Pasaulē
Eiropa

Daudzas valstis piedzīvojušas kiberuzbrukumus 1

AP/LETA

Telekomunikāciju kompānija “Telefonica” un vairākas citas Spānijas firmas piektdien piedzīvojušas izspiedējvīrusa kiberuzbrukumus, paziņojusi Spānijas valdība.

Ziņas par uzbrukumiem pienāk arī no citām valstīm, tostarp ASV, Ķīnas, Krievijas, Itālijas, Vjetnamas, Taivānas un citām. Kiberdrošības firma “Kaspersky” pavēstīja, ka izspiedējvīruss manīts 74 valstīs.

Par kiberuzbrukumu vairākām slimnīcām ziņo Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests (NHS), kā dēļ dažām no tām nācies atcelt vizītes pie ārsta.

“Virkne NHS organizāciju ziņojušas NHS digitālajam dienestam, ka tās skāris izspiedējvīrusa uzbrukums,” teikts NHS paziņojumā.

Kopumā par kiberuzbrukumu ziņojušas 16 NHS organizācijas, informēja dienesta pārstāvis.

Par problēmām ar savām datorsistēmām ziņo slimnīcas Londonā, Anglijas ziemeļrietumos un citviet valstī. Tas lūdz pacientus nedoties uz slimnīcām, ja vien nav ārkārtas situācijas.

Sociālajos tīklos izlikti attēli ar NHS datoru ekrāniem, kuros redzama prasība samaksāt 300 miljonus dolāru virtuālajā valūtā “Bitcoin” un uzraksts “Ups, jūsu faili tikuši šifrēti!”.

Lielbritānijas Nacionālais kiberdrošības centrs palīdz izmeklēt Lielbritānijā notikušos incidentus, ko acīmredzami izraisījusi ļaunatūra “Wanna Decryptor”, paziņoja dienests.

“Šobrīd mums mums nav nekādu pierādījumu, ka būtu notikusi piekļuve pacientu datiem,” pavēstīja NHS informācijas centrs.

“Uzbrukums netika vērsts tikai pret NHS, un tajā ir skartas organizācijas dažādos sektoros,” tas piebilda.

Divi Londonas Svētā Bartalomeja slimnīcas darbinieki pavēstīja aģentūrai AFP, ka visi datori slimnīcā ir izslēgti.

Spānijas Enerģētikas ministrija pavēstīja, ka saņēmusi “apstiprinājumus par dažādiem kiberuzbrukumiem, kas vērsti pret Spānijas kompānijām”. Madride arī atklāja, ka uzbrukumā izmantots izspiedējvīruss, kas bloķējis piekļuvi failiem, līdz nav samaksāta izpirkuma maksa.

Kiberuzbrukumā skarti vairāki šo firmu personāla datori, tomēr to pakalpojumi un tīklu darbība nav traucēta, paziņoja ministrija.

Ministrija arī piebilda, ka šo kompāniju klienti nav cietuši, un nav arī konstatēts datu drošības apdraudējums.

Spānijas nacionālais kriptoloģijas centrs, kas ir valsts izlūkdienestu sastāvā paziņoja, ka kiberuzbrukumā izmantots “WannaCry” tipa datorvīruss, kas noslēdz skartos failus ar šifrēta algoritma palīdzību.

Datorvīruss skāris operētājsistēmu “Windows” un visus ar to saistītos tīklus, piebilda kriptoloģijas centrs.

“Telefonica” reaģēja, savā galvenajā mītnē Madridē izslēdzot visus datorus jau pēc tam, kad vairāki simti datoru bija cietuši kiberuzbrukumā, aģentūrai AFP atklāja informācija avots kompānijā.

Spānijas enerģētikas kompānija “Iberdrola”, kas izmanto “Telefonica” pakalpojumus, tikmēr piesardzības dēļ izslēgusi savus datorus, tomēr vēlāk noskaidrots, ka tie uzbrukumā nav skarti, aģentūrai AFP pavēstīja “Iberdrola” pārstāvis.

LA.lv