×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
21. aprīlis, 2015
Drukāt

Somijas vēlēšanās uzvar Centra partija

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Vēlēšanās uzvarējušās Centra partijas līderis Juha Sipile sola izveidot 80 tūkstošus darba vietu privātajā sektorā četru gadu laikā, kā arī mazināt birokrātiju un apcirpt valsts izdevumus.

Somijas opozīcijas Centra partija uzvarējusi svētdien notikušajās parlamenta vēlēšanās, pārspējot līdzšinējā premjerministra Aleksandra Stuba vadīto kreiso un labējo partiju koalīciju. Vēlēšanu rezultāti liecina par neapmierinātību ar Stuba četru partiju koalīciju, kura nespēja panākt reālas pārmaiņas ekonomikā

“Īsteno somu” balss ir sadzirdēta

No parlamenta 200 mandātiem liberālā Centra partija saņems 49, bet labējā spārna eiroskeptiķu “Īsteno somu” partija, kuru vada harismātiskais Timo Soini, ierindojās otrajā vietā un saņems 38 mandātus. Līdzšinējā premjera konservatīvā Nacionālās koalīcijas partija ieguva 37, bet sociāldemokrāti – 34 mandātus. Sagaidāms, ka Centra partijas līderis, informācijas tehnoloģiju jomas miljonārs un jaunienācējs politikā Juha Sipile kļūs par Somijas nākamo premjerministru. Paredzams, ka nākamās nedēļas paies sarežģītās sarunās, veidojot valdības koalīciju. Turklāt Sipile vēl nav atklājis, kurām partijām viņš dotu priekšroku, atzīmē Somijas raidsabiedrība “Yle”.

“Es esmu apmierināts ar vēlēšanu rezultātiem,” sacīja Sipile, kura pirmais uzdevums būs izraudzīties jaunās koalīcijas partnerus. Saskaņā ar tradīciju vēlēšanās visvairāk balsu saņēmusī partija iegūst premjerministra amatu un veido valdību ar citām lielākajām partijām, lai iegūtu vairākumu parlamentā. Sarunas par koalīcijas veidošanu varētu ilgt vairākas nedēļas, un Sipile vēl nav atklājis, kuras partijas viņš vēlētos redzēt viņa vadītā koalīcijā. Nedēļu pirms vēlēšanām Sipile izteicies, ka varētu aicināt darboties valdības koalīcijā arī “Īsteno somu” partiju, ziņo aģentūra “Reuters”. Partijas “Īstenie somi” līderis Timo Soini ir licis saprast, ka vēlas savas partijas iekļaušanu valdībā, kurā tai tiktu piešķirti ārlietu un finanšu ministru amati, tomēr Sipilem varētu būt grūti tam piekrist. “Īstenie somi” stingri vēršas pret Eiropas Savienības iejaukšanos Somijas lietās, un Somija ir bijusi viena no negribīgākajām eirozonas valstīm parādu māktās Grieķijas glābšanā. Arī Centra partijā ir spēcīga eiroskeptiķu frakcija, lai gan pats Sipile tiek uzskatīts par proeiropeisku politiķi.

Vēlēšanu naktī Sipile izteicās, ka “ideoloģiskā līme” un savstarpēja uzticība varētu būt svarīgāka centriski labējas vai centriski kreisas koalīcijas veidošanā nekā partiju iegūtais mandātu skaits.

Premjera kandidāts – jaunienācējs politikā

Gaidāms, ka par jauno Somijas premjerministru kļūs 53 gadus vecais Centra partijas līderis Juha Sipile, kurš ir informācijas tehnoloģiju jomas miljonārs un tikai pirms dažiem gadiem ienācis politikā. Sipile, kura uzņēmums darbojas Oulu pilsētā Somijas vidienē pārsimt kilometru no Polārā loka, 2011. gadā tika ievēlēts parlamentā un pēc gada kļuva par Centra partijas līderi. Sipile ir solījis panākt uzlabošanos eirozonas dalībvalsts Somijas ekonomikā pēc triju gadu ilgās lejupslīdes, taupības politikas un neveiksmīgām reformām. “Somijas situācija ir ļoti grūta, un būs jāīsteno desmit gadu projekts, lai Somija atgūtu formu,” Sipile teica pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas. Viņaprāt, nākotnē ir vajadzīga “budžeta samazinājumu, reformu un ekonomikas izaugsmes kombinācija”. Somija, kas agrāk bija viena no ekonomiski veiksmīgākajām valstīm eirozonā, nespēja pielāgoties mainīgajam ekonomiskajam klimatam. Somijā bezdarba līmenis ir 9,2%, kas ir augstākais kopš 2003. gada. Sipile ir solījis izveidot 200 tūkstošus darba vietu privātajā sektorā desmit gadu laikā, panākt ekonomikas augsmi vismaz divu procentu apjomā un palīdzēt mazajiem un vidējiem uzņēmumiem ar nodokļu atvieglojumiem. Plāns paredz birokrātijas samazināšanu un valsts izdevumu apcirpšanu, likvidējot simtiem tūkstošu darba vietu valsts sektorā, galvenokārt nenomainot pensijā aizejošos darbiniekus. “Mums ir vajadzīgi drosmīgi risinājumi un uz mērķiem orientēta valdība,” sacīja Sipile vēlēšanu priekšvakarā. Analītiķi atzīmē, ka pēc Centra partijas uzvaras vēlēšanās tās līderim, kurš līdz šim centies izvairīties no strīdīgu jautājumu apspriešanas, būs jāiznāk politiskās skatuves priekšplānā. Sipile ieņēmis mērenu nostāju pret Krieviju, cenšoties saglabāt labas attiecības, taču atzīstot, ka uzskata austrumu kaimiņu par draudu, ziņo valsts raidsabiedrība “Yle”. Gandrīz trešdaļa somu vēlētos redzēt stingrāku Somijas ārpolitiku attiecībās ar Krieviju, liecina sabiedriskās domas pētījums. Lai gan vairāk nekā puse aptaujāto uzskata, ka Krievijai nav ietekmes uz Somijas drošību, katrs piektais soms jeb 21% respondentu atzīst, ka ir pamats bailēm no šīs valsts. Sipile pagaidām iebilst pret valsts pievienošanos NATO, taču neizslēdz šā jautājuma apspriešanu parlamentā. Viņš atbalsta ziemeļvalstu sadarbības stiprināšanu aizsardzības jomā un uzskata ES par tirdzniecības partneri, kam jāsamazina birokrātija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+