Pasaulē
Eiropa

Somijā paplašinās izlūkdienestu pilnvaras 0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Scanpix/Reuters

Somijas varasiestādes trešdien publiskoja vairākus likumprojektus, kas paredz palielināt izlūkdienestu pilnvaras veikt uzraudzību tiešsaistē, lai apkarotu terorismu.

Pašreizējie likumi Somijā neļauj varasiestādēm un izlūkdienestiem internetā uzraudzīt
iespējamos noziedzniekus un teroristus, kamēr tie vēl nav pastrādājuši noziegumu.

“Tas nozīmē, ka mēs nespējam iegūt visu nepieciešamo informāciju, un ir gandrīz nepieļaujami, ka mums tās iegūšanai ir jāpaļaujas uz citām valstīm,” preses konferencē paziņoja Somijas iekšlietu ministre Paula Risiko. Viņa arī piebilda, ka līdzīgi likumi jau ir “gandrīz visās Eiropas valstīs”.

Jaunie likumi aptvers gan civilos, gan arī militāros izlūkdienestus un atļaus rīkot operācijas gan Somijā, gan arī ārvalstīs. “Iekšējās un ārējās drošības draudi ir sākuši pārklāties, un šie draudi ir sākuši virzīties arī uz informācijas tīkliem,” norādīja Risiko.

Somija nav cietusi teroraktos, kas satricinājuši daudzas Eiropas valstis, tostarp kaimiņos esošo Zviedriju, kuras galvaspilsētā Stokholmā 7.aprīlī notika terorakts. Terorakts 3.aprīlī piedzīvots netālu esošās Sanktpēterburgas metro. Somijas drošības policija ir brīdinājusi, ka nevar izslēgt līdzīgu teroraktu sarīkošanu arī Somijā.

“Mēs salīdzinājumā ar citām valstīm tajā esam atpalikuši pamatīgi, ja ne pilnīgi,” atzina Iekšlietu ministrijas Policijas departamenta vadītājs Kauko Āltomā.

Lai nomierinātu bažas par privātumu, varasiestādēm būs jāsaņem tiesas orderis, lai veikto civilo izlūkošanas operāciju, piemēram, e-pasta sarakstes vai cita veida tiešsaistes korespondences pārlūkošanu.

Savukārt militārās izlūkošanas operācijas tiks pakļautas jaunai ārējas uzraudzības iestādei.
Šobrīd likumprojekti nodoti ekspertu apspriešanai, bet pēc tam tie “cik ātri vien iespējams” tiks iesniegti parlamentā, norādīja Risiko, nesniedzot konkrētu datumu.

LA.lv