Pasaulē
Vēsture

Somija atzīmē simtgadi ar šokējošu monētu 14

Foto: Suomen Rahapaja

Somijas monētu nams ir spiests atsaukt Somijas valstiskuma simtgadei veltīto piemiņas monētu, kas izsaukusi sabiedrības un pat valdības ministru sašutumu, jo tajā redzama cilvēku nošaušanas aina no 1917. – 1918. gada Pilsoņu kara, vēsta Somijas raidorganizācija “Yle”.

Skandalozā monēta ietilpst piecu valstiskuma jubilejai veltīto monētu sērijā, ko izlaidis Somijas monētu nams “Finnish Mint”. Katra monēta simbolizē 20 valsts pastāvēšanas gadus un tie tiek atainoti ar konkrētu posmu raksturojošu sižetu. Skandālu izraisījusi jau pati pirmā sērijas naudiņa, kas par laiku no 1917. līdz 1939. gadam stāsta ar uzrakstu somu valodā “Pilsoņu karš” un izmanto Somijā plaši zināmu vēsturisku foto, kurā redzams, kā nacionāli noskaņotie “baltie” nošauj sagūstītus, civilā tērptus sarkanarmiešus 1918. gadā. Somija neatkarību no Krievijas deklarēja 1917. gada 6. decembrī, bet drīz pēc tam sākās asiņains un abpusēji nežēlīgs pilsoņu karš, kura sekas, kā norāda “Yle”, joprojām ir jūtamas somu sabiedrībā. Sociālajos tīklos jaunā monēta izmantotā sižeta dēļ jau nosaukta par “slimu” un “bezgaumīgu”. Pacēlies jautājums, kā vispār kaut kas tāds varēja ieraudzīt dienasgaismu, īpaši jau valsts simtgadei par godu.

Somijas finanšu ministrs Peteri Orpo otrdien bija spiests taisnoties parlamenta priekšā un aicināja “Finnish Mint” atsaukt savu izstrādājumu: “Sev par pārsteigumu es atklāju, ka Somijas monētu kaltuve ir sagatavojusi monētas, starp kurām ir tāda, kuras attēlu es uzskatu par bezgaumīgu. Es nesaprotu, kā tas vispār savietojams ar Somijas simtgades garu. Ceru, ka monēta tiks atsaukta. Somijai ir 100 gadi, mēs visi esam vienoti, mēs esam viena nācija. Es vienkārši nesaprotu, kā tas varēja notikt.” Orpo paskaidroja, ka lēmumu par monētu kalšanu pieņem ministrija, taču par sižetu izvēli atbild īpaša mākslinieciskā komisija. Ministrs tomēr atvainojās, ka nav pievērsis pietiekoši lielu uzmanību procesam. Otrdienas vakarā naudas kaltuve jau atsauca nelaimīgo monētu, kura vēl nemaz nebija laista pārdošanā.

LA.lv