×
Mobilā versija
+15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
8. februāris, 2012
Drukāt

Somiju vadīs pragmatists Nīniste

niniste_afpleta

“Vīrs, kuram politika nozīmē praktisku problēmu risināšanu” – tā jaunievēlēto Somijas prezidentu Sauli Nīnisti raksturojis lielākais Somijas laikraksts “Helsingin Sanomat”. Saukts par pieredzējušāko un cienītāko somu politiķi, 63 gadus vecais Nīniste pārstāv premjerministra Jirki Katainena Nacionālās koalīcijas partiju un prezidenta pienākumus sāks pildīt 1. martā. 


Dažas dienas pēc Nīnistes ievēlēšanas amatā Somijas raidsabiedrība “YLE” informē, ka jaunievēlētais prezidents saņems lielāku algu nekā jebkurš viņa priekšgājējs, un tā būs aptuveni 160 tūkstoši eiro gadā. Vienlaikus gan valsts apmaksātie prezidenta administrācijas izdevumi kļūs mazāki.

 

Azartisks jurists

Vēlēšanu otrajā kārtā, kurā Nīnistem pretī stājās Zaļo līgas virzītais Peka Hāvisto, konservatīvais politiķis savu sāncensi apsteidza itin pārliecinoši – 62,6 procenti somu atbalstīja Nīnisti, bet tikai 37,4 – Hāvisto. Tādējādi Nīniste kļuvis par pirmo konservatīvo spēku pārstāvi Somijas prezidenta amatā kopš Juho Kusti Pāsikivi, kurš valsts vadītāja posteni atstāja 1956. gadā. Somijas valsts galvas funkcijas Nīniste pārņems no Tarjas Halonenas, kura valsts vadītājas amatā pavadīja divus sešu gadu termiņus un kļuva par vienu no populārākajām Somijas politiķēm.

“Helsingin Sanomat” politiskā apskatniece Teija Sutinena norāda, ka Nīniste pazīstams ar savu lielo koncentrēšanos uz detaļām. Viņam patīk sīki izpētīt ikvienu tajā brīdī aktuālu jautājumu un tikai tad izdarīt secinājumus. Iespējams, šāda īpašība Nīnistem attīstījusies, studējot jurisprudenci Turku universitātē, to viņš pabeidza 1977. gadā.

 

Jaunievēlētais Somijas prezidents iepriekš somu medijiem atzinis, ka sarežģīta tieslietu jautājuma šķetināšana līdzinās mīklai, kuras atrisināšana viņam sniedz intelektuālu baudu. “Nīniste turpina jautājumus uzlūkot ar jurista skatu, un tas bieži viņa runas padara grūti saprotamas,” secina Sutinena.

 

Nīnistem tuvas ir arī finanses. 1996. gadā viņš kļuva par Somijas finanšu ministru, un šajā amatā pavadīja rekordilgu termiņu – septiņus gadus, un šajā laikā valsts budžetā ne tikai likvidēja iztrūkumu, bet galu galā nodrošināja arī pārpalikumu. “Viņš ir ekonomists, kurš pārliecināts, ka tev uzticētās citu cilvēku finanses jāpārrauga ar lielāku rūpību nekā paša nauda, vienalga – mazpilsētas vai valsts budžets,” raksta “Helsingin Sanomat”. 2003. gadā viņš piekrita Eiropas investīciju bankas piedāvājumam kļūt par tās direktoru padomes vadītāju. Šajā amatā pavadījis divus gadus, 2006. gadā viņš no Nacionālās koalīcijas partijas startēja prezidenta vēlēšanās. Tiesa, tajās viņš zaudēja Halonenai. Gadu vēlāk Nīniste kļuva par Somijas parlamenta spīkeru.

 

No traģēdijas līdz prezidentūrai

1994. gadā Nīniste tika ievēlēts par Nacionālās koalīcijas priekšsēdētāju. Partijas vadīšana viņam tika uzticēta laikā, kad sabiedrības atbalsts tai strauji kritās un partijas biedru domstarpības to šķēla. Līdz ar Nīnisti partijai vajadzēja piedzīvot renesansi, taču to nomāca traģēdija politiķa personīgajā dzīvē. Autoavārijā bojā gāja viņa sieva Marja Lēna, ar kuru viņš bija precējies vairāk nekā divdesmit gadus. Pēc traģēdijas Nīniste uz brīdi aizgāja no politiskās dzīves, lai vairāk laika atvēlētu dēliem Nūti un Matiasam. Pēc traģēdijas nākamais Somijas prezidents pievērsās rakstniecībai un pārdzīvojumus par sievas nāvi aprakstīja grāmatā “Pieci gadi vientulības” (“Viiden vuoden yksinaisyys”).

Vēl vienu likteņa mestu izaicinājumu Nīniste pārdzīvoja 2004. gada 26. decembrī, kad, ar dēliem baudot atvaļinājumu Taizemē, šo apgabalu satricināja spēcīga zemestrīce, kuras epicentrs atradās Indijas okeānā netālu no Indonēzijas krastiem un pēc kuras pār Indonēziju, Šrilanku, Taizemi un arī Indijas piekrasti vēlās milzīgi cunami viļņi. Šī dabas katastrofa uzskatāma par vienu no traģiskākajām vēsturē, un tajā dzīvību zaudēja ap 300 tūkstošiem cilvēku. Nīniste ar dēliem no cunami viļņiem paglabās, paspējot uzrāpties kādā Kaolakas pilsētas telefona stabā, kad pārējo pilsētu applūdināja Indijas okeāna ūdeņi. Pēc šī notikuma viņš izdeva savu otro grāmata “Klusējošo vēsture” (“Hiljaisten historia”), kurā vēlreiz atskatās uz savā dzīvē pieredzēto.

Kopš 2009. gada Nīniste ir precējies ar somu dzejnieci Jenni Haukio. Abi kopā ar mīluli Bostonas terjeru Lennu dzīvo Helsinku piepilsētā Espo.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+