×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. marts, 2013
Drukāt

Spānijā studenti protestē pret līdzekļu samazināšanu izglītībai

Foto - AFPFoto - AFP

Spānijā tūkstošiem studentu un skolotāju izgājuši Madrides ielās, lai protestētu pret finansējuma samazināšanu izglītībai un pret darbinieku atlaišanu.

“Mūsu izglītība nemaksās jūsu parādus!” vēstīja plakāts protestētāju gājiena priekšā. Daudzi no demonstrantiem, kas pa Madrides lielākajām ielām devās uz Izglītības ministriju, sita bungas vai pūta svilpēs. Nacionālā studentu savienība, kas organizēja protestus, ir neapmierināta ar premjerministra Marjano Rahoja konservatīvo valdību, kas pēdējā gada laikā samazinājusi izglītības budžetu par pieciem miljardiem eiro. Valdība skaidro, ka šie pasākumi nepieciešami valsts finanšu stabilizēšanai. “Viņi privatizē universitātes un paaugstina mācību maksu, ierobežo pētniecību un saliek vairāk studentu vienā auditorijā. Vienīgā iespēja, ko redzu, ir doties strādāt vai studēt ārzemēs,” norādīja kāds 20 gadus vecs protestētājs.

Nacionālā studentu savienība apgalvo, ka mācību maksa universitātēs paaugstināta par divām trešdaļām un atlaisti aptuveni 80 tūkstoši pasniedzēju. Tipiskā ikgadējā mācību maksa paaugstināta no 1000 eiro (aptuveni 700 latiem) uz 1500 eiro (1000 latiem), kas ir salīdzinoši liels kāpums Spānijas valsts finansētajā izglītības sistēmā.

Spānijas ekonomika nonākusi dziļā lejupslīdē, un bezdarba līmenis pēc nekustamo īpašumu tirgus sabrukuma 2008. gadā pārsniedzis 26 procentus, bet jauniešu vidū tas ir vēl augstāks un pārsniedz 50 procentus. Rahoja valdība, kas pie varas nāca 2011. gadā, solījusi līdz 2014. gadam ietaupīt 150 miljardus eiro, skaidrojot, ka izdevumi jāsamazina, lai Spānija varētu sasniegt nosprausto budžeta iztrūkuma līmeni, un šobrīd tik nepopulārie taupības pasākumi ilgtermiņā stiprinās valsts tautsaimniecību. Tikmēr tautā valda stipra neapmierinātība ar smago ekonomisko situāciju, un sabiedrības noskaņojumu neuzlabo arī pārliecība, ka izdevumu samazinājums vissmagāk skars sabiedriskos pakalpojumus, tostarp skolu un slimnīcu darbību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+