×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
4. janvāris, 2012
Drukāt

Somija atļauj izvest uz Dienvidkoreju aizturētās “Patriot” raķetes

Foto - AFPFoto - AFP

Somija devusi atļauju izvest cauri savai teritorijai 69 zeme-gaiss tipa raķetes “Patriot”, kas tika atrastas uz kāda kuģa klāja Somijas ostā un bija paredzētas transportēšanai uz Dienvidkoreju.

 

ASV uzņēmumā “Raytheon” ražotās raķetes tika atklātas 15. decembrī, veicot muitas pārbaudi uz Britānijā reģistrētā kuģa “Thor Liberty”, kas pieder Dānijas firmai “Thorco”. Kuģis bija noenkurojies Kotkas ostā, kas atrodas aptuveni 120 kilometru attālumā no Helsinkiem. Somijas valdības paziņojumā teikts, ka šīs raķetes Dienvidkorejai pārdevusi Vācija. Sākotnēji raķešu izcelsme nebija zināma.

Atsaucoties uz vārdā neminētiem informācijas avotiem muitā, Vācijas reģionālā televīzija NDR ziņoja, ka tā ir legāla krava, domāta transportēšanai uz Dienvidkoreju. Turpretī Somijas policija paziņoja, ka kuģa galamērķis bijusi Šanhajas osta Ķīnā, bet kuģim nav bijusi šādai kravai nepieciešamā transportēšanas atļauja. Saskaņā ar Somijas likumiem, lai šādus materiālus varētu pārvest pār valsts robežu, nepieciešama aizsardzības institūciju atļauja.

Somijas valdības paziņojumā teikts, ka raķešu pārdošana bijusi likumīga un, pamatojoties uz vienošanos, kas noslēgta starp divām valstīm valdību līmenī, Somijas valdība ir atļāvusi Dienvidkorejai izvest šo kravu cauri Somijas teritorijai. Tomēr kāda augsta ranga Somijas Aizsardzības ministrijas amatpersona atklāja, ka no Vācijas Somija vēl nav saņēmusi nekādu tranzīta pieteikumu attiecībā uz šīm raķetēm.

Veicot izmeklēšanu par nelegālu aizsardzības materiālu eksportu, Somijas muitas un policijas amatpersonas minētās raķetes aizturēja. Tika aizturēts un nopratināts arī “Thor Liberty” kapteinis un pirmais palīgs, kuri abi ir Ukrainas pilsoņi. Pēc nopratināšanas viņiem tika piemērots ceļošanas aizliegums, kas ir spēkā vēl šobrīd. Pagājušajā nedēļā muitas dienests paziņoja, ka plāno paplašināt izmeklēšanu, nopratinot jaunus aizdomās turamos vai šajā lietā ieinteresētas personas.

Lai gan Somijas varas iestādes ir atļāvušas “Thor Liberty” pamest Somiju, kuģis joprojām atrodas ostā, jo tā kapteinim aizliegts atstāt Somiju un kuģis palicis bez kravas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+