Laukos
Piensaimniecība

Spānijā konstatēts govju trakumsērgas gadījums0

Foto Karīna Miezāja

Spānijas rietumos konstatēts govju trakumsērgas gadījums, pirmdien paziņojusi Parīzē bāzētā Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE).

Govju sūkļveida encefalopātija konstatēta Salamankas provincē. Govs pēc tam iznīcināta, pavēstīja Spānijas Lauksaimniecības ministrija.

Slimība tika atklāta 10.novembrī ierastās pārbaudes laikā, pavēstīja OIE, piebilstot, ka infekcijas avots nav zināms. Govju trakumsērgas gadījums tajā pašā reģionā tika konstatēts arī martā, norādīja OIE.

Govju trakumsērgas konstatēšana govīs Lielbritānijā lika Eiropas Savienībai (ES) 1996.gadā noteikt embargo liellopa gaļai no Lielbritānijas pēc tam, kad tika noskaidrots, ka slimība var tikt nodota cilvēkiem Kreicfelda – Jakoba slimības formā.

Pasaules Veselības organizācija paziņojusi, ka no 1996.gada oktobra līdz 2011.gada martam konstatēti 224 saslimšanas gadījumi ar Kreicfelda – Jakoba slimību, lielākoties Lielbritānijā.

Spānijā šī slimība kopš 1996.gada prasījusi piecu cilvēku dzīvības.

Tikmēŗ Latvija kopš iestāšanās ES ir veikusi obligāto šīs slimības uzraudzības programmu un 2014.gadā panāca, ka Latvijai piešķirts statuss “Nenozīmīga GSE riska zona”.

GSE ir hroniska slimība, kurai raksturīgi nervu sistēmas darbības traucējumi un dzīvnieka nobeigšanās. Pastāv uzskats, ka GSE ir tieša saistība ar Kreicfelda-Jakoba slimību, kuru novēro arī cilvēkiem.

GSE saslimšanas gadījumi līdz šim konstatēti vairāk nekā 20 pasaules valstīs. Šī slimība nodara milzīgus zaudējumus zemniekiem, kā arī rada augstu risku patērētājiem, jo precīzu slimības diagnozi iespējams noteikt tikai pēc dzīvnieka nāves, laboratoriski izmeklējot smadzeņu paraugus.

LA.lv