar bērza lapiņām un skariņām saņēmu dāvanā no Valsts prezidenta Andra Bērziņa pēc 10. Saeimas priekšsēdētājas amata pildīšanas. Piespraude ir mākslinieka Oļega Auzera darināta.

Mūzikas albumi. Inese Galante “Debut”.

Viņa ir izcila operdziedātāja, un man ir tā laime Inesi Galanti nedaudz pazīt arī personīgi. Tālajā 1988. gadā mēs bijām kopīgā braucienā uz toreizējo Dienvidslāviju un dzīvojām vienā viesnīcas istabiņā. Kad satiekamies, atceramies arī šo braucienu.

Albums “Neujahrskonzert” ir īpašs ar to, ka uz tā vāciņa pasaulslavenais diriģents Mariss Jansons uzrakstījis savu autogrāfu.

Dziedātāja Olga Rajecka ir spilgta personība gan uz skatuves, gan dzīvē. Tāds ir arī viņas albums “Svētku diena”, kas īpaši emocionāli skar sievietes jūtu stīgas.

Ojāra Vācieša “Dzeja”. Skolas laikā man Vācieša dzeja šķita liriskāka, bet vēlāk, to lasot, apjautu dzejnieka politisko un emocionālo asumu. Palasu arī aizraujošus romānus, bet Ojārs Vācietis, Imants Ziedonis, Mirdza Ķempe ir dzejnieki, ar kuriem izaugusi mana paaudze.

 

Akcenti

Rozīgo Šaneles tipa žaketi Solvita iegādājās veikalā “Ivo Nikkolo”. Pēc tam piepirka tai klāt pieskaņotus bēšīgus svārkus, tādējādi izveidojot vienotu apģērba ansambli. Ziemā gaišos svārkus aizstāj ar tumšākas krāsas svārkiem.

 

Vidzemes tērpa komplektu veido krekls (Ziemeļvidzemes), brunči (Piebalgas), ņieburs (Valmieras) un josta (Piebalgas).

Krekls. Par tradicionāliem Vidzemē uzskatāmi no linu auduma darināti tunikveida krekli ar virsū šūtiem uzplečiem. Tie rotāti ar šaurākiem vai platākiem izvilkumiem balto darbu tehnikās. Kā īpašs krekla rotājums darināti no auduma veidoti zobiņi.

Brunči. Piebalgas brunči ir svītraini, tikai šajā novadā svītras sakārtotas blīvāk, tās ir sīkākas un daudzveidīgākās krāsās.

Ņieburs. Valmieras ņieburs ir īss, sniedzas līdz jostas vietai vai nedaudz tai pāri. Rotāts ar sarkana auduma apmalojumu un stikla pērlīšu izšuvumu.

Josta. Piebalgas ziedainā josta darināta novadam raksturīgajās krāsās kā košs akcents tērpa komplektā.

{gallery id=”1849″}

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. nesmīdiniet tautu.

Draugiem Facebook Twitter Google+