×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
31. oktobris, 2014
Drukāt

Aizdomās par korupciju aiztur vairāk nekā pussimts Spānijas ierēdņu un uzņēmēju (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Saistībā ar korupcijas skandālu uz nopratināšanu Spānijas policijā bija izsaukts arī Madrides piepilsētas Kolado Vilalbas mērs Agustins Huaress, kurš vēlāk gan tika atbrīvots.

Pēdējās dienās Spānijā aizturēti vairāki desmiti ierēdņu, amatpersonu un uzņēmēju, kuri tiek apsūdzēti gan kukuļņemšanā, gan kukuļdošanā. Aizturēts valstī valdošās Tautas partijas savulaik ietekmīgākais cilvēks Fransisko Granadoss, uz nopratināšanu izsaukti vismaz sešu Spānijas pilsētu mēri un Francijas enerģētikas uzņēmuma “GDF Suez” meitasuzņēmuma Spānijā izpilddirektors Didjē Moriss. Pār viņiem gulstas aizdomu ēna saistībā ar korupciju vairāku simtu miljonu eiro apmērā.

Apsūdz baņķierus

Britānijas laikraksts “The Independent”, atsaucoties uz Spānijas politikas apskatniekiem, norāda, ka valsts politiskajā vidē korupcijas sērgu līdz šim tā arī nav izdevies izskaust vai kaut nedaudz mazināt tās izplatību. Jau kopš oktobra sākuma Spānijas laikrakstu lapās gozējas atmaskojoši stāsti par to, kā 2010. gadā izveidotās bankas “Bankia” priekšnieki vairāku gadu garumā iztērējuši vismaz 15 miljonus eiro bankas naudas dažādu luksusa preču iegādei drēbnieku un ceļojumu izdevumu segšanai. Vairāk nekā astoņdesmit šīs finanšu ie­stādes direktori, izpilddirektori un menedžeri tiek turēti aizdomās par bankas naudas izšķiešanu privātām vajadzībām. Viņu vidū ir arī “Bankia” bijušais prezidents Rod­rigo Rato, kurš savulaik bijis gan Starptautiskā valūtas fonda vadītājs, gan Spānijas kādreizējais finanšu ministrs. Viņš jau ir atmaksājis 200 tūkstošus eiro par nepamatotiem tēriņiem. Tikmēr Rato priekšgājējam “Bankia” vadītāja amatā Migelam Blesam izvirzītas apsūdzības par vairāk nekā 400 tūkstošu eiro izšķiešanu, tostarp par 10 tūkstošu eiro iztērēšanu vīna iegādei un vairāk nekā 1500 eiro izšķiešanu saldējuma veikalos.

Rahojs atvainojas

Pagājušās nedēļas nogalē, komentējot šo skandālu, Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs mēģināja mierināt sašutušo Spānijas sabiedrību, sakot, ka šādi gadījumi neraksturo Spāniju. Taču viņa runas veids mainījās šonedēļ, kad Spānijas policija veica vairākus arestus citā korupcijas lietā, kurā figurē arī Rahoja vadītās Tautas partijas cilvēki, Spānijas pilsētu mēri, uzņēmēji un ierēdņi. Spānijas mediji norāda, ka bija nepieciešamas tikai 24 stundas, lai Rahojs mainītu savu samierniecisko toni attiecībā pret krāpniecībā apsūdzētām personām. “Es labi saprotu daudzo spāņu sašutumu par šiem skandāliem. Tautas partijas vārdā atvainojos visiem spāņiem par to, ka augstos amatos nonāca cilvēki, kuri acīmredzot nebija to vērti un kuri savus posteņus ļaunprātīgi izmantoja,” paziņoja Rahojs. Nākamajā dienā Spānijas valdības vadītājs uzrunā parlamentā atvainojās vēlreiz. Britu laikraksts “The Independent” norāda – tik bieža atvainošanās nav Rahojam tipiska.

Taču Spānijas opozīcijas politiķi prasa “mazāk atvainošanos un vairāk darbu”. “Korupcija ir demokrātijas ebola!” sašutusi par korupcijas skandāliem, parlamentā paziņoja Spānijas opozīcijas nelielās centriskās partijas līdere Roza Diaza.

Aiztur vairāk nekā 50 cilvēku

Rahoja atvainošanās pamatā ir vērienīgs krāpniecības tīkls, kura ietvaros ar piekukuļotu amatpersonu gādību būvniecības un enerģētikas uzņēmumiem vairāku gadu garumā bija izdevies tikt pie miljonu vērtiem līgumiem. “Pēdējos divus gadus slepenu sarunu ceļā pašvaldību amatpersonas un ierēdņi, būvnieki un enerģētikas uzņēmumi, vidutāji un dažādas firmas ļāva viņiem [kompāniju vadītājiem] tikt pie vairāk nekā 250 miljonu eiro vērtiem līgumiem,” teikts Spānijas ģenerālprokuratūras izplatītajā paziņojumā. Kā šo norunu galvenā labumu guvēja tiek identificēta Francijas energopakalpojumu uzņēmuma “GDF Suez” Spānijas filiāle. Spānijas laikraksts “El Pais” informē, ka viens no šiem līgumiem garantējis “GDF Suez” Spānijas filiālei 54,7 miljonu eiro vērtu kontraktu darbam Madrides piepilsētā Parlā. “Domājams, ka vietējās amatpersonas no šādiem līgumiem nokrejoja divus vai trīs procentus,” raksta “El Pais”.

Britu laikraksts “The Guardian” ziņo, ka par šo lietu aizturēts 51 cilvēks – amatpersonas, ierēdņi un uzņēmēji. Vairumam no viņiem varētu tikt izvirzītas apsūdzības par naudas atmazgāšanu, naudas piesavināšanos un sava amata stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu lēmumu ietekmēšanā. Rahojs solījis, ka no Tautas partijas rindām tiks izslēgti visi cilvēki, kuri būs iesaistījušies korupcijā. “Tautas partija ir noskaitusies un noraida jebkāda veida korupciju,” paziņojis partijas pārstāvis. “Mēs turpināsim izvērst korpucijas apkarošanas pasākumus, līdz pārliecināsimies, ka jebkurš valsts sektorā strādājošais padomā divreiz, pirms ļaujas kukuļa vilinājumam,” šādi, kā informē ziņu aģentūra “Reuters”, uzrunā Spānijas parlamentā solījis Rahojs. Korupcijas skandālā, iespējams, iesaistīti arī vairāki opozīcijas Sociālistu partijas biedri.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. kad ibērijā lasīs līdzīgu ziņu par mūszemi?

Draugiem Facebook Twitter Google+