×
Mobilā versija
Brīdinājums +8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
9. aprīlis, 2016
Drukāt

Šonedēļ sākusies meža stādīšana

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Andis Zelčs: "Nav taisnība, ka Latvijas laukos palikuši tikai dzērāji, kuri negrib strādāt! Cilvēki grib strādāt, bet grib arī nopelnīt." Par inovatīvu uzņēmējdarbību Andis Zelčs ir izvirzīts meža nozares gada balvai "Zelta čiekurs".

Aprīlī un maijā valsts mežos jāatjauno 8000 ha meža, iestādot 24 miljonus kociņu.

Šonedēļ meža stādīšana sākusies Kurzemē un Zemgalē. Tā kā zeme strauji atlaižas, jaunnedēļ mežu varēs stādīt jau visā Latvijā.

Vidusdaugavas mežsaimniecībā Vecbebru pagastā meža stādīšanu sācis arī Adis Zelčs, kurš, piedaloties konkursā par mežsaimniecības darbu veikšanu akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” (“LVM”) apsaimniekotajās platībās, ieguvis līgumus ar tiesībām stādīt un kopt valsts mežus lielās platībās. Darbus veic, ik gadu organizējot savu brigādi. Pērn, kad bijis lielākais apjoms – jāapstāda 180 ha –, brigādē strādājuši pat 30 cilvēki.

Piecu gadu laikā, kopš Andis Zelčs sadarbojas ar “LVM”, ne reizi nav bijis gadījums, kad salīgtie darbi nebūtu izpildīti laikā. A. Zelčs: “Daudzi sūdzas, ka laukos palikuši vienīgi dzērāji, kas negrib strādāt. Tā nav taisnība! Cilvēki grib strādāt, bet grib arī nopelnīt. Man ir izdevies ielikt līgumā pareizo cenu, un es saviem cilvēkiem varu samaksāt pietiekami, lai nebūtu kauns skatīties acīs. Tāpēc arī gribētāju strādāt pie manis ir vairāk nekā darba.” Mežsaimnieks stāsta, ka tie vīri, kuri nebaidās no meža, viņa brigādē nopelnot normāli, bet tie, kuriem ir pieredze un kas jau kļuvuši par profesionāļiem, pelnot pat ļoti labi. Uz darbu mežā katrs brauc ar savu auto, arī strādā ar personīgiem darbarīkiem. “Esmu novērojis, ka firmām, kas visu dod par brīvu, rodas dažādas problēmas, tehnika ātri lūst,” saka A. Zelčs. Mežsaimnieks stāsta, ka daudzas firmas “LVM” izsludinātajos konkursos startē ar stipri zemām cenām, lai tikai iegūtu līgumus. Bet tad sākoties pro­blēmas gan pašiem, gan arī “LVM”, jo līgumi tiekot slēgti ar cerību – gan jau viņi izvilks, taču bieži vien jaudas nepietiek. Un tad sākoties liela ķēpa – līgumi jālauž un jāizsludina jauns konkurss. Bet laiks iet…

“LVM Mežsaimniecība” direktors Mārtiņš Gūtmanis stāsta, ka šonedēļ meža stādīšana sākusies jau piecās no astoņām mežsaimniecībām. Šajā pavasarī valsts mežos atjaunos ap 8000 ha meža, iestādot 24 miljonus jauno kociņu. No tiem 15,5 milj. būs priedītes, 7 milj. egles un 4 milj. bērzu. Katru gadu pirms sezonas sākuma visās mežsaimniecībās notiek vienu dienu ilgas apmācības, kurās atgādina gan par darba drošību, gan citiem riskiem. Katrā mežsaimniecībā šādās reizēs pulcējoties ap 50 – 70 interesentu.

“LVM Sēklas un stādi” direktors Guntis Grandāns šopavasar ir ļoti priecīgs, ka lieliski strādā nesen iegādātais vaskošanas robots – priežu stādiņi pirms dēstīšanas tiek apstrādāti ar speciālu vasku, kas neļauj kociņu stumbru bojāt lielajam priežu smecerniekam. “Vasks, ar kuru ieziež priedītes stumbru, ir līdzīgs potvaskam, ar kādu strādā dārznieki, un tas nesatur nevienu indīgu vielu, bet smecernieks kociņam klāt netiek,” viņš skaidro. G. Grandāns arī cer, ka jau šoruden “LVM” kokaudzētavā “Mazsili” varēs svinēt jauno siltumnīcu atklāšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+