Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs
Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs
Foto-LETA/AFP

Spānijas premjerministru apsūdz nelikumīgu ziedojumu pieņemšanā 0

Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs (attēlā) ilgi atteicās runāt par vērienīgo korupcijas skandālu, kurā iesaistīta viņa vadītā “Tautas partija” un kura dēļ vēl jūlija vidū Madride piedzīvoja plašus protestus.

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Klusēšanas brīdim Spānijas valdības vadītājs punktu pielika 1.augustā, kad, uzrunājot valsts likumdevējus, apgalvoja, ka nav vainojams vērienīgajā korupcijas skandālā un negrasās atkāpties no amata, bet gatavs izstrādāt stingrākus pretkorupcijas likumus.

Vienu no Spānijas lielākajiem korupcijas skandāliem izmeklētāji sāka šķetināt jau 2009. gadā. Togad noskaidrojās, ka vairāki “Tautas partijas” vadošie biedri iesaistīti ilgstošā kukuļošanas lietā. Plašāku uzmanību skandāls izpelnījās šā gada sākumā, kad Spānijas laikraksts “El Pais” publiskoja dokumentus, kas apliecināja, ka laikā no 1997. līdz 2008. gadam “Tautas partijas” līderi pieņēmuši slepenus ziedojumus no vairākiem būvuzņēmumiem, kuri acīmredzot cerēja uz izdevīgiem projektiem. Līdzīgas liecības pirms dažām nedēļām publicēja cits Spānijas laikraksts “El Mundo”. Pēc šīm publikācijām Madrides ielas pārplūdināja tūkstošiem demonstrantu, kuri prasīja Rahoja atkāpšanos. Uz to uzstāja arī opozīcijas pārstāvji. Galvenās aizdomas gan gulstas uz “Tautas partijas” grāmatvedi Luisu Barsenasu, kurš šajā amatā pavadījis 20 gadus un šobrīd jau aizturēts saistībā ar slepena konta turēšanu kādā Šveices bankā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikmēr spāņu valdības vadītājs, kurš “Tautas partiju” vada kopš 2004. gada, noliedz, ka būtu iesaistīts jebkādās nelikumībās. To viņš atkārtoti uzsvēra arī vakardienas kaismīgajā uzrunā Spānijas parlamentam. “Esmu šeit ieradies, lai kliedētu melus, manipulācijas un ļaunprātīgus aizvainojumus, ko izsaka konkrēti politiskie līderi,” no tribīnes paziņoja Rahojs, noliedzot, ka būtu pieņēmis nelikumīgus ziedojumus vai mēģinājis piesegt savus partijas biedrus, kuri to, iespējams, būtu darījuši. Viņaprāt, vainīgs ir Barsenass. “Es pieļāvu kļūdu, uzticoties cilvēkam, kurš, kā mēs tagad zinām, to nebija pelnījis,” paziņoja Spānijas valdības vadītājs, runājot par savas partijas galveno kasieri. Rahojs arī uzsvēra, ka godprātīgi maksājis nodokļus par visiem saviem ienākumiem, kā arī noliedza, ka partija no savas kases būtu maksājusi saviem biedriem.

“Koncentrēšanās uz šo skandālu iedragā Spānijas tēlu ārvalstīs,” piebilda Rahojs. Tiesa, vērienīgais skandāls pirmkārt pamatīgi iedragājis iedzīvotāju uzticību valsts valdībai. Turklāt tas noticis laikā, kad Spānijas ekonomikā ieviesti stingri taupības pasākumi un bezdarbs valstī ir 27 procentu apmērā.

Spānijas premjera Rahoja opozicionārus viņa runa parlamentā tomēr neapmierināja. “Rahojs vairs neatrodas pozīcijās, no kurām viņš varētu apspriest Spānijas ekonomiku,” raidsabiedrībai BBC sacīja opozīcijas līderis Alfredo Rubalkaba. “Divdesmit gadu laikā “Tautas partija” uzvarējusi vēlēšanās, pateicoties nelikumīgai finansēšanas sistēmai. Ja Rahojs neciena parlamentu, viņam būtu jāciena spāņi. Rahoj, tev jāaiziet!” Turklāt laikraksta “El Mundo” jūlija vidū publicētā īsziņu sarakste starp Rahoju un Barsenasu neliecina, ka abu starpā valdītu domstarpības. Tā bija draudzīga saziņa, secina Spānijas mediji. Arī Barsenass tiesā jau liecinājis, ka skaidru naudu devis kā Rahojam, tā partijas viceprezidentei Marijai de Kospedalai. “El Mundo” raksta, ka divdesmit gadu laikā Barsenass samaksājis Rahojam vairāk nekā 343 tūkstošus eiro.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.