Pasaulē
Eiropa

Spānijas Konstitucionālā tiesa bloķē Pudždemona atgriešanos pie varas Katalonijā0

Spānijas varas iestāžu atlaistais Katalonijas līderis Karless Pudždemons. Foto – REUTERS/LETA

Spānijas Konstitucionālā tiesa sestdien paziņoja, ka tā bloķē Katalonijas separātistu līdera Karlesa Pudždemona atgriešanos reģionālās valdības vadītāja amatā, kamēr Spānijā notiek tiesvedība pret viņu.

Tiesa paziņoja, ka tās 12 tiesneši vienprātīgi nolēmuši “provizoriski apturēt Pudždemona iecelšanu amatā, ja viņš personīgi neieradīsies [reģiona] parlamentā ar tiesas iestāžu iepriekšēju atļauju”.

Konstitucionālā tiesa arī nolēma, ka otrdien paredzētā Katalonijas parlamenta sēde tiks atlikta, ja Pudždemons mēģinās tikt ievēlēts, fiziski neesot klāt parlamentā.

Spānijas valdība piektdien bija lūgusi Konstitucionālo tiesu bloķēt Pudždemona centienus atgriezties reģiona līdera amatā. Spānijas valdība uzskata, ka Pudždemons nevar ieņemt Katalonijas premjera amatu, jo viņam Spānijā izvirzītas apsūdzības par lomu Katalonijas neatkarības centienos.

Pudždemona valdība 1.oktobrī sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešas pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjers Marjano Rahojs atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons pēc viņa valdības atlaišanas aizbēga uz Beļģiju, bet Katalonijā palikušie viņa administrācijas locekļi, arī vicepremjers Uriols Žunkerass, tika aizturēti un ievietoti apcietinājumā.

Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21.decembrī katalāņu separātisti ieguva absolūto vairākumu, tomēr salīdzinājumā ar iepriekšējo parlamenta sasaukumu zaudēja divus mandātus, izcīnot 70 no 135 deputātu vietām. Visvairāk balsu tomēr izcīnīja centriski liberālā partija “Ciudadanos” (“Pilsoņi”), kas atbalsta Katalonijas palikšanu Spānijas sastāvā.

Pudždemons šonedēļ tika izvirzīts par kandidātu Katalonijas premjera amatam. Katalonijas parlaments par jauno reģionālās valdības vadītāju gatavojas balsot otrdien.

LA.lv