Ekonomika
Bizness

Latviski motīvi rotās, somas no kļavu lapām. Sigitas Trukšānes “vēja mezgli” 5


Sigita Trukšāne radījusi inovatīvu produktu – izturīga auduma somas jeb tašas ikdienai, kas izskatās, kā veidotas no papīra.
Sigita Trukšāne radījusi inovatīvu produktu – izturīga auduma somas jeb tašas ikdienai, kas izskatās, kā veidotas no papīra.
Foto – Andris Ozoliņš

“Reiz kādam tēvam bijis dēls, kas sapņojis tikai par kuģošanu,” vēsta latviešu pasaka “Trīs vēja mezgli”. “Tēvs viņu atdeva mācīties pie vecīša (pasakās parasti tas ir pats Dieviņš). Mācību beigām vecītis puisim iedevis auklu ar trīs vēja mezgliem. Kad attaisīja pirmo, pūta ceļavējš, kad otro, sacēlās vētra, kad trešo – bezvējš. Dieviņa dāvests puisim sagādāja piedzīvojumiem bagātu dzīvi, princesi un karaļvalsti.

Trīs vēja mezgli

Skaisto pasaku par nemieru sirdī un likteņa savaldīšanu dizainere Sigita Trukšāne ielikusi sava zīmola “3 Wind Knots” (“Trīs vēja mezgli”) konceptā. Zīmola rotaslietas tirgo Japānā, Taivānā, Apvienotajā Karalistē, ASV, Vācijā, Francijā, Honkongā, Austrālijā un citur. Tas vairākkārt izpelnījies britu “Vogue” un citu prestižu modes žurnālu uzmanību.

Bet sākās tas neparasti. Diplomēta ekonomiste, personāla vadības maģistre, Londonā skolota koučinga trenere, veiksmīgi strādāja bankā, kur bija prestižs darbs un tad… radikāli mainīja savu dzīvi.

“Laikam man sākās tā saucamā trīsdesmitgadnieku krīze, kad jau nostabilizējušies cilvēki grib iekuģot plašākos apvāršņos, pārvarēt lielākas vētras un iegūt pašu lielāko karaļvalsti – brīvību. Man ilgas pēc pārmaiņām sakrita ar divus gadus ilgo bērna atvaļinājumu, kura laikā attīstīju savas dizaina idejas,” stāsta Sigita. “Tagad man pašai noder vēju mezgli, lai attīstītu un pilnveidotu sevi pašu. Lai sakārtotu sava “es” fizisko pusi, piedalījos “Miss Bikini Fitness” projektā. Intensīvi ceļoju un gūstu iedvesmu no dažādu tautu kultūras pūra. Piedevām esmu pilna laika uzņēmēja un māte diviem sportiskiem dēliem.”

Piekariņam jāatver acis

Dizaina līnija “3 Wind Knots” sākās ar miniatūru aproču izgatavošanu. Siksniņai noderēja ādas atgriezumi, tā rotas iekļāvās videi draudzīgo izstrādājumu klāstā. Rokassprādzei pievienots mazs sudraba talismans ar tajā iegravētu simbolu. Kārbiņā ir apraksts par simbola nozīmi. Kolekcija sākās ar latviskajām zīmēm, tagad ir izstrādātas jau 20 kolekcijas ar visdažādākajiem pasaules simboliem un vēstījumiem.

Galerijas nosaukums

Īpaša vieta kolekcijā ir aprocēm ar bērnu zīmējumiem, kas top pēc vecāku pasūtījuma. Kā jaunumu var minēt piekariņu, kura ideja aizgūta no japāņu vīriņa Turimā. Viņam ir aizkrāsotas acis. Kad cilvēks iedomājas kādu vēlēšanos, tas vienu aci “atver” – ar īpašu sudraba irbulīti nokasa melno krāsu. Kad vēlēšanās ir piepildījusies, krāsu nokasa arī no otras acs, un nu mazais sudraba vīriņš ir redzīgs un laimīgs.

“Piedalos LIIA organizētās izstādēs ārzemēs. Piemēram, Tokijā tirdzniecības misijas laikā bija tikšanās ar japāņu tekstila ražotāju, kura dzimta ražo tekstilu jau 600 gadu. Noskaidrojās, ka firmai pieder Tokijā arī 20 rotaslietu veikali. Man bija lietišķa tikšanās, un noslēdzām darījumu. Jāatzīmē, ka pirms tikšanās LIAA pārstāvis vairāk kā stundu instruēja, kā runāt un uzvesties darījuma sarunās. Instruktāža ļoti palīdzēja, un mana sadarbība ar Japānu turpinās,” atklāj Sigita.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Īpašs ir beramo sveču projekts. Tās sastāv no mazām, milimetru lielām palmu vaska lodītēm, kuras saber trauciņā un aizdedzina dakti. Sveces jauki smaržo. Lodītes ir dažādās krāsās un var veidot sajaukumus. Tās papildinās Sigitas dizainēts trauciņš.

Dāma ar kļavas lapām

Sigitai ir savas sievišķīgas vājības – patīk somas un kurpes. Reiz sagribējās “Chanel”, tomēr soma maksā ap 8000 eiro… Šuva tad pati no oriģinālās furnitūras un materiāliem. Bet somu ideja palika prātā un pirms pāris gadiem zīmols jau klajā laida savu inovatīvu produktu – izturīga auduma ielas somas jeb tašas, kas izskatījās, kā veidotas no papīra. Produkts ieguva nomināciju modes aksesuāru kategorijā “Latvijas Dizaina gada balva”.

Somu veidošanas tehnoloģiju Sigita izgudroja pati, konsultējoties ar speciālistiem un eksperimentējot. Vispirms virsma bija spīdīga, un tas nebija tik labi, kā iecerēts. Tagad tašu virsma ir matēta, klāta ar inovatīvu pārklājumu, un no attāluma liekas, ka tas ir īsts papīrs. Noder arī tādas avīzes kā “Padomju Jaunatne”, “Cīņa” un citi izdevumi. Tirgū var iegādāties trīsdesmito gadu “Jaunākās Ziņas”, kā arī vēl vecākus izdevumus. Iestrādātas somās, laikmeta liecības piedzīvo renesansi, nevis nonāk izgāztuvēs. Somas var būt arī individualizētas, izgatavotas no vecām teātra afišām, kartēm vai nošu lapām…

“Mans svaigākais projekts ir taša no sausām koku lapām. Pati izdomāju tehnoloģiju, kā tās var ātri izžāvēt un salīmēt tā, lai veidotos praktiska soma ikdienai. Tas ir milzīgs roku darbs, un izveidojas patiešām īpašs produkts,” smaida Sigita.

LA.lv