Latvijā
Sabiedrība

Somi sarūpē dāvanu Latvijas zīdaiņiem. Vai atdzims nogremdētā ideja? 16

Somijas vēstniecība kopā ar šīs valsts uzņēmumu “Neste”, svinot Somijas simtgadi, sarūpējusi jauku dāvanu mazuļiem, kuri Rīgas Dzemdību namā piedzims 6. decembrī – Somijas valsts apaļajā jubilejā. Pirmās sešas māmiņas saņems zīdaiņu pūriņu. Somijas vēstniecība gatavo arī loteriju, kas tiks izsludināta vēstniecības facebook.com profilā, kurā varēs piedalīties jaunās māmiņas.

Somijas vēstnieks Latvijā Olli Kantanens informēja, ka Somija ir starptautiski atzīta par otru labāko valsti pasaulē, ņemot vērā vidi, kas tiek nodrošināta mātēm bērnu dzemdēšanai un audzināšanai.

Somija šogad atzīmē arī deviņdesmito gadadienu, kopš valstī ir ieviesta maternitātes pabalsta sistēma. Somijas vēstniecības 1. sekretāre Anna Mari Hemeleinena pastāstīja, ka šī programma tapusi, lai samazinātu zīdaiņu mirstību un zemo dzimstību. Pirmās pūriņa saņēmējas 1938. gadā bijušas maznodrošinātās māmiņas, bet kopš 1949. gada praktiski katra māmiņa ir saņēmusi zīdaiņa pūriņu. Sākot no 1990. gada arī ģimenēm, kuras adoptējušas bērnu, ir tiesības to saņemt. Somijas sociālās apdrošināšanas aģentūra “Kela” ļauj māmiņām pūriņa vietā izvēlēties arī naudas pabalstu, tomēr lielākā daļa priekšroku dod drēbītēm, bērna kopšanas līdzekļiem un citiem mazuļa aksesuāriem, kas ielikti pūriņā.

Vakar Somijas vēstniecībā pūriņa prezentācijas brīdī klāt bija arī Latvijas veselības ministre Anda Čakša. Viņa neoficiālā sarunā pauda, ka ielūgumu piedalīties saņēmusi laikā, kad ministrija grasās pārņemt Somijas pieredzi un ieviest līdzīgu tradīciju. Ministre gan uzskata, ka šāds dāvinājums no valsts nedrīkstētu būt saistāms ar ģimenes turību, jo drēbītes un citas lietas ir paredzētas mazulim neatkarīgi no tā, kādā ģimenē viņš piedzimis. Ministre prognozēja, ka pūriņš Latvijas mazuļiem varētu tikt ieviests no 2019. gada.

“Eurostat” dati par bērnu nabadzības un sociālās izstumtības risku, vērtējot 2015. gadu, rāda, ka Latvija šajā ziņā ieņem 8. vietu Eiropas Savienībā, kamēr Somija ir 27. vietā (skat. grafiku).

Par Somijas pieredzes pārņemšanu 2003. gadā bija arī Latvijas bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks. Tika veikti priekšdarbi, pūriņā bija paredzēts pat iekļaut tādas lietas, kas nav Somijas pūriņā, – gultiņu, bērnu ratiņus un arī vanniņu. Labklājības ministrija bija aprēķinājusi, ka pūriņa reālās izmaksas ir 300 eiro, bet Einara Repšes valdība atteicās piešķirt tik lielu summu. Vēlāk sākās strīdi, vai sociāli nelabvēlīgo ģimeņu tēvi un mātes šo pūriņu neiztirgos un naudu nenodzers, ka neesot pētījumu, cik daudz ģimeņu šādu pūriņu vēlētos, un rezultātā pūriņa ideja tika izsmieta un nogremdēta. Tagad iznāk, ka veselības ministre Čakša to vēlas reanimēt.

Galerijas nosaukums

LA.lv