×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
16. oktobris, 2015
Drukāt

Spēcīgākie ieroči cīņā pret utīm

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ik gadu no 6 līdz 12 miljoniem cilvēku visā pasaulē tiek konstatētas galvas utis. Turklāt lielākā daļa šo cilvēku ir bērni. Lai gan utis veselībai nopietnus draudus nerada, to klātbūtne ir ļoti nepatīkama, turklāt utis ātri vien iemitinās arī līdzcilvēku matos. Kā to novērst, ātri un efektīvi atbrīvojoties no šī parazīta, stāsta „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins.

Kā atpazīt utis?

Ja Jums rodas aizdomas, ka kādam tuviniekam pielipušas galvas utis, to ātri un vienkārši iespējams pārbaudīt mājas apstākļos. Viss, kas nepieciešams, ir spožs apgaismojums un ķemme ar smalkiem sariņiem. Lai pārbaudītu, vai galvas ādu apdzīvojušas utis, pirmkārt, jāsaslapina pārbaudāmā cilvēka mati. Mitros matos utis būs vieglāk pamanāmas, turklāt tās arī lēnāk pārvietosies. Tad spožā gaismā, sākot no skalpa, sāciet šķirt matus, ķemmējot tos virzienā no saknēm uz galiem. Šādā veidā jācenšas saskatīt pieaugušās utis un to oliņas jeb gnīdas. Labāk saskatāmas ir tieši gnīdas, jo tās ir stingri pieķērušās matiem un nekustas. Uzmanīgi jāpārbauda arī zona aiz ausīm un skausts.

Pieaugušas utis pēc krāsas un izmēra atgādina sezama sēkliņu. Tās gandrīz nepārtraukti atrodas kustībā. Pieaugušas utis visbiežāk atrodamas uz skalpa vai matos. Utu oliņas izskatās dzeltenīgas, brūnas vai dzeltenbrūnas un atgādina mazas sēkliņas. Parasti tās pieķeras pie mata tuvāk skalpam. Oliņai izšķiļoties, gnīdas kļūst caurspīdīgas.

Veicot utu izmeklēšanu, jāatceras, ka gan bērnu, gan pieaugušo galvas āda var būt netīra, plēkšņaina, blaugznaina – visas šīs lietas ir ātri izķemmējamas. Taču gnīdas matiem ir pieķērušās ļoti stingri un nav izķemmējamas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+