×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
6. februāris, 2012
Drukāt

Somi par prezidentu pārliecinoši ievēl Sauli Nīnisti

sauli2

Svētdien aizvadītajā Somijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā pārliecinoši uzvarējis proeiropeiski noskaņotais konservatīvais politiķis Sauli Nīniste.

Kā jau tika prognozēts, Nīniste apsteidzis savu sāncensi Zaļo līgas virzīto kandidātu Peku Hāvisto, kurš atzinis savu sakāvi. Par Nīnisti savu balsi atdevuši 62,6 procenti vēlētāju, bet par Hāvisto saņemti 37,4 procenti balsu, liecina dati, kas iegūti pēc visu balsu apkopošanas. Galīgie vēlēšanu rezultāti tiks apstiprināti trešdien.

Nīnistes uzvara vēlēšanās pieliek punktu 30 gadus ilgušajai sociāldemokrātu prezidentu valdīšanas ērai Somijā. 63 gadus vecais Nīniste pārstāv premjerministra Jirki Katainena Nacionālās koalīcijas partiju, un viņš tiek uzskatīts par vienu no pieredzes bagātākajiem politiķiem Somijā. No 1996. līdz 2003. gadam Nīniste ieņēma finanšu ministra amatu. Pašreizējā prezidente Tarja Halonena, kura Somijā bauda plašu popularitāti, amatā jau aizvadījusi maksimāli pieļaujamos divus termiņus.

Somijas prezidentam ir pilnvaras iecelt un atlaist ministrus, pēc premjerministra ieteikuma atlaist parlamentu un izsludināt ārkārtas stāvokli, ja to atbalsta parlaments. Prezidents ir Somijas bruņoto spēku virspavēlnieks. Amata pienākumos ietilpst arī likumu parakstīšana, notiesāto apžēlošana.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+