×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
28. janvāris, 2015
Drukāt

Somi tic sev. Saruna ar Somijas vēstnieku Olli Kantanenu (2)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš šodien devies divu dienu darba vizītē uz Somiju. Vizītes priekšvakarā “LA” saruna ar Somijas vēstnieku Olli Kantanenu.

– Pirms 40 gadiem parakstītā Helsinku Deklarācija atzīst, starp citiem principiem, robežu negrozāmību un valstu teritoriālo vienotību. Pērn drošības situācija Eiropā dramatiski pasliktinājās, kad Krievija anektēja Krimas apgabalu un atbalstīja bruņotu konfliktu Austrumukrainā, kur jau gājuši bojā aptuveni 4800 cilvēku un simtiem tūkstošu zaudējuši pajumti un bijuši spiesti doties bēgļu gaitās. Kādu izeju jūs redzat no Ukrainas krīzes, kas izvērtusies plaša apjoma karadarbībā?

– Tas, ko mēs esam pieredzējuši aizvadītā gada laikā Ukrainā, vieš dziļas skumjas. Esmu bijis saistīts ar ES Austrumu kaimiņattiecību politikas veidošanu, kurā bija iesaistīta arī Ukraina. Pirms kļuva par vēstnieku Rīgā pērn rudenī, es biju Somijas Ārlietu ministrijas Austrumeiropas un Vidusāzijas valstu direkcijas vadītājs un cieši sekoju notikumiem Ukrainā. Tur notiekošā katastrofa, kas prasījusi tūkstošiem dzīvību, ir pierādījums tam, ka karš Eiropā, kas vairākumam no mums šķita neiedomājams, kļuvis par realitāti. Traģiskie notikumi Ukrainā un Helsinku Deklarācijas principu pārkāpšana ir fakti, ko mēs nevaram pieņemt.

Somija ir ieturējusi konsekventu politiku saistībā ar Ukrainas krīzi jau no tās paša sākuma. Mēs nosodām Krievijas nelikumīgo aneksiju Krimā kopš tās veikšanas un nosodām Krievijas darbības Austrumukrainā, ko esam pauduši kopā ar Latviju un citiem ES partneriem. Mēs esam arī ļoti skaidri izteikuši savu nostāju divpusējos kontaktos ar Krieviju, apliecinot, ka jebkura nelikumīga okupācija, jebkura nelikumīga spēka lietošana vai mēģinājumi ierobežot neatkarīgu valstu suverenitāti nevar būt pieņemami.

Krievijas darbības Austrumukrainā ir novedušas pie jauna veida attiecību polarizācijas starp Rietumiem un Krieviju, kas nenāk par labu nevienam. Ir vitāli nepieciešams rast mierīgu risinājumu Ukrainā, apturot vardarbības apburto loku. Mums maksimāli jāatbalsta pašreizējie sarunu procesi, lai rastu krīzes risinājumu. Lai to panāktu, ES jāsaglabā vienota nostāja un jādarbojas vienoti saskaņā ar eiropeiskajām vērtībām un atbilstoši Helsinku Deklarācijas principiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Situācija Somijā no situācijas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā 39 tos- 40 tos gados atšķirās tikai ar to, ka pie mums jau ir bijuši izvietoti lielā skaitā PSRS karaspēki, nevis pateicoties kaut kādai somu tautas fantastiskai varonībai un patriotismam. Gluži tā patās kā šodien tika atdota “bez neviena šāviena” Krima un pēc tam Krievija iespruka Doneckā. To jāpatur prātā mūsu un ES politiķiem, mēģinot šodien koķetēt un piekāpties krievam. Iedod krievam pirkstu – viņš nokodīs visu roku /saka krievu tautas gudrība/!

    • Somi manaa veerteejumaa ir ljoti taalredziigi un pat pozitiivaa zinjaa viltiigi. Vinji nevienam netic un speej staaties pretii krievu viltiibai. Somi atteicaas Pad. sav.dot baazes, taadeelj izceelaas Ziemas karsh. Beigaas Somija deva baazes, nosleedza mieru, bet Maskava (un arii Somija) maksaaja ar 10 tiem tuukstoshiem kritushiem un krievi pasaules priekshaa baigi izblameejaas un iemaacijaas, ka somi vienmeer ciiniisies. Liidziigi somi 1943. gadaa saprata, ka karsh ir zaudeets, apsveera, ko krievi prasiis un ar jauniem vaacu ierochiem izdzina draugus, vacieshus no Somijas.

Draugiem Facebook Twitter Google+