×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
16. janvāris, 2014
Drukāt

Šoziem slēpes vēl nekārsim vadzī

Foto no Žagarkalna arhīvaFoto no Žagarkalna arhīva

Janvāra trešā nedēļa atnākusi ar priecīgu ziņu slēpotājiem – ziema tomēr būs, un ne tikai uz pāris dienām, bet vismaz uz mēnesi vai pat diviem.

Sals mīsies 
ar atkušņiem


Kamēr vairākums kalnu īpašnieku gaidīja stabila sala iestāšanos, iespējas paslēpot jau decembra sākumā bija sarūpējuši Žagarkalna, Gaiziņa un Reiņa trases darbinieki. Tiesa, pirmie ziemas prieki gan izrādījās diezgan īsi – tikai aptuveni nedēļa. Tagad, šķiet, slēpošanas sezona varētu tā pa īstam sākties, ko apliecina arī meteoroloģiskā prognoze tuvākajām nedēļām.

“Šonedēļ Latvijā saglabāsies ziemīgi laika ap-stākļi. Ir uzsnidzis neliels sniegs, taču būtiska sniega sega (5 – 7 cm) izveidojusies tikai dažviet Kurzemē un Vidzemē. Nedēļas nogalē nokrišņu tikpat kā nebūs, debesis skaidrosies un brīvdienas būs saulainas. Šajās dienās spēkā pieņemsies sals. Viszemākā gaisa temperatūra nakts stundās nokritīsies līdz -11 – 16 grādu atzīmei, bet dienas laikā tā pieturēsies -7 – 12 grādu robežās. Sala sajūtu vēl pastiprinās mērens austrumu vējš,” atklāj LVĢMC meteoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa.

Viņa prognozē, ka arī nākamajā nedēļā sniega sega jūtami nepalielināsies un, visdrīzāk, gaidāms atkusnis, kas gan atkal mīsies ar salu. Līdzīgs laiks saglabāšoties arī februārī, tomēr simtprocentīgi to apgalvot nevar, jo arī 2006./2007. gada ziemā janvāris bija silts, bet februārī uznāca – 30 ºC sals. “Šīs ziemas laika ap-stākļi nav nekas neparasts. Siltu un aukstu ziemu mijas pie Baltijas jūras ir normāla parādība,” uzskata L. Krūmiņa.

Visvairāk sniega – 
uz trasēm


Uznākot salam, viens no līderiem sniega pūšanas uzsākšanā tradicionāli ir Žagarkalns, kur jau naktī uz pirmdienu sāka ražot sniegu Cīruļkalna trasē. Kā pastāstīja atpūtas kompleksa pārstāvis Vadims Kameņevs, otrdienas vakarā šī trase jau uzņēmusi pirmos slēpotājus un šodien tai pievienosies arī otra – “Žagarkalns – 1” trase.

“Brīvdienās noteikti jau darbosies Žagarkalns visā platumā ar abiem pacēlājiem, Cīruļkalna abas puses – vienā būs slaidu līnija un divi tramplīni snoveriem un frīstailistiem, otrā – trase slēpotājiem. Strādās arī abi iesācēju kalniņi gan bērniem, gan pieaugušajiem un visi servisi. Šajā sezonā pacēlāju cenas nav būtiski palielinājušās. Izmaiņas ir par dažiem procentiem, noapaļojot uz eiro un ņemot vērā elektrības cenu pieaugumu.”

Žagarkalns bija teju vienīgais kalns Latvijā, kas piedāvāja slēpošanu arī Ziemassvētkos. Līdz šim vienīgajā sniega nedēļā šeit paviesojies ap pustūkstoti slēpotāju – Gaiziņā vien pussimts.

Arī Milzkalns Smārdes pagastā pirmās divas trases atklājis otrdienas vakarā. “Decembrī sapūtām sniegu, taču nepaspējām trases palaist. Šoziem esam cēluši cenas par 5 – 10 procentiem, jo krīzes gados tās tikām pazeminājuši. Neskatoties uz to, pie mums tik un tā ir vienas no lētākajām pacēlāju cenām Latvijā. Mūsu politika – veicināt ilgāk atpūsties uz kalna, tādēļ piecu stundu pacēlāju karte brīvdienās izmaksās tikai 13 eiro,” teic Milzkalna saimnieks Viesturs Ošnieks.

Gaiziņš paliek Gaiziņš


Šodien plkst. 14 tiek atklāta slēpošanas trase “Mazais Golgāts” Gaiziņkalnā. “Dabiskais sniegs mūs iepriecināja tikai ar pieciem centimetriem, tāpēc visu trasi, ieskaitot arī tramplīnu joslu, bijām spiesti sagatavot ar savu sniegu. Šogad papildus visam iepriekšējam sporta un atpūtas piedāvājumu klāstam iepriecināsim savus apmeklētājus ar pilnīgi no jauna uzbūvētu bērnu kameršļūkšanas trasi un vienu kilometru garu izgaismotu distanču slēpošanas trasi,” sola kompleksa “Gaiziņš” īpašnieks Juris Stradiņš.

Neatkarīgi no laika apstākļiem viņš ir apņēmības pilns noorganizēt arī tradicionālos pasākumus “Auto – Traks” (mašīnu braukšanu kalnā) 1. martā un Gaiziņa karnevālu 29. martā. “Pasākumi noteikti būs! Sniegu sapūtīsim vai arī pietiks ar dabisko, taču pēc pagājušā gada pieredzes – jo mazāk sniega, jo interesantāk.”

Diemžēl šoziem slēpošanai nebūs pieejams Gaiziņam tuvumā esošais Viešūra kalns (agrāk Lido kalns), kas pēc īpašnieku maiņas piedzīvo vērienīgus rekonstrukcijas darbus.

Slēpo un 
raugies zvaigznēs


Jau no trešdienas vakara arī Riekstukalnā pie Baldones no desmit trasēm slēpotājus uzņem divas – galvenā un iesācēju trase. “Vasarā esam daudz strādājuši, lai šosezon varētu atvērt divas jaunas trases un nākamajā gadā vēl trīs trases blakus kalnā. Tas mums ļauj droši teikt, ka esam viens no lielākajiem ziemas slēpošanas kūrortiem Baltijā. Esam paplašinājuši slēpju nomas telpas, padarījuši mājīgāku kafejnīcu,” stāsta Riekstukalna pārstāvis Ēriks Aizpurvs.

Dodoties slēpot, iespējams atpūtu apvienot ar ekskursiju uz Baldones observatoriju, kur atrodas Šmita teleskops – seš-arpus metru garš liela redzeslauka teleskops, kas ir viens no lielākajiem šādas sistēmas teleskopiem Eiropā. Observatorijas planetārijā varēs palūkoties uz Saules sistēmas planētām no dažu tūkstošu kilometru attāluma un ielūkoties kosmosa dzīlēs jebkurā diennakts laikā un jebkuros laika apstākļos. Planetārijs, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, projicē reālu debess attēlu uz paviljona kupola. Ieejas maksa ģimenēm – 11,38 eiro. Apmeklējumu gan nepieciešams saskaņot pa tālruņiem 28763738, 29266797.

Ziņas no citiem kalniem


Jēkaba grava Tukuma apkaimē sāks slēpošanas sezonu šopēcpusdien. “Pie mums dabiskā sniega tikpat kā nav, pūšam mākslīgo. Pagaidām slēpošanai ir pieejama viena trase, nedēļas nogalē tai pievienosies bērnu kalniņš, bet lielais kalns būs gatavs nākamajā nedēļā,” sola Jēkaba gravas īpašnieks Mairis Mežinskis.

“Šogad snovborda parku esam izveidojuši trasē pie kafejnīcas, tās garums – 200 metri. Tajā ietilpst trīs tramplīni ar dažādu lielumu uzmetieniem – iesācējiem ar divu un trīs metru lidojumu, pieredzējušākiem braucējiem ar piecu un septiņu metru lidojumu un daudzpusēji lecams tramplīns (hips) ar četru metru “galdu”. Tuvākajā laikā parkā vēl uzstādīsim papildelementus.”

Arī Reiņa trase pie Krimuldas galveno trasi atver šodien. Vakar uzsākām sniega ražošanu iesācēju kalnā un bērnu parkā, ceram šeit atklāt slēpošanu brīvdienās, plāno trases darbinieki.

Rīt pirmos slēpotājus gatavojas uzņemt Lemberga hūte Ventspilī, Baiļi Valmierā un Ozolkalns pie Cēsīm, kur pirmā garā trase būs gatava darbam plkst.15. Šoziem Ozolkalnā pēc slēpošanas iespējams arī pasildīties nelielā pirtiņā (līdz 8 cilv.) – iepriekš gan jāpiesakās.

“Siguldas trase, visticamāk, sāks darboties sestdien no plkst. 9. Vai tā būs slēpojama visā garumā, grūti pateikt. Tas atkarīgs no gaisa temperatūras, kas ietekmē sniega pūšanas efektivitāti. Pašlaik izskatās cerīgi, jo turas -6 līdz -9 grādu sals,” ziņo trases vadītājs Ruslans Niedings. Slēpotājiem Siguldas trasē jāņem vērā, ka te pacēlāju apmaksas kārtība atšķiras no citiem kalniem. Viens brauciens maksā 0,50 eiro. Par piecu eiro ķīlas naudu saņemot elektronisko čipu, jāapmaksā izvēlēto braucienu skaits.

Mežezers pie Pļaviņām plānojis sezonu atklāt sestdien, taču vēl vakar atpūtas kompleksa darbinieki par to nebija īsti pārliecināti. “Pie mums dabiskā sniega nav, tādēļ sniega lielgabaliem ir ļoti liela slodze, lai kvalitatīvi sagatavotu trases.” Atklāšanas brīdim jāseko līdzi mājas lapā www.mezezers.lv.

Sestdien slēpotājus gaidīs arī Zviedru cepure pie Sabiles un Egļukalns pie Sventes ezera (ap 20 km no Daugavpils). Egļukalna pārstāvis Arnis Smagars pastāstīja, ka parīt tiks atvērts Mazais ģimeņu kalns un apmeklētāji varēs priecāties par skaistajiem skatiem, uzkāpjot rekonstruētajā panorāmas tornī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+