Kultūra
Mūzika

Šonedēļ Rēzeknē un Rīgā Gidons Krēmers priecēs ar jaunu soloprojektu0

Rēzeknē Latgales vēstniecībā GORS 7. martā un Melgalvju namā Rīgā 10.martā muzicēs Gidons Krēmers, Georgijs Osokins un “Kremerata Baltica” solistu oktets, portālam LA.lv pavēstīja “Kremerata Baltica” direktore Ingrīda Zemzare.

Divās atšķirīgās programmās slavenie mūziķi pievērsīsies klasikas pērlēm un retumiem. Rēzeknē pirmo reizi Latvijā Gidons Krēmers demonstrēs savu soloprojektu vijolei ar M. Veinberga mūziku un izcilā Lietuvas fotogrāfa Antanas Sutkus fotogrāfiju videoprojekcijām “Zudušā laika prelūdijas”.

Savukārt Rīgā viņš pirmo reizi muzicēs duetā ar Georgiju Osokinu. Un gan Latgales, gan Rīgas klausītājiem būs iespēja laisties romantiskā piedzīvojumā ar Šopēna trio un Mendelsona oktetu. Jau 11.martā Gidons Krēmers un “Kremerata Baltica” mūziķi dosies tālāk uz Milānu, kur spēlēs Džuzepes Verdi konservatorijā.

I.Zemzare informēja, ka Gidons Krēmers un orķestris “Kremerata Baltica” nule kā atgriezies no koncertturnejas pa Ķīnu un Japānu, kur ievadīta Baltijas valstu simtgades atzīmēšana un nosvinēta orķestra 21. gadskārta, kā arī Maestro Gidona Krēmera 71.dzimšanas diena. Tagad tiek iestudētas vairākas jaunas programmas, kurām astoņi “Kremerata Baltica” mūziķi gatavo klasikas pērli – Mendelsona oktetu.

Pirmo reizi Gidons Krēmers Latvijā izrādīs savu ievērojamo solo projektu “Zudušā laika prelūdijas” ar foto klasiķa Antana Sutkus videoprojekciju – Rēzeknes GORĀ 7.martā.

Pirmo reizi Gidons Krēmers muzicēs duetā ar jauno zvaigzni Georgiju Osokinu – Rīgā, Melngalvju namā 10.martā. Un gan Latgales, gan Rīgas klausītājiem būs iespēja laisties romantiskā piedzīvojumā ar Šopēna un Mendelsona mūziku.

Gidons Krēmers Latvijā sniegs savus pirmos koncertus pēc 71. dzimšanas dienas, un arī viņš līdzās kritikas izcili novērtētajam “Zudušā laika prelūdiju” projektam piedāvā jauniestudējumus, kas pirmo reizi pie klausītājiem nonāks Latvijā, vēsta I.Zemzare.

Daudzi jaunie mūziķi ir sadraudzējušies ar “Kremerata Baltica” ikgadējos orķestra festivālos. Jau divus gadus Georgijs Osokins ir “Kremerata Baltica” festivāla iemīļots solists. Martā koncertos dzirdēsim viņu spēlējam gan solo, gan duetā ar Gidonu Krēmeru, gan trio, kur viņiem pievienosies čelliste Giedre Dirvanauskaite.

Jau ilgāku laiku Gidons Krēmers ir pievērsies Mečislava Veinberga mūzikai, ar savām interpretācijām nodrošinot tai renesansi visā pasaulē. “Kremerata Baltica” ierakstītie albumi ar Veinberga mūziku saņēmuši Grammy nominācijas, un jaunākais kamersimfoniju ieraksts iekļauts starp trim Starptautiskās klasiskās mūzikas balvas ICMA “Gada ieraksts 2018” finālistiem. Var teikt, ka Gidons Krēmers ir ierindojis Veinbergu pazīstamāko XX gadsimta otrās puses klasiķu vidū, un to apstiprinās arī abi koncerti martā, uzsver I.Zemzare.

Frederika Šopēna trio ir vienīgais Šopēna darbs vijolei. Tas ir viens no visperfektākajiem un tai pašā laikā – nepelnīti maz atskaņotajiem Šopēna skaņdarbiem, toties vēlīnā “Noktirne” ir kļuvusi par teju populārāko komponista darbu.

“Fēlikss Mendelsons savu Oktetu sarakstīja 16 gadu vecumā kā dāvanu savam skolotājam. Var tikai apbrīnot, ar kādu meistarību ir izstrādāta šī 19.gadsimta mūzikas pērle: tur redzam tādus cikla veidošanas paņēmienus, kas nostiprinās tikai 19.gadsimta otrās puses mūzikā. Finālā tiek atgādināta iepriekšējās daļas Skerco tēma, izveidots astoņbalsīgs fugato un citēta Hendeļa Mesijas “Aleluja” tēma “Un Viņš valdīs mūžīgi mūžos””, norāda I.Zemzare.

Jau nākamajā rītā 11.martā Gidons Krēmers un “Kremerata Baltica” mūziķi dosies tālāk uz Milānu un koncertēs Džuzepes Verdi konservatorijā.

LA.lv