Laukos
Politika

Somijā konstatē briežiem nāvējošu slimību; PVD aicina medniekus pastiprināti ievērot biodrošību0

Foto: LETA

Somijā konstatēts pirmais briežu populācijai ļoti bīstamas slimības – hroniskās novājēšanas gadījums, līdz ar to Pārtikas un veterinārais dienests )PVD) aicina Latvijas medniekus īpašu uzmanību pievērst biodrošības pasākumiem, informē PVD pārstāve Ilze Meistere.

Somijā slimība atklāta beigtam alnim Kainū (Kainuu) provincē, netālu no Krievijas robežas.

Briežu hroniskās novājēšanas slimība ir lēni progresējoša, hroniska centrālās nervu sistēmas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem. Slimība attīstās lēni – dzīvnieks novājē, mainās tā uzvedība – novērojami kustību traucējumi, organisma vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanās, siekalošanās un zobu griešana. Rezultātā dzīvnieks iet bojā.

Taā kā kaite briežu populācijai ir ļoti bīstama, PVD aicina medniekus ievērot biodrošības pasākumus, līdzīgi kā pie Āfrikas cūku mēra – jāmaina apavi, apģērbs pēc medībām, jāievēro personīgā higiēna. Turklāt nevajadzētu ievest briežu dzimtas dzīvnieku gaļu, subproduktus vai trofejas no valstīm, kurās briežu hroniskās novājēšanas slimība konstatēta (Norvēģijas, ASV, Kanādas).

Ja ir radušās aizdomas par dzīvnieka saslimšanu ar briežu hroniskās novājēšanas slimību, par to jāziņo PVD.

PVD profilakses nolūkos šogad plāno laboratoriskai izmeklēšanai nosūtīt 1000 nomedītu savvaļas aļņu, staltbriežu un stirnu paraugus, kā arī 205 paraugus, kas ņemti no briežu dārzos mītošiem vai nomedītiem staltbriežiem un dambriežiem.

Līdzīga monitoringa programma šogad tiks īstenota arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Pēc Lauksaimniecības datu centra informācijas, Latvijā 2017.gada 1.janvārī bija reģistrēti 111 briežu dzimtas dzīvnieku īpašnieki un 12 590 briežu dzimtas dzīvnieki iežogotās platībās.

LA.lv