×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
29. februāris, 2012
Drukāt

Somijā grib ierobežot zemes pārdošanu

helsinki_leta

Vairākas Somijas politiskās partijas izstrādājušas likumprojektu, kas paredz atļaut pirkt nekustamo īpašumu tikai somiem un citu Eiropas Savienības valstu pilsoņiem, liedzot šādus darījumus veikt Krievijas iedzīvotājiem. 


 

Rūpējas par nacionālo drošību

Lai gan saimnieciskā prakse un politiskais klimats Somijā vedina pieņemt, ka likumprojekts diez vai tiks apstiprināts parlamentā, vairāku partiju kopējais priekšlikums liecina par politiskajās aprindās un sabiedrībā kopumā pastāvošajām bažām par Krievijas pilsoņu augošo aktivitāti ziemeļu kaimiņvalsts nekustamā īpašuma tirgū, raksta avīze “The Moscow Times”. Oficiālā statistika liecina, ka Krievijas pilsoņi 2010. gadā Somijā nopirka vairāk nekā 400 nekustamos īpašumus aptuveni 56 miljonu eiro vērtībā. Pēc Somijas Nacionālā zemes reģistra datiem, 2010. gadā Krievijas pilsoņi Somijā nopirkuši 413 īpašumus, no kuriem vairāk nekā 300 atrodas divos pierobežas apgabalos.

2009. gadā krievi nopirka aptuveni 400 īpašumus, bet 2008. gadā – 780 īpašumus.

Centra partijas ierosinātajā likumprojektā, kura izstrādāšanā piedalījās partiju apvienība, kam Somijas parlamentā ir aptuveni piektdaļa balsu, atzīmēts, ka noteikums, ka nekustamais īpašums valstī var piederēt tikai ES valstu pilsoņiem, ir saistīts ar nacionālo drošību un kultūrvēsturisko mantojumu.

 

Tikpat kā skaidrs, ka likumprojekts ir vērsts pret nekustamā īpašuma pircējiem no Krievijas, jo, piemēram, Norvēģijai, Šveicei un Islandei, kas arī nav ES dalībvalstis, piešķirts izņēmuma statuss, bet ierobežojumi attiecas uz Krieviju, citām Neatkarīgo Valstu Sadraudzības valstīm, kā arī bijušās Dienvidslāvijas republikām, atzīmē “MT”.

 

Bažījas par naudas atmazgāšanu

Somijas parlamenta Ārlietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks un Nacionālās koalīcijas partijas deputāts Perti Salolainens intervijā “MT” paziņojis, ka viņa partija, kuru pārstāv arī premjerministrs Jirki Katainens un nesen ievēlētais valsts prezidents Sauli Nīniste, neatbalsta ierosināto likumprojektu. Viņaprāt, “ir labi, ka vairāk krievu pērk nekustamos īpašumus Somijā”. Ietekmīgā avīze “Helsingin Sanomat” komentārā par nekustamā īpašuma pircējiem no austrumu kaimiņvalsts raksta, ka “krievi dod finanšu pienesumu Somijas austrumu apgabaliem, taču arī rada aizdomas”. Salolainens atzinis, ka Krievijas pilsoņu veiktie nekustamā īpašuma pirkumi uzjundījuši pieņēmumus par naudas atmazgāšanu, taču vienlaikus uzlabojuši ekonomisko stāvokli Somijas austrumu apgabalos, no kurienes pēdējos gados bija vērojama somu aizbraukšana. Lai gan Nacionālās koalīcijas partija norobežojusies no likumprojektā pret ārzemju pircējiem vērstā noskaņojuma, partijas pārstāvis atzinis, ka Somija vēlētos, lai Krievija atbildētu ar “savstarpīgumu”, ļaujot somiem pirkt nekustamo īpašumu tuvu dzimtajām vietām. Kopš 2011. gada janvāra, kad Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs aizliedza ārzemniekiem pirkt zemi Karēlijas republikā un citos apgabalos pie ziemeļrietumu robežas, somiem ir liegts iegādāties īpašumu šajā teritorijā, atzīmē “MT”. “Mūsuprāt, tik plašas pierobežas joslas, ko Krievija izveidojusi Somijas pierobežā, nav nepieciešamas,” uzskata Somijas parlamenta deputāts Salolainens. Somijas valdošās Nacionālās koalīcijas partijas pārstāvis ieteicis Krievijai padarīt atklātāku savu zemes reģistru, lai būtu vieglāk noteikt, vai somi var nopirkt konkrētu nekustamo īpašumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+