Dabā
Zaļā dzīvošana

Somijā jaunienācējus apdraud mušmires0

Foto Shutterstock

Ļaudis, kas aizraujas ar sēņošanu, taču nāk no citām valstīm un apmetušies uz dzīvi Somijā samērā nesen, aizvien biežāk cieš no saindēšanās ar ļoti indīgo zaļo mušmiri Amanita phalloides, kuru mežā viegli sajaukt ar ēdamajiem šampinjoniem, šodien vēsta Somijas laikraksts “Turun Sanomat”.

Tāpat katru rudens sezonu atkārtojas jaunienācēju saindēšanās ar izskatā līdzīgo balto mušmiri Amanita virosa. Abās esošie amanitīni un falloidīni nodara neatgriezeniskus bojājumus cilvēka aknām un nierēm, kas smagākos gadījumos beidzas ar nāvi vai prasa orgānu transplantāciju. Apēdot pat nelielu daudzumu minēto mušmiru, galvassāpes, reiboņi, vemšana, caureja parādās jau pēc dažām stundām.

Aknu klīnikas HUS pārstāve Helena Isoniemi laikrakstam atzinusi, ka pēdējos gados saindēšanās ar indīgajām mušmirēm kļūst biežāka un klīnikas pacienti parasti ir nevis vietējie somi, bet gan ļaudis no ārzemēm, kas apmetušies uz dzīvi Somijā. Ne Isoniemi, ne laikraksts gan nenosauc konkrētas valstis, no kādām mušmiru upuri nāk, taču norāda: “Tie daudz neuzmanās no no zaļajām mušmirēm, bet vairāk domā par sēnēm un sajauc mušmires ar šampinjoniem. Smagu saindēšanās gadījumu skaits ir atkarīgs no mušmiru ražas: ja gads ir labs, notiek vairāk saindēšanās gadījumu”.

Zaļā, tāpat kā baltā mušmire, ir Eiropā plaši izplatītas un sastopamas arī Latvijā. Zaļā mušmire tiek uzskatīta par Latvijas indīgāko sēni un vienu no indīgākajām sēnēm pasaulē.

LA.lv